O‘zbekistonda Arizona davlat universiteti (AQSh) bilan hamkorlikda Amerika texnologiya universitetini ochish rejalashtirilmoqda. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 18-sentabr kuni Nyu-Yorkda Cintana ta’lim kompaniyasi asoschisi va raisi Duglas Bekker bilan uchrashuvida so‘z yuritildi.
Cintana Arizona davlat universiteti bilan hamkorlikda tashkil etilgan bo‘lib, dunyoning 30 mamlakatida faoliyat yuritadi, universitetlarda ta’lim sifatini oshirish bilan shug‘ullanadi.
Yangi OTMda 2024-yildan boshlab sog‘liqni saqlash, injiniring, arxitektura va dizayn kabi yo‘nalishlarda kadrlar tayyorlashni boshlash ko‘zda tutilgan.
“Davlatimiz rahbari ushbu rejalarni ma’qullab, O‘zbekiston ta’lim sohasidagi loyihalarni amalga oshirish uchun qulay sharoitlar yaratishga tayyorligini bildirdi”, — deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.

В Узбекистане в партнёрстве с Аризонским государственным университетом (США) планируется открыть Американский технологический университет. Об этом говорилось на встрече президента Узбекистана Шавката Мирзиёева c основателем и председателем образовательной компании Cintana Дугласом Беккером в Нью-Йорке 18 сентября.
Cintana была создана в сотрудничестве с Аризонским госуниверситетом и сегодня работает более чем в 30 странах, занимается повышением качества образования университетов.
Ожидается, что новый вуз с 2024 года начнёт подготовку в Узбекистане квалифицированных кадров по таким направлениям, как здравоохранение, инжиниринг, архитектура и дизайн.
«Лидер нашей страны одобрил эти планы и выразил готовность Узбекистана создать благоприятные условия для реализации образовательных проектов. Узбекистан», — говорится в сообщении пресс-службы президента.