O‘rmon xo‘jaligi agentligining Toshkent viloyatidagi “Darxon” manzarali bog‘dorchilik va o‘rmon xo‘jaligi ilmiy tajriba stansiyasi (dendropark) hududida daraxtlarni kesish va noqonuniy obyektlar qurish holatlari yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi, deya xabar qildi O‘zbekiston Bosh prokuratura matbuot xizmati.
O‘rmon xo‘jaligi agentligi, Darxon stansiyasi, Toshkent tuman hokimligi xodimlari va boshqa shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 198 (Ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish) va 205-(Hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Avval xabar berganimizdek, dendropark hududida idoralar, turar-joy binolari va mebel sexlari (ular 2017-yildan buyon qurilib boshlangan) noqonuniy qurilgani, 85 tup qimmatbaho navli noyob yong‘oq daraxtlari kesib tashlangani, daraxtlarning 103 tupi esa mas’uliyatsizlik sabab qurib qolishiga olib kelingani aniqlandi.
Qonunchilikka ko‘ra, bunday xo‘jalikning yer fondi faqat kapital qurilish huquqisiz ijaraga va faqat ekologiya, o‘simlikchilik hamda o‘rmon xo‘jaligi va ekoturizmni rivojlantirish sohasidagi loyihalarni amalga oshirish maqsadida berilishi mumkin.

По факту вырубленных деревьев и строительства незаконных объектов на территории научно-опытной станции декоративного садоводства и лесного хозяйства «Дархон» (дендропарк) при Агентстве лесов в Ташкентском районе возбуждено уголовное дело, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Дело открыто против сотрудников Агентства лесного хозяйства, станции «Дархон», хокимията Ташкентского района и других лиц по части 3 статьи 198 (умышленное повреждение, потрава, уничтожение посевов, леса, деревьев или других растений, причинившее крупный ущерб) и пункта «а, б» части 2 статьи 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями, совершённое с причинением особо крупного ущерба; в интересах организованной группы) Уголовного кодекса. Ведётся следствие.
Как мы сообщали ранее, в дендропарке обнаружены незаконные строения — офисы, жилые дома и мебельные цеха (их возводили с 2017 года), а также засохли 103 дерева грецкого ореха, ещё 85 многолетних деревьев были вырублены.
Согласно законодательству, земельный фонд такого хозяйства может быть выделен лишь в аренду без права капитального строительства и только в целях реализации проектов в сфере экологии, растениеводства и развития лесного хозяйства и экотуризма.