Xususan, Sirdaryo viloyati Guliston shahrida S.S. fuqaro J.R.ga tanishlari yordamida Polsha orqali AQShga ishlashga yuborishni va’da qilgan. U o‘z xizmatlari uchun 2300 dollar talab qilib, viza hujjatlarini rasmiylashtirish uchun 900 dollar va 1,2 mln so‘m olayotgan vaqtida qo‘lga olindi.
Toshkentda esa fuqaro X.Z.ni tanishlari orqali AQShga jo‘natishni va’da qilgan fuqaro J.T. 2000 dollar olayotgan vaqtida ushlandi.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) va 211-moddasi 28-moddasi (Pora berishga sherik bo‘lish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

Сотрудники Департамента по борьбе с экономическими преступления при Генеральной прокуратуре и СГБ Узбекистана задержали двух человек в Гулистане и Ташкенте, обещавшие помочь с выездом в США.
В частности, в Гулистане (Сырдарьинская область) гражданин С. С. обещал Ж. Р. с помощью знакомых отправить его на работу в США через Польшу. За свои услуги он потребовал 2300 долларов и был задержан при получении 900 долларов и 1,2 млн сумов за оформление документов на визу.
В Ташкенте гражданин Ж. Т., обещавший Х. З. через знакомых отправить его в США, был задержан при получении 2000 долларов.
По данным фактам возбуждены уголовные дела по статья 168 (мошенничество) и 211 через статью 28 (соучастие в даче взятки) Уголовного кодекса. Ведётся следствие.