O‘zbekiston Qurolli Kuchlari akademiyasi Harbiy-ilmiy va amaliy rivojlantirish markazi katta ilmiy xodimi, iste’fodagi general-mayor, harbiy fanlar nomzodi, professor Aleksandr Vladimirovich Shishlyannikov og‘ir kasallikdan keyin 15-sentabr kuni 73 yoshida vafot etdi. Bu haqda Mudofaa vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
U bilan vidolashuv 16-sentabr kuni soat 11:00 da Chirchiq oliy tank qo‘mondonlik-muhandislik bilim yurtida bo‘lib o‘tadi. Vidolashuv marosimiga Mudofaa vazirining birinchi o‘rinbosari, Qurolli Kuchlar Bosh shtabi boshlig‘i, general-mayor Shuhrat Xalmuhamedov rahbarlik qildi.
Aleksandr Shishlyannikov 1950-yil 3-noyabrda Toshkentda tug‘ilgan. 1971-yilda Toshkent oliy tank qo‘mondonlik bilim yurtini tamomlab, Chexoslovakiyadagi Markaziy harbiy qo‘mondonlik va Germaniyadagi G‘arbiy harbiy qo‘mondonlik bo‘linmalarida xizmat qilgan. 1993−1995-yillarda Tojikiston mudofaa vaziri lavozimida ishlagan.
30 yildan ortiq haqiqiy harbiy xizmati davomida Aleksandr Vladimirovich uning barcha bosqichlarini bosib o‘tdi: tank bilim yurti kursantidan tortib, O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari akademiyasining tezkor san’at va umumiy taktika kafedrasi boshlig‘igacha, Tojikiston Respublikasining birinchi mudofaa vaziri, leytenantdan-generalgacha.
2012-yilda Tojikiston prezidenti Imomali Rahmon shunday degan edi: “Men o‘zim poligonda, chodirlarda milliy armiya tuzganman. Bizda qurolli kuchlar ham, mudofaa vaziri ham, general va ofitserlarimiz ham yo‘q edi. Biz boshqa davlatdan 200 dan ortiq ofitser so‘radik. Va ular orasida men polkovnik Shishlyannikovni tanladim va uni mudofaa vaziri etib tayinladim. Bizda hech nima yo‘q edi, biz [barchasini] noldan boshladik”.
“Chuqur bilim, topshirilgan vazifa uchun chuqur mas’uliyat hissi, g‘oyat mashaqqatli xizmat va yuqori qo‘mondonlik mahorati A.V. Shishlyannikovning o‘ziga xos xususiyatlari edi. U o‘zini faol, tashabbuskor va shijoatli harbiy rahbar sifatida namoyon etdi, o‘ziga va qo‘l ostidagilarga nisbatan talabchan, odamlarga g‘amxo‘rlik qildi, bu bilan esa u umuminsoniy hurmatga sazovor bo‘ldi”, — deyiladi Mudofaa vazirligi xabarida.
General Shishlyannikov Qurolli Kuchlar akademiyasida harbiy ilmiy faoliyatning shakllanishi va rivojlanishiga, umuman, O‘zbekiston Qurolli Kuchlarida harbiy fanning rivojlanishiga katta hissa qo‘shdi. 70 dan ortiq ilmiy-uslubiy ishlar muallifi, Qurolli Kuchlarning 20 dan ortiq ofitserlariga ilmiy rahbarlik qilgan.
Aleksandr Shishlyannikov oliy davlat mukofotlari, jumladan, 3 ta orden va 50 dan ortiq medallar hamda esdalik nishonlari bilan taqdirlangan. 2019-yilda “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlangan.

Скончался генерал Александр Шишлянников
Скончался генерал-майор в отставке, профессор Академии Вооружённых сил Узбекистана Александр Шишлянников, внёсший большой вклад в развитие военной науки в стране. В 1993—1995 годах он временно был первым министром обороны Таджикистана. Прощание состоится в 11:00 в Чирчике.
Александр Шишлянников.
Фото: Минобороны
15 сентября на 73-м году жизни после тяжёлой болезни скончался старший научный сотрудник Центра военных научно-прикладных разработок Академии Вооружённых сил Узбекистана генерал-майор в отставке, кандидат военных наук, профессор Александр Владимирович Шишлянников. Об этом сообщила пресс-служба Министерства обороны.
Прощание с ним состоится 16 сентября в 11:00 в Чирчикском высшем танковом командно-инженерном училище. Руководитель церемонии прощания — первый заместитель министра обороны, начальник Генерального штаба Вооружённых сил генерал-майор Шухрат Халмухамедов.
Александр Шишлянников родился 3 ноября 1950 года в Ташкенте. После окончания Ташкентского высшего танкового командного училища в 1971 году службу проходил в частях ЦГВ в Чехословакии и ЗГВ в Германии. В 1993—1995 годах занимал пост министра обороны Таджикистана.
За более чем 30-летнюю действительную военную службу прошёл все ступени военной службы: от курсанта танкового училища до начальника кафедры оперативного искусства и общей тактики Академии Вооружённых сил Узбекистана, первого министра обороны Таджикистана; от лейтенанта до генерала.
В 2012 году президент Таджикистана Эмомали Рахмон говорил: «Я сам создал национальную армию на полигоне, в палатках. У нас не было вооружённых сил, у нас не было министра обороны, у нас не было генералов и офицеров. Мы попросили у другого государства более 200 офицеров. И среди них я выбрал полковника Шишлянникова, назначил министром обороны. У нас не было, мы с нуля начали».
«Широкая эрудиция, глубокое чувство ответственности за порученное дело, исключительное трудолюбие и высокие командирские навыки были характерными чертами А. В. Шишлянникова. Он проявил себя инициативным и энергичным военным руководителем, был требователен к себе и подчинённым, заботливо относился к людям, чем снискал всеобщее уважение», — говорится в сообщении Минобороны.
Генерал Шишлянников внёс большой вклад в становление и развитие военно-научной деятельности в Академии ВС и в целом в развитие военной науки в Вооружённых силах Узбекистана. Он — автор более 70 научных и методических трудов, научный руководитель более 20 офицеров Вооружённых сил.
Александр Шишлянников был награждён высокими государственными наградами, в числе которых 3 ордена и более 50 медалей и памятных знаков. В 2019 году был награждён орденом «Дустлик».