Qozog‘iston Ichki ishlar vazirligi xodimlari Chimkentdagi g‘isht zavodlarida noqonuniy ushlab turilgan va ekspluatatsiya qilingan 60 dan ortiq O‘zbekiston fuqarosini ozod qildi, deb xabar bermoqda Polisia.kz.
IIV ma’lumotlariga ko‘ra, Aqto‘be shahrida yashovchi shaxs politsiyaga murojaat qilib, uning O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan ukasi Chimkentdagi g‘isht zavodida mehnat qulligidan qochgani va Olmaotaga yetib kelgani, biroq u o‘sha yerda noma’lum shaxslar tomonidan o‘g‘irlab ketilgani haqida xabar berganidan so‘ng tergov boshlagan.
“Signal olgandan keyin Olmaota Uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasi va Auezov tuman IIB xodimlari Chimkent shahriga jo‘nab ketishdi, u yerda 1992, 1994 va 1992-yillarda tug‘ilgan uch nafar „ish beruvchi“ qo‘lga olindi”, — deyiladi IIV xabarida.
Ikkita g‘isht zavodi hududini tintuv qilish chog‘ida tezkor xodimlar 60 dan ortiq xorijlik ishchilar borligi, ularning barchasi O‘zbekiston fuqarolari ekani ma’lum bo‘lgan.
“Sudga qadar o‘tkazilgan tergov-surishtiruv ishlari davomida zavodga xorijliklar ishga taklif qilingani aniqlandi. So‘ngra hujjatlarni olib qo‘yishgan, oyliklarni bermay, vaqti-vaqti bilan jismoniy zo‘rlik ishlatib, zo‘ravonlik bilan qo‘rqitishgan”, — deya aniqlik kiritdi IIV.
Jabrlanganlarning 25 nafari “Sana sezim” yuridik markazi qaramog‘iga, qolganlari shaxsini tasdiqlovchi hujjatlari yo‘qligi sababli priyomnikka joylashtirildi.
G‘isht zavodlari egalariga nisbatan “Mehnat ekspluatatsiyasi maqsadida qonunga xilof ravishda ozodlikdan mahrum qilish” va “Boshqalarning haq-huquqlarini poymol qilish” moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Сотрудники МВД Казахстана освободили более 60 граждан Узбекистана, которых незаконно удерживали и эксплуатировали на кирпичных заводах в Шымкенте, сообщает Polisia.kz.
По данным МВД, полиция начала расследование после того, как туда обратилась жительница Актобе и сообщила, что её брату, гражданину Узбекистана, удалось сбежать из трудового рабства на кирпичном предприятии в Шымкенте и добраться до Алматы, но там его похитили неизвестные.
«После получения сигнала сотрудники алматинского УБОП и управления полиции Ауэзовского района выехали в Шымкент, где были задержаны трое „работодателей“ 1992, 1994 и 1992 годов рождения», — рассказали в МВД.
Во время обысков на территории двух кирпичных заводов оперативники обнаружили более 60 иностранных рабочих — все они оказались гражданами Узбекистана.
«В ходе досудебного расследования установлено, что иностранцев приглашали на работу на завод. Затем забирали документы, заработную плату не выдавали и периодически применяли физическое насилие и запугивали расправой», — уточнили в МВД.
25 пострадавших были отправлены под опеку правового центра «Сана сезим», остальных поместили в приёмник-распределитель из-за отсутствия удостоверений личности.
Против владельцев кирпичных заводов заведено уголовное дело по статьям «Незаконное лишение свободы с целью трудовой эксплуатации» и «Самоуправство».