Moldova 2024-yil oxirigacha Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) tarkibidan chiqish jarayonini yakunlashni rejalashtirmoqda. Bu haqda mamlakat parlamentidagi tashqi siyosat va Yevropa integratsiyasi komissiyasi raisi Doyna German ma’lum qildi, deb yozadi Deutsche Welle.
Shu muddatga qadar mamlakat rasmiylari MDH doirasida tuzilgan qolgan barcha kelishuvlarni ham denonsatsiya qilish (bajarishdan bosh tortish) niyatida. Yil davomida Kishinyov allaqachon o‘nlab kelishuvlardan voz kechgan. Hozirda Moldova MDHning 330 ga yaqin bitimlari ishtirokchisi hisoblanadi.
“Biz 2024-yil oxirigacha hammasini yakunlashni maqsad qilganmiz, — dedi German Moldovaning Exclusiv-TV telekanaliga bergan intervyusida. — Bu biroz kechikishlar bo‘lmaydi, degani emas, lekin ko‘p jihatdan alohida vazirliklarning deyarli barcha individual baholari biz yakuniy bosqichda ekanimizni ko‘rsatmoqda”.
Ayni paytda Moldova Yevropa Ittifoqiga qo‘shilish jarayonida. Mamlakat 2022-yilning fevral oyi oxirida, Rossiyaning Ukrainaga keng ko‘lamli bosqini boshlanganidan so‘ng, Ukraina bilan birga Yevroittifoqqa qo‘shilish uchun ariza berdi.
2022-yil iyun oyida YeI mamlakatga xuddi Ukraina kabi nomzod maqomini berdi va 2023-yil oxirida ikkala davlat bilan ittifoqqa qabul qilish bo‘yicha muzokaralarni boshlashga qaror qildi.
Ma’lumot uchun: MDH 1991-yil 8-dekabrda tuzilgan. Bugungi kunda Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, Rossiya, Tojikiston va O‘zbekiston tashkilot a’zolari hisoblanadi.

Молдова планирует завершить процесс выхода из Содружества Независимых Государств (СНГ) до конца 2024 года. Об этом заявила председатель комиссии по внешней политике и европейской интеграции в парламенте Молдовы Дойна Герман, пишет Deutsche Welle.
К этому сроку власти страны намерены денонсировать все оставшиеся соглашения, заключённые в рамках этой организации. В течение года Кишинёв уже вышел из десятка договоров. В общей сложности Молдова является участником около 330 соглашений СНГ.
«Мы поставили цель завершить все к концу 2024 года, — сказала Герман в интервью молдавскому телеканалу Exclusiv-TV. — Это не значит, что не будет небольших задержек, но, по большей части, практически все оценки отдельных министерств показывают, что мы находимся на завершающем этапе».
Одновременно Молдова ведёт процесс вступления в Евросоюз. Страна подала заявку на вступление в ЕС вместе с Украиной в конце февраля 2022 года, после начала полномасштабного вторжения России.
В июне 2022 года ЕС предоставил ей, как и Украине, статус кандидата, а в конце 2023-го принял решение начать переговоры о приёме с обеими странами.
Для справки: СНГ было образовано 8 декабря 1991 года. На сегодня его членами являются Азербайджан, Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, Россия, Таджикистан и Узбекистан.