Yangi o‘quv yili boshlanishi munosabati bilan BMT Bolalar jamg‘armasining (YUNISEF) O‘zbekistondagi vakolatxonasi mamlakat hukumati va ta’lim bilan u yoki bu tarzda bog‘liq bo‘lgan barcha tomonlarni “inklyuzivlik va sifatli ta’limga e’tibor qaratgan holda maktabgacha va maktab ta’limi masalalariga yana bir bor e’tibor qaratishga” chaqirmoqda.
Yevropa va Markaziy Osiyodagi eng kambag‘al oilalarning yosh bolalari savodxonlik va hisoblash bo‘yicha asosiy ko‘nikmalarni egallashda 2,5 baravar ko‘proq orqada qoladi. Ayni paytda O‘zbekistonda ko‘plab bolalarning bilim egallash ko‘rsatkichlari kutilgan darajadan pastligicha qolmoqda. So‘nggi mustaqil tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining 30 foizi 4-sinf oxirida o‘z yoshi darajasidagi matnni o‘qiy olmaydi va tushuna olmaydi, deyiladi fond xabarida.
Shuningdek, tadqiqotlar 1−9-sinflarda nogironligi bo‘lgan va bo‘lmagan o‘quvchilar o‘rtasida o‘qish imkoniyati bo‘yicha farq 20 foizdan ko‘p ekanini ko‘rsatadi. Bu tafovut o‘rta maktab va kasb-hunar ta’limida ikki barobardan (46 foiz) ko‘proq (BMT ma’lumotlari, 2019).
2023-yilda YUNISEF O‘zbekiston hukumatini ta’lim sohasini isloh qilish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishda qo‘llab-quvvatladi. Ushbu hujjatning maqsadi hukumat, rivojlanish bo‘yicha hamkorlar, o‘qituvchilar, ota-onalar, o‘quvchilar va maktab hamjamiyatlarini transformativ sifatli ta’limning belgilangan strategik maqsadlariga erishish uchun birlashtirish hisoblanadi.
“Yo‘l xaritasi” O‘zbekistonning BMT Bosh assambleyasining Ta’lim sohasidagi global o‘zgarishlar bo‘yicha 77-sammitida qabul qilgan majburiyatlariga muvofiq bo‘lib, unda “global jamoat manfaati sifatida ta’limga siyosiy va moliyaviy sadoqatni faollashtirish hamda 4-barqaror rivojlanish maqsadiga erishish yo‘lidagi taraqqiyotni jadallashtirish zarurati (Inklyuziv va adolatli sifatli ta’limni ta’minlash va barcha uchun umr bo‘yi ta’lim olish imkoniyatini rag‘batlantirish)” qayd etilgan.
“Yo‘l xaritasi”ga muvofiq, rivojlanish bo‘yicha hamkorlar ta’lim sohasidagi strategik islohotlarni amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlash, jumladan, yaqin uch yilda ta’limni rivojlantirish sohasiga 600 million AQSh dollari miqdoridagi sarmoyani jalb qilish majburiyatini olgan.
“O‘quv yilining boshlanishidan foydalanib, O‘zbekistonda inklyuzivlik va ta’lim sifati tamoyillariga rioya etilishini ta’minlash lozim. Bolalar maktabga qaytar ekanlar, ularga sifatli, inklyuziv va xavfsiz ta’lim berilishiga chin dildan umid qilaman. Maktablar mamlakatdagi har bir qiz va o‘g‘il bola uchun o‘z salohiyatini ochish imkoniyatini berishiga barchamiz intilishimiz kerak”, — dedi YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade.
“Har bir bola sifatli ta’lim olish imkoniyatiga ega bo‘lishi uchun YUNISEF inklyuziv ta’lim siyosatini faol qo‘llab-quvvatlaydi. YUNISEF uylarda, maktablarda va hamjamiyatlarda tenglik, xilma-xillik va inklyuzivlikni rag‘batlantirar ekan, ta’lim tizimi hamda tegishli ijtimoiy yordam ko‘rsatishni takomillashtirishga ko‘mak beradi. Ta’lim sohasini islohot qilish dasturida barcha bolalarning to‘liq salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun yanada xavfsiz, himoyalangan va inklyuziv ta’lim muhitini yaratish uchun dalillarga asoslangan qarorlar ustuvor bo‘lishi kerak”, — deya qayd etgan fond.
“Inklyuziv ta’lim o‘quv dasturiga emas, balki bolaga qaratilgan. Bunday yondashuv har bir bolaning, jumladan, nogironligi bo‘lgan va qo‘shimcha yordamga muhtoj bolalarning ehtiyojlariga javob beradigan pedagogikani qo‘llash orqali barcha bolalar uchun eng yaxshi ta’lim natijalarini ta’minlaydi”, — dedi YUNISEFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi ta’lim bo‘limi rahbari Alberto Biankoli.
“YUNISEF rivojlanish bo‘yicha hamkorlar va hukumatni xalqaro konvensiyalardan kelib chiqqan holda o‘z majburiyatlarini bajarishga hamda barcha bolalar, jumladan, nogironligi bo‘lgan va ijtimoiy himoyaga muhtoj bolalarga ularning tengdoshlari kabi sifatli ta’lim olishdan teng foydalanishni hamda bir xil huquq va erkinliklarni kafolatlashga chaqiradi”, — deyiladi fond xabarida.

В связи с началом нового учебного года Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане призвал власти страны и все стороны, так или иначе связанные с образованием, «к переосмыслению образования, уделяя особое внимание инклюзивности и качественному образованию как на дошкольном, так и на школьном уровне».
Маленькие дети из беднейших домохозяйств в Европе и Центральной Азии в 2,5 раза чаще отстают в овладении базовыми навыками грамотности и счета. В Узбекистане успеваемость многих детей по-прежнему ниже ожидаемого уровня. Результаты недавних независимых исследований показывают, что 30% учащихся в конце четвёртого класса не могут прочитать и понять текст их возрастного уровня, говорится в сообщении фонда.
Исследования также показывают разницу в более чем 20% с точки зрения доступа между учащимися с инвалидностью и учащимися без инвалидности в 1−9-х классах, и эта разница более чем в 2 раза больше (46%) в старших классах и в профессиональном образовании (данные ООН, 2019).
В 2023 году ЮНИСЕФ поддержал правительство Узбекистана в разработке Дорожной карты для реформы образования, целью которой является объединение усилий правительства, партнёров по развитию, учителей, родителей, учащихся и школьных сообществ для достижения обозначенных стратегических целей преобразующего качественного образования.
Дорожная карта соответствует обязательствам Узбекистана, принятым во время Саммита по глобальному изменению образования 77-й Генеральной ассамблеи ООН, где подчёркнута «срочная необходимость активизировать политическую и финансовую приверженность образованию как глобальному общественному благу и ускорить прогресс на пути к реализации Цели устойчивого развития 4 (Обеспечение всеохватного и справедливого качественного образования и поощрение возможности обучения на протяжении всей жизни для всех)».
В соответствии с дорожной картой, партнёры по развитию приняли обязательство поддержать реализацию стратегических реформ в сфере образования, в том числе путём мобилизации более
600 млн долларов США для инвестирования в развитие сферы образования в ближайшие три года.
«Необходимо воспользоваться началом учебного года и обеспечить соблюдения принципов инклюзивности и качества образования в Узбекистане. В то время, когда дети возвращаются в школы, я искренне надеюсь, что им будет представлено качественное, инклюзивное и безопасное обучение. Мы все должны стремиться к тому, чтобы школы давали возможность для раскрытия потенциала каждой девочки и мальчика в стране», — сказал глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде.
«Чтобы каждый ребёнок имел доступ к качественному образованию, ЮНИСЕФ активно поддерживает политику инклюзивного образования. ЮНИСЕФ содействует совершенствованию системы образования и сопутствующей социальной поддержки, поощряя равенство, разнообразие и инклюзивность в домах, школах и сообществах. В программе реформы образования приоритетом должны стать научно обоснованные решения для создания более безопасной, защищённой и инклюзивной среды обучения для раскрытия полного потенциала всех детей», — отметили в фонде.
«Инклюзивное образование ориентировано на ребёнка, а не на учебную программу. Такой подход обеспечивает лучшие результаты обучения для всех детей путём применения педагогики, которая отвечает потребностям каждого ребёнка, включая детей с инвалидностью, и тех, кто нуждается в дополнительной поддержке», — сказал Альберто Бьянколи, руководитель отдела образования представительства ЮНИСЕФ.
«ЮНИСЕФ призывает партнёров по развитию и правительство выполнить свои обязательства, руководствуясь международными конвенциями, и гарантировать всем детям, включая детей с инвалидностью и социально уязвимых, равный доступ к качественному образованию и те же права и свободы, что и для их ровесников», — отметили в фонде.