O‘zbekistonda yil boshidan buyon belgilanmagan joyga chiqindi tashlash bilan bog‘liq 11 566 ta qoidabuzarlik qayd etildi. Bu haqda “Gazeta.uz”ga Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Eng ko‘p qoidabuzarlik Samarqand viloyati (1544), Toshkent shahri (1271) va Farg‘ona viloyatida (1212) aniqlangan bo‘lsa, eng kam qoidabuzarlik Xorazm viloyatida (332) qayd etilgan.
Boshqa hududlarda qoidabuzarliklar soni:
• Sirdaryo viloyati — 718 ta;
• Jizzax viloyati — 834 ta;
• Buxoro viloyati — 507 ta;
• Navoiy viloyati — 590 ta;
• Andijon viloyati — 725 ta;
• Namangan viloyati — 804 ta;
• Surxondaryo viloyati — 983 ta;
• Qashqadaryo viloyati — 444 ta;
• Qoraqalpog‘iston — 546 ta.
Holatlar bo‘yicha jami 4,9 mlrd so‘m jarima belgilangan bo‘lsa, undan 2,5 mlrd so‘mi undirilgan. Qoidabuzarliklarning 602 tasi Toshkent shahri, Toshkent va Andijon viloyatlarida o‘rnatilgan onlayn kuzatuv kameralari orqali qayd etilgan.
“Hozirgi kunda Namangan viloyatida, yil oxiriga qadar mamlakatning barcha hududlarida shunday kameralar o‘rnatish rejalashtirilgan”, — deyiladi matbuot xizmati xabarida.
“Gazeta.uz” yaqin ikki yilda 29 ta qattiq maishiy chiqindilar poligonining meliorativ holatini yaxshilash va 26 ta qurilish chiqindilari poligonini tashkil etish uchun 1,1 trln so‘mdan ortiq mablag‘ ajratilgani haqida yozgandi.

С начала года в Узбекистане было зарегистрировано 11 тысяч 566 нарушений, связанных с выбросом отходов в неположенном месте. Об этом «Газете.uz» сообщили в пресс-службе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
Больше всего нарушений выявлено в Самаркандской области (1544), Ташкенте (1271) и Ферганской области (1212), а самое малое количество нарушений было зарегистрировано в Хорезмской области (332).
В остальных регионах число нарушений составило:
- Сырдарьинская область — 718;
- Джизакская область — 834;
- Бухарская область — 507;
- Навоийская область — 590;
- Андижанская область — 725;
- Наманганская область — 804;
- Сурхандарьинская область — 983;
- Кашкадарьинская область — 444;
- Каракалпакстан — 546.
«В общей сложности было наложено штрафов на 4,9 млрд сумов, из которых уже взыскано 2,5 млрд сумов», — говорится в сообщении.
Из общего числа нарушений 602 случая были зафиксированы камерами онлайн-наблюдения, которые установлены в Ташкенте, Ташкентской и Андижанской областях.
«На днях планируется установить камеры в Наманганской области, а к концу года — во всех регионах страны», — уточнили в пресс-службе.
«Газета.uz» писала, что в ближайшие два года более 1,1 трлн сумов будет выделено на рекультивацию 29 полигонов твёрдых бытовых отходов и организацию 26 полигонов строительных отходов.