Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri sudining apellyatsiya instansiyasi Abduqodir Mo‘minovga nisbatan hukmni o‘zgarishsiz qoldirdi, deb xabar qildi Oliy sud matbuot kotibi Aziz Abidov.
4-avgust kuni Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri Mirobod tumani sudi “Ko’zgu” YouTube kanali muallifi (250 ming obunachi) va “Oynaga qarang” MCHJ rahbarini (1990-yilda tug‘ilgan) shaxsiy daxlsizlikni buzish, tovlamachilik, firibgarlik, savdo yoki xizmat ko‘rsatish qoidalarini buzish, pora berishda ishtirokchilikda aybdor deb topgan. Buning uchun u 3 yilga jurnalistik faoliyat bilan shug‘ullanish taqiqlangan holda 7 yilu 3 oy qamoq jazosini olgan.
Sudyalar D.Rajabov, M.Ahmedov va H.Shamsiyevdan iborat sudyalar hay’ati apellyatsiya shikoyatini ko‘rib chiqdi va birinchi instansiya hukmini o‘zgarishsiz qoldirdi.
Oliy sudning eslatishicha, sud qaroridan norozi bo‘lganlar Oliy sudning kassatsiya instansiyasiga shikoyat qilishi yoki protest keltirishi mumkin.
2022-yil dekabr oyi oxirida Abduqodir Mo‘minov noma’lum shaxslar tomonidan uning mashinasining oynalarini bita bilan sindirib, kaltaklagani haqida xabar bergan edi. Blogerning aytishicha, avtomashinasining videoregistratoridagi USB flesh-diskini rasmiylashtirmasdan, uning roziligisiz olib ketilgan. Flesh-diskda hujum qilgan shaxslar bilan suhbatlari yozib olingan bo‘lgan. Shundan so‘ng shahar IIBB bloger Abduqodir Mo‘minovga qilingan hujum yuzasidan “bosqinchilik” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atgan.
Fevral oyida bloger 2021-yil oktabr oyida sodir bo‘lgan firibgarlik va tovlamachilikda gumonlanib hibsga olingandi.

Апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по уголовным делам оставила без изменений приговор Абдукодиру Муминову, сообщил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
Суд по уголовным делам Мирабадского района Ташкента 4 августа признал виновным автора Youtube-канала «Ko’zgu» (250 тысяч подписчиков) и руководителя компании «Oynaga qarang» (1990 года рождения) виновным в нарушении неприкосновенности частной жизни, вымогательстве, мошенничестве и нарушении правил торговли и соучастии в даче взятки. За это он получил 7 лет и 3 месяца лишения свободы с запретом заниматься журналисткой деятельностью в течение 3 лет.
Судебная коллегия в составе судей Д. Ражабова, М. Ахмедова и Х. Шамсиева рассмотрела апелляционную жалобу и оставила её без рассмотрения, сохранив без изменения приговор первой инстанции.
В Верховном суде напомнили, что недовольные решением суда могут обратиться в кассационную инстанцию Верховного суда или внести протест.
В конце декабря 2022 года Абдукодир Муминов сообщил о нападении неизвестных, которые разбили битой стёкла его машины и избили его. Он рассказывал, что из видеорегистратора его машины изъяли без оформления и увезли флешку, на которой были записи его личных разговоров и бесед с людьми, которые обращались к нему. ГУВД Ташкента возбудило по данному факту уголовное дело по статье 164 УК (разбой).
В феврале блогер был задержан по подозрению в мошенничестве и вымогательстве, произошедших в октябре 2021 года.