Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-noyabr kuni “Raqamli mahsulotlar (xizmatlar) iste’molchilari huquqlarini himoya qilish va raqamli texnologiyalar vositasida sodir etiladigan huquqbuzarliklarga qarshi kurashishni kuchaytirish choralari to‘g‘risida”gi qarorni imzoladi.
Hujjatga ko‘ra, so‘nggi paytlarda bank kartalaridan foydalangan holda o‘g‘irlik va firibgarlik holatlarining ko‘payishi aholining raqamli moliyaviy savodxonligi hamda huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining malakasi yetarli emasligi, tijorat banklari, to‘lov tizimi operatorlari va to‘lov tashkilotlarida huquqbuzarliklarning oldini olishning zamonaviy tizimlari mavjud emasligidan dalolat bermoqda (Humo va Uzcard tizimlari nazarda tutilgan bo‘lishi mumkin — tahr.).
O‘g‘irlik, firibgarlik va boshqa huquqbuzarliklarga o‘z vaqtida chek qo‘yish maqsadida Markaziy bank tijorat banklari, to‘lov tizimi operatorlari va to‘lov tashkilotlariga bank kartalari bilan bog‘liq shubhali (frod) operatsiyalar sodir etilganda, bank kartalari, bank hisobvaraqlari va mobil ilovalardagi hisobvaraqlardan foydalanishni uch kungacha muddatga vaqtincha cheklash to‘g‘risida majburiy ko‘rsatmalar berish vakolatini oladi.
Markaziy bankka bir oy muddatda quyidagilar nazarda tutilgan chora-tadbirlar kompleksini ishlab chiqish va tasdiqlash topshirildi:
• tijroat banklari, to‘lov tizimi operatorlari va to‘lov tashkilotlari tomonidan fuqarolarga onlayn xizmatlar ko‘rsatishda texnik himoya usullarini takomillashtirish, antifrod tizimlarini joriy etish, ketma-ket uch yoki undan ortiq o‘tkazmalar nazoratini avtomatlashtirish, bank kartalaridan foydalanishni hamda jismoniy shaxslar o‘rtasida katta miqdordagi pul o‘tkazmalarini (p2p-o‘tkazmalar) biometrik va boshqa himoya choralarini qo‘llagan holda nazorat qilish mehanzimlarini joriy etish;
• zamonaviy tahdidlar, bank kartalari (karta rekvizitlari) bilan, shu jumladan elektron to‘lov tizimlari orqali noqonuniy operatsiyalarning oldini olish uchun aholining raqamli moliyaviy savodxonligini oshirish.
Bundan tashqari, mablag‘larni oluvchi tomonidan qimor o‘yinlari tashkil etish va o‘tkazish faoliyati hamda kapital harakati operatsiyalari amalga oshirilayotgani to‘g‘risidagi to‘lov tizimining operatsiya kodi yoki boshqa identifikatorlar belgilanmani haqida ma’lumotlar mavjud bo‘lganda, tijorat banklarining bank kartasi yordamida O‘zbekistondan tashqarida joylashgan mablag‘ qabul qiluvchiga transchegaraviy o‘tkazish taqiqlanadi.
Bosh prokuratura Oliy sud, Ichki ishlar vazirligi, Davlat xavfsizlik xizmati, Istiqbolli loyihalar milliy agentligi, Adliya vazirligi, Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda qonun hujjatlariga raqamli texnologiyalar vositasida jinoyat sodir etilgan joy va usulini aniqlashning jinoiy va jinoyat-protsessual asoslarini, elektron (raqamli) dalillarni aniqlash, to‘plash, tekshirish, ekspertiza qilish, hisobga olish va saqlash tartibini takomillashtirishni nazarda tutuvchi o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha takliflar kiritadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 ноября подписал постановление о мерах по усилению защиты прав потребителей цифровой продукции и борьбы с цифровыми правонарушениями.
Согласно документу, в последнее время увеличились случаи кражи или мошенничества с использованием банковских карт, что свидетельствует «о недостаточности цифровой финансовой грамотности населения и квалификации сотрудников правоохранительных органов, об отсутствии современных систем предупреждения правонарушений в банках и платёжных организациях, у операторов платёжных систем».
Для своевременного пресечения краж, мошенничества и других правонарушений Центральный банк получает полномочия направлять обязательные указания банкам, операторам платёжных систем (Humo, Uzcard и United Fintech — ред.) и платёжным организациям о временном ограничении использования на срок до трёх дней банковских карт, банковских счетов и счетов на мобильных приложениях в случае осуществления сомнительных (фрод) операций, связанных с банковскими картами.
Центральному банку в месячный срок поручено разработать и утвердить комплекс мер, предусматривающих:
• совершенствование методов технической защиты при оказании гражданам онлайн-услуг банками, операторами платёжных систем и платёжными организациями, внедрение антифрод-систем (комплекс мер, позволяющих оценить банковские или интернет-транзакции на степень вероятности мошенничества), автоматизацию контроля осуществлённых подряд трёх и более переводов, внедрение механизмов контроля использования банковских карт и проведения денежных переводов между физическими лицами в крупном размере (p2p-переводы) с использованием дополнительных биометрических и иных мер защиты;
• повышение цифровой финансовой грамотности населения по предупреждению современных угроз, в частности незаконных операций с банковскими картами (их реквизитами), в том числе через электронные платёжные системы.
Кроме того, теперь при наличии сведений об определении кода операции или иных идентификаторов платёжной системы, которые указывают, что получатель денежных средств организует и проводит азартные игры, а также операции движения капитала, банки будут запрещать трансграничные переводы с помощью банковских карт в пользу получателей средств, находящихся за пределами Узбекистана.
Генеральная прокуратура совместно с Верховным судом, МВД, НАПП, СГБ, Министерством юстиции, Министерством цифровых технологий в трёхмесячный срок должны внести предложения о поправках в законодательство, предусматривающих совершенствование уголовных и уголовно-процессуальных основ установления места и способа совершения цифровых преступлений, а также порядка выявления, сбора, проверки, экспертизы, учёта и хранения электронных (цифровых) доказательств.
МВД вместе с другими правоохранительными органами поручено в трёхмесячный срок утвердить методику расследования преступлений, совершённых через ИКТ.