Bu yilgi dekabr oyi sovuq bo‘lmaydi, o‘rtacha oylik harorat me’yordan yuqori, ba’zi hududlarda me’yor atrofida bo‘lishi kutilmoqda, deya xabar berdi O‘zgidromet xizmati agentligi matbuot xizmati.
Dekabr oyi qish uchun xos bo‘lmagan iliq ob-havo bilan boshlanadi. Eng issiq kunlarda havo harorati +15…+18 darajagacha, janubda +20…+22 darajagacha ko‘tariladi.
Havo harorati kechasi −1…−6 darajagacha, shimolda −8…−13 darajagacha pasayishi kuzatiladi. Sinoptiklarning qayd etishicha, dekabr oyi uchun bu normal holat hisobalanadi.
Oyning birinchi haftasida O‘zbekiston bo‘ylab havoning yog‘ingarchiliksiz bo‘lishi, havo harorati kechasi +2…+7, kunduzi +13…+18 daraja bo‘lishi kutilmoqda. Bunday quruq va iliq boshlanish O‘zbekistonda juda kam uchraydi, deyiladi xabarda.
Keyinchalik — oyning oxirigacha havo harorati kechasi +5…+8 darajadan −3…−6 darajagacha, kunduzi +15…+18 darajadan +2…+5 darajagacha bo‘lishi kutilmoqda. Oy davomida vaqti-vaqti bilan yog‘ingarchiliklar kuzatiladi.
O‘tgan yillardagi dekabr oyi
So‘nggi 50 yildagi eng sovuq dekabr 1984-yilda bo‘lgan. Kechasi havo harorati sovuqning eng yuqori cho‘qqisida −18…−23 darajagacha, ba’zi joylarda −25…−27 darajagacha pasaygan.
2022-yilning dekabr oyi birinchi kunlaridanoq qor yog‘ishi va havo haroratining keskin pasayishi bilan o‘zining qishki xarakterini ko‘rsatgan. Juda sovuq havo deyarli oyning o‘rtalariga qadar davom etgan. Kechasi bu davrda havo harorati ko‘pchilik hududlarda −10…−15 darajagacha, shimoliy va cho‘l hududlarda −19…−24 darajagacha pasaygan.
Faqatgina respublika janubida va Farg‘ona vodiysida havo unchalik sovuq bo‘lmagan, minimal harorat −1…−6 daraja atrofida bo‘lgan.
O‘tgan yili qor ko‘rinishidagi yog‘ingarchilik respublikaning markaziy tumanlari tekisliklari bo‘ylab qor qoplamining shakllanishiga olib kelgan va bu qariyb 10 kun davom etgan. Maksimal qor balandligi 7−12 sm, ba’zi joylarda 13−17 sm gacha bo‘lgan.Tog‘li hududlarda qor qoplamining balandligi 40−90 sm ga yetgan.
2021-yil dekabr oyi esa so‘nggi 50 yildagi eng issig‘i bo‘lgan. Respublika bo‘yicha o‘rtacha oylik havo harorati me’yordan 2−4 daraja yuqori bo‘lgan. Eng issiq kunlarda havo harorati kunduzi +20…+25 darajagacha, janubda +26…+28 darajagacha ko‘tarilgan. Respublikaning ayrim hududlarida havoning maksimal harorati butun meteorologik kuzatuvlar tarixidagi eng yuqori ko‘rsatkichlarni taqdim etgan.

Предварительные оценки условий погоды в декабре показывают, что первый месяц зимы в Узбекистане не будет холодным. Ожидается, что средняя месячная температура будет выше нормы, местами около нормы, сообщает Узгидромет.
При похолоданиях температура воздуха в ночные часы будет опускаться до −1…−6 градусов Цельсия, по северу — до −8…−13. Это нормальные для декабря показатели, отметили в Узгидромете.
В самые тёплые дни температура будет повышаться до +15…+18 градусов, по югу — до +20…+22.
Начнётся декабрь с тёплой для зимнего месяца погоды. В первую неделю декабря по всей территории страны ожидается преобладание погоды без осадков, с температурой воздуха ночью +2…+7 градусов, днём — +13…+18.
Такое сухое и тёплое начало декабря бывает в Узбекистане довольно редко, отметили синоптики.
В дальнейшем, до конца декабря ожидается колебание температуры ночью от +5…+8 градусов до −3…−6, днём от +15…+18 градусов до +2…+5.
Осадки ожидается временами в течение месяца.
По данным Узгидромета, самым холодным за последние 50 лет был декабрь 1984 года. В ночные часы температура воздуха на пике холодов понижалась до −18…−23 градусов, местами — до −25…−27.
В декабре прошлого года с первых дней сохранялась очень холодная погода — почти до середины месяца. В ночные часы температура воздуха в этот период понижалась по большей части территории до −10…−15 градусов, по северу и пустынной зоне — до −19…−24. Лишь по югу Узбекистана и Ферганской долине было не так холодно, минимальная температура была в пределах −1…−6 градусов.
Самым тёплым за последние 50 лет был декабрь 2021 года. Средняя месячная температура воздуха по территории страны была на 2−4 градуса выше нормы. В самые тёплые дни температура воздуха в дневные часы повышалась до +20…+25 градусов, по югу — до +26…+28.
В отдельных районах Узбекистана максимальные температуры воздуха в декабре 2021 года были самыми высокими за всю историю метеорологических наблюдений.
В Ташкенте абсолютный максимум декабрьской температуры воздуха наблюдался в 1915 году, он составляет +27,3 градуса. Абсолютный минимум температуры декабря в столице — -29,5 градуса был зафиксирован в 1930 году.
Осадки в декабре по равнинной территории Узбекистана чаще выпадают в смешанном виде (дождь с переходом в снег), а в горах обычно происходит активное формирование снежного покрова.
В прошлом году выпадение осадков в виде снега привело к тому, что по равнинной территории центральных областей страны образовался снежный покров, который сохранялся около 10 дней. Максимальная высота снега составляла 7−12 см, местами до 13−17 см. В горных районах высота снежного покрова достигала 40−90 см.