13-oktabrdan kuchga kirgan qonunga ko‘ra ichki ishlar organlari hamda Milliy gvardiya ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi huquqbuzarlarni javobgarlikka tortishi mumkin.
Milliy gvardiya matbuot xizmatining xabar berishicha, ichki ishlar organlari xodimlari hamda boshqa vazirlik va idoralar bilan birgalikda ekologik reydlar o‘tkazishni boshlagan.
Bunday reydlar davomida sanitariya va ekologiya sohasidagi huquqbuzarlik va qoidabuzarlar aniqlanmoqda. Shuningdek, chiqindilarni noto‘g‘ri joyga tashlab yuborilishining oldini olish bo‘yicha profilaktika ishlari olib borilib, fuqarolar va tadbirkorlarga sanitariya-ekologik qoidalar va me’yorlar eslatilib, javobgarlik haqida ogohlantirilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston Milliy gvardiyasi, Ichki ishlar, Madaniyat va turizm, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirliklari, Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va aholi salomatligini muhofaza qilish xizmati hamkorligida Tozalik qo‘shma loyihasi boshlandi.
Loyihadan ko‘zlangan maqsad O‘zbekiston shahar va qishloqlaridagi ko‘chalar, bog‘ va xiyobonlar, mahallalarda tozalikka erishishdan iborat, deya ta’kidladi Milliy gvardiya matbuot xizmati.
Loyiha tashabbuskorlarining maqsadi “vatandoshlar ongiga ko‘chalar tozaligi va o‘z sog‘lig‘i haqida qayg‘urish madaniyatini shakllantirish hamda ularni duch kelgan joyga chiqindi tashlamaslikka o‘rgatish”, deyiladi xabarda.
“Muntazam ravishda ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi huquqbuzarliklar uchun milliy qonunchilikda nazarda tutilgan javobgarlikni eslatib turamiz va huquqbuzarlarga nisbatan chora-tadbirlar ko‘rilgani haqida ma’lumot beramiz”, — deyiladi Milliy gvardiya matbuot xizmati xabarida.
Sanitariya va ekologiya sohasidagi qoidabuzarliklar, masalan, chiqindini noto‘g‘ri joyga tashlash holatlari haqida SES aloqa markazining 1354 qisqa raqami orqali xabar berish mumkin. Bundan tashqari, Telegram`da sanitariya va ekologiya sohasidagi qoidabuzarliklar haqida foto va video materiallar ilova qilgan holda xabar berish uchun @tozalik_murojaat_bot boti yaratildi.
Bundan tashqari, sanitariya-epidemiologiya xizmatining sanepid.uz saytidagi “Bizga Murojat yo‘llang” bo‘limi orqali ham sanitariya va ekologiya sohasidagi huquqbuzarliklar, masalan, chiqindini noto‘g‘ri joyga tashlash to‘g‘risidagi ma’lumotlar bilan murojaat yuborish mumkin.

13 октября вступил в силу закон, согласно которому органы внутренних дел и Национальная гвардия могут привлекать к ответственности правонарушителей в сфере экологии и охраны окружающей среды.
В пресс-службе Нацгвардии сообщили, что ведомство совместно с правоохранителями и другими министерствами и ведомствами приступило к проведению экологических рейдов.
В ходе таких рейдов выявляются нарушения и нарушителей в сфере санитарии и экологии. Кроме того, ведётся профилактическая работа по предупреждению выброса мусора в неположенном месте, гражданам и предпринимателям напоминают санитарные и экологические правила и нормы, предупреждают об ответственности.
Кроме того, Нацгвардия, Министерство внутренних дел, Министерство культуры и туризма, Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Служба санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Узбекистана запустили совместный проект Tozalik.
Цель проекта — добиться чистоты на улицах, в парках и скверах, в махаллях городов и сёл Узбекистана, отметили в пресс-службе Нацгвардии.
Задача инициаторов проекта — «привить согражданам культуру заботы о чистоте улиц и собственном здоровье и приучить не бросать мусор где попало», говорится в сообщении.
Прививать гражданам экологическую культуру планируется «методом убеждений и разъяснений в постах и видеороликах на страницах и аккаунтах проекта в социальных сетях и мессенджерах».
«Будем регулярно напоминать об ответственности, предусмотренной национальным законодательством за правонарушения в сфере экологии и охраны окружающей среды и сообщать о принятии мер к правонарушителям», — подчеркнули в пресс-службе Нацгвардии.
Сообщить о нарушении в сфере санитарии и экологии, например, о выбросе мусора в неположенном месте, можно по короткому номеру колл-центра СЭС 1354. В Telegram создан бот @tozalik_murojaat_bot, куда можно отправить информацию о нарушении в сфере санитарии и экологии и прикрепить фото- и видеоматериалы.
Кроме того, отправить обращение с информацией о нарушении в сфере санитарии и экологии, например, о выбросе мусора в неположенном месте, можно также в рубрике «Бизга мурожаат йулланг» на сайте Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья sanepid.uz.