Rossiya Federatsiya kengashi mamlakatda navbatdagi prezident saylovi 2024-yil 17-martda o‘tkazilishi bo‘yicha qaror qabul qildi, deb xabar berdi “RIA Novosti”. Parlamentning yuqori palatasida bu masala bo‘yicha ovoz berish 7-dekabrda bo‘lib o‘tdi.
Palata spikeri Valentina Matviyenkoning aytishicha, bu qaror saylov kampaniyasi boshlanganidan dalolat beradi. Uning ta’kidlashicha, bo‘lajak saylovlar Rossiyaning “rivojlanish vektorini aniqlaydi”.
Rossiya Markaziy saylov komissiyasi rahbari Ella Pamfilovaning ma’lum qilishicha, 8-dekabr kuni prezidentlik saylovlarida uch kun davomida — 15, 16 va 17-mart kunlari ovoz berish to‘g‘risidagi qaror loyihasi ko‘rib chiqiladi.
Ukrainaning Rossiya tomonidan bosib olingan hududlarida saylovlar o‘tkazish to‘g‘risidagi qaror FXX, Mudofaa vazirligi va ushbu hududlarning Rossiya tomonidan tayinlangan organlari bilan maslahatlashuvlardan so‘ng qabul qilinadi, dedi Markaziy saylov komissiyasi rahbari.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin 2024-yilgi saylovlarda ishtirok etishini hali rasman e’lon qilgani yo‘q. U parlament saylovlarni o‘tkazish to‘g‘risida qaror qabul qilmaguncha, saylovlarda qatnashish haqida gapirishdan bosh tortgan.
Putinning amaldagi vakolatlari 2024-yil martida tugaydi. 2020-yilda Rossiya Konstitutsiyasiga o‘zgartirish kiritildi, bu uning muddatlarini “nollashtirdi” va unga yana ikki marta davlat rahbari lavozimiga nomzod bo‘lish huquqini berdi.

Совет Федерации РФ назначил дату очередных выборов президента РФ — они пройдут 17 марта 2024 года, сообщает РИА Новости. Голосование в верхней палате парламента по этому вопросу состоялось 7 декабря.
Спикер палаты Валентина Матвиенко заявила, что этим решением даётся старт предвыборной кампании. Она подчеркнула, что предстоящие выборы «определят вектор развития» России.
Глава Центральной избирательной комиссии (ЦИК) РФ Элла Памфилова сообщила, что 8 декабря будет рассмотрен проект постановления о голосовании на выборах президента в течение трёх дней — 15, 16 и 17 марта.
Решение о проведении выборов в оккупированных Россией регионах Украины примут после консультаций с ФСБ, Министерством обороны и назначенными РФ властями этих территорий, отметила глава ЦИК.
Президент России Владимир Путин пока официально не объявлял об участии в выборах 2024 года. Ранее он отказался говорить о своём выдвижении до решения парламента об их проведении.
Текущие полномочия Путина закончатся в марте 2024 года. В 2020 году в Конституцию РФ внесли поправку, которая «обнулила» его сроки и дала ему право ещё дважды баллотироваться на пост главы государства.