Germaniya hukumati O‘zbekiston, Gruziya, Moldova, Keniya, Kolumbiya va Qirg‘iziston bilan noqonuniy muhojirlarni o‘z vatanlariga tezkorlik bilan qaytarishni ko‘zda tutuvchi migratsion hamkorlik bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda, deb xabar qildi Deutsche Welle Ichki ishlar vazirligi vakiliga tayanib.
Nashrning qayd etishicha, ikki Markaziy Osiyo davlati bilan muzokaralar ancha oldinga siljigan. May oyi boshida O‘zbekiston bilan, sentabr oxirida esa Qirg‘iziston bilan o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangan.
Ichki ishlar vazirligi matbuot kotibining so‘zlariga ko‘ra, gap noqonuniy qochqinlar sonini kamaytirish va shu bilan birga Germaniyaga qonuniy immigratsiya uchun imkoniyatlar yaratish haqida bormoqda.
Germaniya hukumatining migratsiya kelishuvlari bo‘yicha maxsus komissari Yoaxim Shtamp (Joachim Stamp) sentabrda Keniyada muzokaralar olib bordi.
Kolumbiya ham, IIV vakilining ta’kidlashicha, mazkur ro‘yxatdan joy olgan, xususan, ushbu mamlakat fuqarolarining boshpana so‘rab murojaatlari soni 2018-yildagi 140 tadan 2023-yilning birinchi yarmida 1500 tagacha ko‘paygan.
Uning aniqlik kiritishicha, “Gruziya va Moldova alohida ustuvorliklarga ega, chunki Germaniyada boshpana so‘rovi rad etilgan arizalarning 10 foizdan ortig‘i faqat shu ikki davlat fuqarolaridan keladi”. Shunday qilib, 2023-yilning yanvaridan avgustigacha Gruziya fuqarolaridan 7405 ta, Moldovadan 2124 ta murojaat kelib tushgan. Tbilisi va Kishinyov hukumatlari muzokaralarga tayyorligini bildirdi.

Правительство Германии ведёт переговоры с Узбекистаном, Грузией, Молдовой, Кенией, Колумбией и Кыргызстаном о миграционном партнёрстве, предусматривающем быстрое возвращение на родину нелегальных мигрантов, сообщило Deutsche Welle со ссылкой на представителя Министерства внутренних дел.
Переговоры с двумя центральноазиатскими странами продвинулись уже довольно далеко, отмечает издание. В начале мая был подписан меморандум о взаимопонимании с Узбекистаном, в конце сентября — с Кыргызстаном.
По словам пресс-секретаря МВД, речь идёт о сокращении числа нелегальных беженцев и в то же время создании возможностей для легальной иммиграции в Германию.
Специальный уполномоченный правительства ФРГ по миграционным соглашениям Йоахим Штамп (Joachim Stamp) в сентябре вёл переговоры в Кении.
Колумбия, отметил пресс-секретарь МВД, находится в списке, в частности, потому, что количество заявлений о предоставлении убежища от граждан этой страны увеличилось со 140 в 2018 году до 1500 только в первой половине 2023 года.
Он уточнил, что «Грузия и Молдова имеют особый приоритет, потому что более 10% отклонённых заявлений о предоставлении убежища в Германии поступают только от граждан этих двух стран». Так, от граждан Грузии с января по август 2023 года поступило 7405 заявлений, Молдавии — 2124. Правительства Тбилиси и Кишинёва выразили готовность к переговорам.