Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an barcha turkiy davlatlar uchun yagona alifbo yaratish tashabbusi bilan chiqdi. Bu haqda u 3-noyabr kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) sammitidagi nutqi davomida ma’lum qildi, deb yozadi Tengrinews.kz.
“Biz tilimiz, madaniyatimiz va tariximiz asosidagi insoniy munosabatlarimizni mustahkamlash uchun oliy ta’lim sohasida hamkorlikni mustahkamlash borasidagi sa’y-harakatlarimizni davom ettirmoqdamiz. Albatta, birligimizni mustahkamlashda til juda muhim. Yagona alifbo ham muhim tarkibiy qism bo‘lib, bu yerda prezidentlarning qo‘llab-quvvatlashi muhim. [Turkiya] Oliy ta’lim kengashi tashkilotimiz kotibiyatiga kiritgan taklif, ishonchim komilki, tashkilotimiz tomonidan ko‘rib chiqiladi”, — dedi Erdog‘an (Tengrinews.kz`dan iqtibos).
Bu TDT sammiti doirasida turkiy davlatlarning umumiy alifboga o‘tishi haqidagi birinchi muhokama emas. Avvalroq 2022-yilda TDT qoshida yagona alifbo yaratish bo‘yicha Komissiya tuzishga qaror qilingandi.
Turkiy davlatlar tashkilotiga Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya va O‘zbekiston kiradi. Vengriya va Turkmaniston kuzatuvchi davlatlardir.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выступил с инициативой создания единого алфавита для всех тюркских стран. Об этом он заявил во время выступления на саммите Организации тюркских государств (ОТГ) в Астане 3 ноября, пишет Tengrinews.kz.
«Мы продолжаем наши усилия по укреплению сотрудничества в сфере высшего образования, чтобы повысить наши человеческие отношения на основе нашего языка, культуры и истории. Безусловно, чтобы укрепить наше единство, очень важен язык. Единый алфавит тоже является важной составляющей, и здесь важна поддержка президентов. Предложение, которое выдвинул совет высшего образования [Турции] секретариату нашей организации, я уверен, будет рассмотрен нашей организацией», — сказал Эрдоган (цитата по Tengrinews.kz).
Это не первое обсуждение перехода тюркских государств на общий алфавит в рамках саммита ОТГ. Так, в 2022 году было принято решение сформировать Комиссию по созданию единого алфавита при ОТГ.
В Организацию тюркских государств входят Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Турция и Узбекистан. Венгрия и Туркменистан являются странами-наблюдателями.