Uchrashuvda kompaniyaning O‘zbekistondagi faoliyatini kengaytirishning amaliy jihatlari, xususan, Jizzax viloyatida gibrid va elektr avtomobillar ishlab chiqarishni tez fursatda yo‘lga qo‘yish hamda keyingi bosqichlarda uning quvvatini 300 ming donaga yetkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining xabar berishicha, 26-sentabr kuni vazirlik va BYD o‘rtasida “O‘zbekistonda gibrid va elektr avtomobillar va ularning butlovchi qismlarini ishlab chiqarishni tashkil qilish” investitsiya bitimi imzolandi.
Hujjatga ko‘ra, BYD Auto kompaniyasi va “O‘zavtosanoat” tomonidan mamlakatda gibrid va elektr avtomobillar ishlab chiqaruvchi BYD Uzbekistan Factory qo‘shma korxonasi tashkil etiladi.
Prezident matbuot xizmatining qayd etishicha, uchrashuvda mahsulot tannarxini kamaytirish uchun butlovchi va ehtiyot qismlarini mahalliylashtirish loyihalariga hamda avtomobillarni uchinchi mamlakatlar bozoriga eksport qilishni tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, mamlakatga BYD elektrobuslarini yetkazib berish va ularga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha muhandislik-servis markazlarini ochish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil avgustida “O‘zavtosanoat” va BYD Auto O‘zbekistonda BYD avtomobillarini ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha bitim imzolagan edi. Unda O‘zbekistonda BYD avtomobillarining to‘liq sikli (CKD: shtamplash, payvandlash, bo‘yash, yig‘ish) ishlab chiqarishni tashkil etish ko‘zda tutilgan edi. Bundan tashqari, kelishuv shartlari mahsulotlarni mahalliylashtirish dasturini o‘z ichiga oladi — keyingi bosqichlarda dvigatellar, elektrodvigatellar, shuningdek, avtomobil akkumukyatorlari uchun batareyalar ishlab chiqarishni o‘z ichiga olgan.

Министерство инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и китайский конгломерат BYD 26 сентября подписали инвестиционное соглашение об организации производства электрических и гибридных автомобилей и их комплектующих в Узбекистане, сообщила пресс-служба МИПТ.
Согласно документу, компании «Узавтосаноат» и BYD Auto создадут совместное предприятие BYD Uzbekistan Factory по выпуску электрических и гибридных автомобилей.
Планируемый объем производства на первом этапе реализации инвестиционного проекта составит 50 тысяч единиц, а с завершением второго этапа показатель достигнет 300 тысяч автомобилей в год.
Как отмечалось на церемонии подписания, BYD Uzbekistan Factory станет первым совместным предприятием китайского и одного из мировых лидеров электромобилей за пределами КНР.
В этот же день делегацию BYD во главе с ее президентом и основателем Ваном Чуаньфу принял президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сообщила пресс-служба главы государства.
На встрече были рассмотрены вопросы скорейшего запуска производственной площадки гибридных и электрических автомобилей в Джизакской области с увеличением мощностей на последующих этапах до 300 тысяч машин.
Фото: пресс-служба президента Узбекистана
Особое внимание в беседе уделено проектам локализации комплектующих и запасных частей для снижения себестоимости продукции, а также организации экспорта автомобилей на рынки третьих стран.
Поддержаны также планы по поставкам электробусов BYD в Узбекистан с созданием инженерно-сервисных центров.
Напомним, «Узавтосаноат» и BYD Auto договорились об организации в Узбекистане производства автомобилей полного цикла ещё в августе 2022 года, тогда было подписано соответствующее соглашение. Ранее стороны проводили изучение автомобильного рынка. С начала 2023 года бренд BYD официально представлен в Узбекистане.
Компания BYD является одним из лидеров в сфере производства электромобилей и нового поколения аккумуляторных батарей и выпускает до 2 миллионов машин в год.