sentabr oyining o‘rtasi bo‘lishiga qaramay, O‘zbekistonda “iqlimiy yoz” davom etmoqda, deya xabar qildi O‘zgidromet xizmati agentligi.
Ushbu haftaning oxirigacha respublika hududi bo‘yicha ob-havo sharoitida deyarli o‘zgarishlar kutilmaydi. Keyingi haftada ob-havo yomonlashishi mumkin, ammo bu qisqa muddatli bo‘ladi.
O‘zbekistonda kuzning boshlanishi iqlim sharoitiga ko‘ra taqvim sanalariga mos kelmaydi. sentabr oyi taqvim bo‘yicha kuz oyi deb hisoblansa-da, lekin yoz fasli kabi hali ham asosan kam bulutli va quruq ob-havo, faqat yozga qaraganda qulayroq harorat foni ustun turadi, deyiladi agentlik xabarida.
Iqlimshunos olimlarning fikricha, O‘zbekistonda kuz aslida o‘rtacha kecha-kunduzlik havo harorati +20 darajadan pastga tushganda boshlanadi. Ko‘p yillik iqlimiy ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston hududining katta qismida o‘rtacha kecha-kunduzlik havo harorati sentabr oyining so‘nggi o‘n kunligida +20 darajadan pastga tushadi, ammo oy oxirigacha ushbu qiymatga yaqin bo‘lib turadi.
sentabr oyida yog‘ingarchilik yilning eng quruq oyi — avgust oyiga nisbatan biroz ko‘p bo‘ladi. Hududning katta qismi bo‘yicha oylik yog‘ingarchilik miqdori kam bo‘lib, 2−5 mm ni tashkil etadi, janubda va cho‘l hududlarda esa undan ham kam bo‘ladi.
oktabr oyida kunlar qisqara boshlaganda, harorat pasayishi sezilarli bo‘lganda, yomg‘ir tez-tez yoqqanda haqiqiy kuz boshlanadi, deya ta’kidlaydi O‘zgidromet.
sentabr oyidagi ob-havo sharoiti har doim ham iqlimiy, ya’ni o‘rtacha ko‘p yillik sharoitlarga mos kelmaydi. Ayrim yillarda yog‘ingarchilik me’yordan 2−3 marta ko‘p yoki oyning o‘rtacha harorati me’yordan 1−1,5 darajaga past bo‘ladi. Ammo bunday sentabr oylari kam, o‘rtacha har 6−8 yilda bir marta kuzatiladi.
oktabrda va, ayniqsa, noyabrda o‘rtacha havo harorati yanada yuqori tezlikda pasayishda davom etadi. Yog‘ingarchilik tez-tez va ko‘proq miqdorda bo‘ladi. Noyabr oyida va kamdan-kam hollarda oktabr oyida harorat salbiy qiymatlargacha pasayadi va yog‘ingarchilik nafaqat yomg‘ir shaklida, balki qor shaklida ham yog‘adi.
O‘zbekistonda kuz o‘rtacha kecha-kunduzlik havo harorati +5 darajagacha pasayganga qadar davom etadi. Hududning katta qismida bu taqvim sanalariga mos bo‘lib, noyabr oyining eng oxirida sodir bo‘ladi. Biroq respublikaning shimolida “iqlimiy kuz” noyabr oyining birinchi o‘n kunligida tugaydi. Eng chekka janubda esa deyarli dekabr oyining oxirigacha o‘rtacha kecha-kunduzlik harorat +5 darajadan yuqori bo‘lib qoladi.

В сентябре в Узбекистане ещё преобладает по-летнему малооблачная и сухая погода, только с более комфортным, чем летом, температурным фоном. Учёные-климатологи считают, что осень в Узбекистане фактически начинается тогда, когда среднесуточная температура воздуха опускается ниже +20 градусов, сообщил Узгидромет.
Согласно многолетним климатическим данным, по большей части территории Узбекистана среднесуточная температура воздуха опускается ниже +20 градусов в последней декаде сентября, но до конца месяца остаётся близкой к этому значению.
Осадков в сентябре выпадает лишь немногим больше, чем в августе — самом сухом месяце в году. По большей части территории месячное количество осадков очень незначительно и составляет 2−5 мм, а по югу и пустынной зоне ещё меньше, отметили синоптики.
«Поэтому можно сказать, что настоящая осень у нас начиняется в октябре, когда дни становятся короче, снижение температуры ощутимее, дожди выпадают чаще», — подчеркнули в Узгидромете.
Погодные условия в сентябре не всегда соответствуют климатическим, то есть среднемноголетним условиям. В отдельные годы осадков выпадает в 2−3 раза больше нормы или средняя температура месяца оказывается 1−1.5 градуса ниже нормы. Но такие сентябри бывают редко, в среднем один раз в 6−8 лет.
В октябре и, особенно, в ноябре, средняя температура воздуха продолжается понижаться уже более высокими темпами. Осадки выпадают чаще и в большем количестве. В ноябре, и, гораздо реже, в октябре, температура понижается до отрицательных значений, а осадки выпадают не только в виде дождя, но и в виде снега.
Осень в Узбекистане продолжается до тех пор, пока среднесуточная температура воздуха не понизится до +5 градусов. По большей части территории это происходит в соответствии с календарными сроками, в самом конце ноября. Однако, по северу республики «климатическая осень» заканчивается уже в первой декаде ноября. А вот по крайнему югу среднесуточная температура остаётся выше +5 градусов почти до конца декабря.
До конца недели существенных изменений в погоде по территории Узбекистана не ожидается. На следующей неделе возможно ухудшение погоды, но оно будет непродолжительным.
«Можно сказать, что, несмотря на то, что уже середина сентября, в Узбекистане продолжается „климатическое лето“», — резюмировали синоптики.