AQShning 41 ta shtati va Kolumbiya okrugi o‘smirlar va bolalar auditoriyasini imkon qadar kuchliroq jalb qilish uchun funksiyalardan qasddan foydalangani uchun Facebook va Instagram`ga egalik qiluvchi Meta korporatsiyasini sudga berdi, deb yozmoqda New York Times.
33 ta shtat Kaliforniya Shimoliy okrugi bo‘yicha AQSh okrug sudiga qo‘shma da’voni kiritgan bo‘lsa, Kolumbiya okrugi va yana sakkizta shtat hukumatlari asosan bir xil tezis va ayblovlarni o‘z ichiga olgan alohida da’volarni qo‘zg‘atdi, deya aniqlik kiritadi nashr.
Shtatlar o‘z da’volarida Meta`ni “yosh foydalanuvchilar orasida kompulsiv (majburlovchi — tarj.) va uzoq muddatli foydalanishga undash uchun mahsulotning psixologik manipulyativ funksiyalarini ishlab chiqishda” aybladi. Kompaniya, da’volard aytilishicha, Facebook va Instagram`ning “cheksiz aylantirish” funksiyasini va o‘smirlarning ijtimoiy tarmoqlarga qaytishini ta’minlovchi doimiy bildirishnomalarni joriy etish orqali odamlarni qasddan zaharli va zararli kontentlarning “quyon tuynuklari”ga tortadi.
Bundan tashqari, korporatsiya AQShning Bolalarning onlayn maxfiyligini himoya qilish to‘g‘risidagi qonunini buzganlikda, ular haqidagi ma’lumotlarni ota-ona ruxsatisiz yig‘ishda ayblanmoqda, deb yozadi gazeta.
“Meta kuchli va misli ko‘rilmagan texnologiyadan yoshlar va o‘smirlarni o‘ziga jalb qilish va oxir-oqibat tuzoqqa tushirish uchun foydalangan, — deyiladi shtatlarning 233 sahifalik shikoyatida. — Va uning maqsadi — moddiy manfaatdir.”
Sud da’volarida, shuningdek, kompaniya o‘z ijtimoiy tarmoqlarini 13 yoshgacha bo‘lgan bolalarga reklama qilishda davom etayotgani keltiriladi, bu esa ham Meta`ning o‘z qoidalari, ham AQSh federal qonunlari bilan taqiqlangan, deya aniqlik kiritadi Wall Street Journal (WSJ).
Da’vogarlar, shuningdek, Meta kompaniyasining ichki tekshiruvini esladilar, shundan kelib chiqadiki, kompaniya Instagram`ning o‘smirlarga ta’siridan xabardor bo‘lgan: bu qaramlikka olib keladi, qizlarda esa o‘z tashqi ko‘rinishini idrok etishda muammolarga olib kelishi mumkin.
WSJ vaziyatdan xabardor manbalariga tayanib Meta nizoni hal qilishga uringani, biroq muzokaralar muvaffaqiyatsiz yakunlanganini ma’lum qildi.
“Biz barcha sohalardagi kompaniyalar bilan birgalikda o‘smirlar foydalanadigan ko‘plab ilovalar uchun aniq, yoshga mos standartlarni yaratish o‘rniga bosh prokurorlar bu yo‘lni tanlaganidan xafamiz”, — deyiladi Meta bayonotida.

41 штат США и округ Колумбия подали иски к корпорации Meta, владеющей Facebook и Instagram, за сознательное использование функций, чтобы как можно сильнее завлечь подростковую аудиторию и детей, пишет New York Times.
Колорадо и Калифорния возглавили совместный иск от 33 штатов в окружной суд США по Северному округу Калифорнии. Власти округа Колумбия и ещё восемь штатов подали отдельные иски, которые содержат преимущественно те же тезисы и обвинения, уточняет издание.
В своих исковых заявлениях штаты обвинили Meta в «разработке психологически манипулирующих функций продукта, чтобы побудить молодых пользователей к компульсивному и длительному использованию». Компания, как говорится в исках, умышленно затягивает в «кроличьи норы» токсичного и вредного контента, внедрив в Facebook и Instagram функцию «бесконечной прокрутки» и постоянные уведомления, которые заставляют подростков возвращаться в соцсети.
Кроме того, корпорация обвиняется в том, что она нарушает закон США о защите персональных данных детей в интернете, собирая данные о них без разрешения от родителей, отмечает газета.
«Meta применяла мощные и беспрецедентные технологии, чтобы увлечь и в конечном итоге заманить в ловушку молодёжь и подростков», — говорится в 233-страничной жалобе штатов. — А её мотив — материальная выгода".
В исках также утверждается, что компания продолжает рекламировать свои соцсети детям младше 13 лет, что запрещено как собственными правилами Meta, так и федеральным законом США, уточняет Wall Street Journal (WSJ).
Заявители также напомнили о внутреннем расследовании Meta, из которого следует, что компания знала о том, какое влияние Instagram оказывает на подростков: вызывает привыкание и может привести к проблемам с восприятием собственной внешности у девочек.
WSJ со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией, пишет, что Meta пыталась урегулировать спор, но переговоры закончились неудачей.
«Мы разочарованы тем, что вместо продуктивной работы с компаниями всей отрасли над созданием чётких, соответствующих возрасту стандартов для многих приложений, которые используют подростки, генеральные прокуроры выбрали этот путь», — говорится в заявлении Meta.