Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) yolg‘izlikni inson salomatligi uchun jiddiy global tahdid deb e’lon qildi, deb yozmoqda The Guardian.
15-noyabr kuni JSST ijtimoiy aloqalarning insonlar salomatligiga ta’sirini o‘rganish uchun xalqaro komissiya tuzdi. Unga 11 nafar siyosatchi va faollar kirgan. Komissiya uch yil davomida faoliyat olib boradi.
“[Yolg‘izlik] chegaradan oshmoqda va sog‘liq, farovonlik va taraqqiyotning barcha jabhalariga ta’sir etuvchi jamoat salomatligiga global tahdidga aylanib bormoqda, — deya komissiya hamraislaridan biri Chido Mpemba so‘zlaridan iqtibos keltirgan gazeta. — Ijtimoiy izolyatsiya yosh yoki chegarani bilmaydi”.
Komissiya hamraisi, AQShning bosh sanitar vrachi Vivek Murti yolg‘izlikning salomatlik uchun xatari kuniga 15 ta sigaret chekish xavfidan kam emasligi hamda semirish va jismoniy faollik yetishmasligidan ko‘proq ekanini bildirdi.
Murtining ta’kidlashicha, yolg‘izlik ko‘pincha rivojlangan mamlakatlarda muammo sifatida ko‘riladi, ammo dunyoning barcha mintaqalarida har to‘rt nafar keksa ijtimoiy jihatdan izolyatsiya qilingan.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, keksa odamlar uchun yolg‘izlik demensiya rivojlanish xavfini 50, yurak ishemik kasalligi va insultni 30 foizga oshiradi. Shu bilan birga, tashkilot o‘smirlarning 5% dan 15% gacha yolg‘izlikni boshdan kechirishini ta’kidladi. Mutaxassislarning fikricha, bu yoshlarning oliy o‘quv yurtlarida o‘qishni tashlab ketishiga olib keladi va mehnat unumdorligini ham pasaytiradi.

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила одиночество серьёзной глобальной угрозой здоровью человека, сообщает The Guardian.
15 ноября ВОЗ учредила международную комиссию, которая займётся изучением влияния социальных связей на здоровье людей. В её состав вошли 11 политиков и активистов. Срок работы комиссии составит три года.
«[Одиночество] выходит за рамки границ и становится глобальной угрозой общественного здравоохранения, затрагивающей все аспекты здоровья, благополучия и развития», — приводит газета слова одного из сопредседателей комиссии Чидо Мпембы. «Социальная изоляция не знает возраста и границ», — добавил он.
Главный санитарный врач США Вивек Мурти, который также является сопредседателем комиссии, заявил, что риск для здоровья от одиночества не меньше, чем от выкуривания 15 сигарет в день, и больше, чем от ожирения и недостаточной физической активности.
Мурти отметил, что одиночество часто рассматривается как проблема развитых стран, однако во всех регионах мира каждый четвёртый пожилой человек находится в социальной изоляции.
По данным ВОЗ, для пожилых людей одиночество повышает риск развития деменции на 50%, ишемической болезни сердца и инсульта — на 30%. При этом, как отмечают в организации, одиночество испытывают от 5% до 15% подростков. Это, по словам экспертов, приводит к тому, что молодые люди бросают учёбы в университетах, а также снижает производительность труда.