Xabarda qayd etilishicha, 2021-yilda Termizda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda davlat rahbari Surxondaryo viloyatida ichimlik suvi bilan bog‘liq muammoga alohida to‘xtalgan edi. O‘sha paytda hududda markazlashgan tarmoqlar orqali ichimlik suvi bilan ta’minlash darajasi 60 foiz atrofida edi. Prezident bu borada “To‘palang” suv ombori ulkan va toza manba ekanini ta’kidlab, uni aholiga yetkazish bo‘yicha loyiha tayyorlash vazifasini qo‘ygan edi.
Ushbu havzaga suv tog‘lardagi qor va muz erishidan yig‘iladi. Tekshiruvlarga ko‘ra, bu suvning qattiqlik darajasi 4 foiz, foydali minerallarga boy va musaffo. Bundan foydalanib, Surxondaryo aholisi uchun muhim ijtimoiy loyiha amalga oshirilmoqda.
Loyiha doirasida suv omboridan to Termiz shahrigacha 380 kilometr metall quvurlar tortiladi. Uning 159 kilometri magistral, 221 kilometri shahar va tumanlarni bog‘lovchi ichki tarmoqlardir. Shuningdek, suv tozalash, bosimni kamaytirish va suv yig‘ish inshootlari quriladi. Bugungi kunda 147 kilometr quvur tortib bo‘lindi. Suv tozalash, bosimni kamaytirish va 5 ta suv yig‘ish inshooti barpo etildi.
Mazkur bosqichda suv Sariosiyo, Denov, Sho‘rchi va Qumqo‘rg‘on tumanlariga yetib bordi. Viloyat aholisining markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanish darajasi 70 foizga yetdi.
Suv o‘z oqimi bilan tushishi tufayli 8,6 mln kVtt/s elektr energiyasi iqtisod qilinadi.
Loyihaning ikkinchi bosqichida markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanish darajasi 90 foizga yetkaziladi. Bundan Sariosiyo, Denov, Sho‘rchi, Qumqo‘rg‘on, Jarqo‘rg‘on, Bandixon, Qiziriq, Sherobod, Angor, Muzrabot, Termiz tumanlari va Termiz shahridagi 2 millionga yaqin aholi bahramand bo‘ladi. Loyihani 2024-yilda nihoyasiga yetkazish mo‘ljallangan.

Президент Шавкат Мирзиёев нажал символическую кнопку, запустив первую очередь проекта питьевого водоснабжения в махалле Богистон Сарыасийского района, сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечается в сообщении, в 2021 году уровень подачи питьевой воды через централизованные сети в Сурхандарье составлял около 60%. Президент, прибыв тогда с визитом в регион, поставил задачу подготовить проект по подаче воды из Тупалангского водохранилища к домам населения.
Вода в этом водоёме собирается в результате таяния снега и льда в горах. Согласно тестам, вода имеет 4-процентную жёсткость и богата полезными минералами.
В рамках проекта от водохранилища до Термеза будет проложено 380 км металлических труб. Из них 159 км — вдоль автомобильных дорог, 221 км — внутренние сети, соединяющие города и районы. Также будут построены водоочистные, редукционные и водосборные сооружения.
На сегодня проложено 147 км трубопроводов. Построены водоочистные, редукционные и 5 водосборных сооружений.
На этом этапе вода достигла Сарыасийского, Денауского, Шурчинского и Кумкурганского районов. Уровень обеспеченности централизованной питьевой водой населения региона достиг 70%.
Ещё одним важным аспектом является то, что за счёт падения воды под собственной силой экономится 8,6 миллиона кВт.ч электроэнергии.
На втором этапе проекта уровень централизованного питьевого водоснабжения будет доведён до 90%. Этим воспользуются около 2 миллионов жителей Сарыасийского, Денауского, Шурчинского, Кумкурганского, Джаркурганского, Бандиханского, Кызырыкского, Шерабадского, Ангорского, Музрабатского, Термезского районов и города Термеза. Завершить проект планируется в 2024 году.