2023-yilning oktabr oyi Yerdagi o‘rtacha harorat bo‘yicha rekord darajadagi eng issiq oy bo‘ldi, deya xabar bermoqda Yevropa Ittifoqining iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Copernicus xizmati.
O‘tgan oyda o‘rtacha harorat 15,3 darajani tashkil etdi, bu 2019-yilda qayd etilgan avvalgi rekorddan 0,4 darajaga yuqori. Hisobotda qayd etilishicha, harorat anomaliyasi ham 1991−2020-yillardagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan 0,85 darajaga yuqori bo‘lgan.
Meteorologlarning ta’kidlashicha, 1850-yildan 1900-yilgacha sanoatdan oldingi davrda oyning o‘rtacha oktabr haroratidan 1,7 daraja issiqroq bo‘lgan. Dengiz yuzasi harorati ham oktabr oyidagi rekord ko‘rsatkich — 20,79 darajaga yetgan.
“oktabr 2023-yilda rekord darajadagi haroratning to‘rtinchi oyi bo‘ldi. Ishonch bilan aytishimiz mumkinki, 2023-yil tarixdagi eng issiq yil bo‘ladi”, — deya qayd etdi Copernicus direktori o‘rinbosari Samanta Burgess.
2023-yilning sentabri ham eng issiq deb tan olingan. Jahon meteorologiya tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, uning o‘rtacha harorati 16,38 darajani tashkil etgan.
Avvalroq Copernicus 2023-yilning yozini sayyorada “katta farq bilan” kuzatuvlar tarixidagi eng issiq bo‘lganini yozgan edi. BMT rahbari Antoniu Guterrish o‘shanda sayyora qaynoq mavsumni boshdan kechirgani va iqlim inqirozi boshlanganini ta’kidlagan.

Октябрь 2023 года был самым тёплым месяцем за всю историю наблюдений за средней температурой Земли, сообщила Служба ЕС по изменению климата Copernicus.
Средняя температура воздуха в прошлом месяце составила 15,3 градуса, что на 0,4 градуса выше предыдущего рекорда, зафиксированного в 2019 году. Температурная аномалия также на 0,85 градуса превысила среднее значение за 1991−2020 годы, отмечается в сообщении.
Метеорологи отмечают, что месяц в целом был на 1,7 градуса теплее, чем средняя температура октября в доиндустриальный период с 1850 по 1900 годы. Температура поверхности моря тоже достигла рекордного для октября значения — 20,79 градуса.
По словам заместителя директора Copernicus Саманты Бёрджесс, октябрь стал четвёртым по счету месяцем температурных рекордов в 2023 году. «Мы можем сказать с почти полной уверенностью, что 2023 год будет самым тёплым в истории наблюдений», — отметила она.
Cентябрь 2023 года также был признан самым тёплым. По данным Всемирной метеорологической организации, его средняя температура поверхности составила 16,38 градуса.
Ранее Copernicus назвал лето 2023 года самым жарким в истории наблюдений «с большим отрывом». Глава ООН Антониу Гутерреш тогда отметил, что планета «пережила сезон кипения» и заявил о начале климатического кризиса.