AQShning Men shtatidagi Lyuiston shahrida sodir bo‘lgan ommaviy otishmada kamida 22 kishi halok bo‘ldi, 50 dan ortiq kishi jarohatlandi, deb xabar bermoqda CNN.
Huquq-tartibot idoralariga ko‘ra, otishma ikki joyda — Schemengees bari va Sparetime Recreation bouling maydonida sodir bo‘lgan. Mahalliy aholi uylarda qolishga chaqirildi, maktablarda darslar bekor qilindi.
O‘t ochgan shaxs 40 yoshli Robert Kard ekanligi aniqlandi. Politsiya gumonlanuvchini izlashda davom etmoqda, uning qurolli va o‘ta xavfli ekanligi haqida ogohlantirmoqda.
Washington Post nashriga ko‘ra, Kard — zaxiradagi askar, 2023-yil avvalida ruhiy salomatlik bilan bog‘liq muammolar bilan kurashgan va yozda ikki hafta ruhiy kasalxonada bo‘lgan.
Oq uyning bildirishicha, AQSh prezidenti Jo Bayden voqea yuzasidan xabardor qilingan va u tezkor ma’lumot olishda davom etadi.
- Lyuiston, Men shtatidagi ikkinchi eng zich shahar. U shtatning eng yirik shahri Portlenddan 58 kilometr uzoqlikda joylashgan.
- Gun Violence Archive notijorat tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, Lyuistondagi otishma 2023-yilda Qo‘shma Shtatlardagi 565-ommaviy otishma va 31-ommaviy qotillik bo‘ldi.

По меньшей мере 22 человека погибли и более 50 пострадали в результате массовой стрельбы в городе Льюистон в американском штате Мэн, сообщает CNN.
По данным правоохранительных органов, стрельба произошла в двух местах — баре Schemengees и боулинге Sparetime Recreation. Местных жителей призвали оставаться в укрытиях, в школах отменили занятия.
Открывший стрельбу опознан как 40-летний Роберт Кард. Полиция все ещё ведёт розыск подозреваемого, предупреждая, что он вооружён и крайне опасен.
По информации Washington Post, Кард — армейский резервист, в начале 2023 года он боролся с психическими проблемами, а летом две недели провёл в психиатрической больнице.
Белый дом сообщил, что президент США Джо Байден проинформирован о случившемся и продолжит получать оперативную информацию.
- Льюистон — второй по численности населения город в штате Мэн. Он расположен в 58 километрах от крупнейшего города штата — Портленда.
- По данным некоммерческой организации Gun Violence Archive, стрельба в Льюистоне стала 565-м случаем массовой стрельбы и 31-м массовым убийством в США в 2023 году.