6-sentabr kuni Minsk shahrida O‘zbekiston va Belarus biznes doiralari va tadbirkor ayollarining birinchi biznes forumi bo‘lib o‘tdi. Bu Oliy Majlis Senati raisi Tanzila Narbayevaning rasmiy tashrifi doirasida bo‘lib o‘tdi, deya xabar bermoqda parlament yuqori palatasi matbuot xizmati.
“Tadbirkorlikdagi ayollar — Belarus va O‘zbekiston o‘rtasidagi ishbilarmonlik hamkorligini rivojlantirish salohiyati” mavzusidagi yalpi majlisda Tanzila Narbayeva va Belarus Milliy majlisi respublika kengashi raisi Natalya Kochanova so‘zga chiqdi.
Forumda yengil sanoat, kiyim-kechak, poyabzal, mo‘yna va charm mahsulotlari ishlab chiqaruvchilar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish hamda IT sohasida aloqalarni rivojlantirish, xotin-qizlarni raqamli iqtisodiyotga jalb etish va bu boradagi savodxonligi va malakasini oshirish bo‘yicha tajriba almashish kerakligi ta’kidlandi.
беларусь, taнзила нарбаеva
Forum dasturi sanoat kooperatsiyasi, yengil sanoat, agrosanoat kompleksi, tibbiyot va farmatsevtika, fan va ta’lim, madaniyat va turizm kabi yo‘nalishlarda oltita mavzuli muhokamani o‘z ichiga oldi.
Forum so‘ngida yakuniy deklaratsiya qabul qilindi. Unda savdo-iqtisodiy, investitsiya, ilmiy-texnikaviy, ijtimoiy-madaniy, ta’lim, gumanitar, turizm va o‘zaro manfaatli boshqa sohalardagi hamkorlikni kuchaytirish masalalari aks etdi.
Ikki mamlakat tadbirkor ayollari o‘rtasida B2B formatida o‘tkazilgan uchrashuvlar natijasida 92 mln dollardan ortiq miqdorda 42 ta shartnoma va 17 ta memorandum imzolandi, deyiladi xabarda.
Mazkur muloqot formatini davom ettirish va navbatdagi ayollar biznes forumini O‘zbekistonda o‘tkazish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Forum doirasida O‘zbekiston va Belarusning oziq-ovqat, to‘qimachilik, tibbiyot, ta’lim va turizm sohalarida mahsulotlar ishlab chiqaruvchi 40 ga yaqin mahalliy korxonalar mahsulotlari ko‘rgazmasi tashkil etildi.
Minskda Tanzila Narbayeva Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko, bosh vazir Roman Golovchenko, respublika kengashi raisi Natalya Kochanova, Vakillar palatasi raisi Vladimir Andreychenko va boshqa rasmiy shaxslar bilan muzokaralar o‘tkazdi.
2022-yilda O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 500 million dollardan oshdi. 2023-yil boshidan buyon bu ko‘rsatkich 37 foizga o‘sib, 346 million dollarni tashkil etdi. Tomonlar bu hajmni 1 milliard dollarga yetkazish niyatida.

6 сентября в Минске прошёл первый бизнес-форум женщин-предпринимателей Узбекистана и Беларуси. Он состоялся в рамках официального визита председателя Сената Олий Мажлиса Узбекистана Танзилы Нарбаевой, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Танзила Нарбаева и председатель Совета Республики Национального собрания Беларуси Наталья Кочанова выступили на пленарном заседании форума «Женщины в бизнесе — потенциал развития делового сотрудничества между Беларусью и Узбекистаном».
Участники и участницы представляли практически все отрасли экономики, в том числе промышленность, сельское хозяйство, пищевая, фармацевтическая, культурно-гуманитарная, туризм, транспорт, IT и другие.
беларусь, танзила нарбаева
Программа форума охватила шесть тематических дискуссий по таким направлениям, как промышленная кооперация, лёгкая промышленность, агропромышленный комплекс, медицина и фармацевтика, наука и образование, культура и туризм.
Обсуждались реализация совместных проектов, создание медицинских кластеров, обмен опытом и повышение навыков женщин и другие темы.
В итоговой декларации отражены вопросы укрепления сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической, социально-культурной, образовательной, гуманитарной, туристической и других сферах, представляющих взаимный интерес.
По итогам встреч, проведённых в формате «В2В», между женщинами-предпринимателями двух стран подписано 42 контракта на общую сумму 92,2 млн долларов США и 17 меморандумов о сотрудничестве по разным направлениям, говорится в сообщении.
Достигнута договорённость о продолжении этого формата диалога и проведении следующего женского бизнес-форума в Узбекистане.
Форуму предшествовала выставка продукции промышленных предприятий Узбекистана и Беларуси, которые осуществляют свою деятельность в сферах машиностроения, энергетики, образования, здравоохранения, банковско-финансовом секторе, производстве электротехнической, текстильной, фармацевтической, химической, косметической, пищевой, сельскохозяйственной и другой продукции (всего более 100 компаний).
В Минске Танзила Нарбаева провела переговоры с президентом Беларуси Александром Лукашенко, премьер-министром Романом Головченко, председателем Совета Республики Натальей Кочановой, главой Палаты представителей Владимиром Андрейченко и другими официальными лицами
В 2022 году объём взаимной торговли Узбекистана и Беларуси превысил 500 млн долларов. С начала текущего года эта цифра выросла на 37%, до 346 млн долларов. Стороны намерены довести товарооборот до 1 млрд долларов.