L1 Yerdan taxminan 1,5 mln km uzoqlikda turibdi. Stansiya Yer orbitasida 16 kun qoladi va shundan so‘ng u L1 atrofida o‘z manziliga yana 110 kun harakat qiladi. Ushbu joylashuv rasadxonaga Quyoshni tutilishlar ta’siriga uchramasdan, uzluksiz va to‘siqsiz kuzatish imkonini beradi.
Foto: Aditya-L1 joylashuv nuqtasi. ISRO
Aditya-L1 fotosfera, xromosfera va Quyoshning eng tashqi qatlamlarini elektromagnit maydon, zarrachalar va magnit maydon detektorlari yordamida kuzatish uchun jami yettita foydali yukni (asboblarni) olib yuradi.
Missiya olimlarga quyosh tojining isishi, toj massasining chiqishi, chaqnashdan oldingi faollik va uning xususiyatlarini, kosmik ob-havo dinamikasi va boshqalarni tushunishga imkon beradigan ma’lumotlarni to‘plashi kutilmoqda.
Bu Hindistonning ISRO joriy yilda boshlagan ikkinchi kosmik missiyasi. 23-avgust kuni Chandrayaan-3 avtomat oy stansiyasi “Pragyan” roveri bilan Oy yuzasiga muvaffaqiyatli qo‘ngan edi. Olimlar u qo‘ngan janubiy qutbda suv muzlari konlari borligiga taxmin qilishmoqda. Shunday qilib, Hindiston SSSR, AQSh va Xitoydan keyin o‘z apparatini Oyga qo‘ygan to‘rtinchi davlat bo‘ldi.
4-sentabr kuni ISRO “Pragyan” barcha topshirilgan vazifalarni muvaffaqiyatli bajarib, uyqu rejimiga o‘tgani haqida xabar berdi. U qariyb 11 kunlik ish davomida olgan ma’lumotlar Vikram qo‘nuvchisi yordamida Yerga yuborilgan.

Индия 2 сентября успешно запустила автоматическую станцию по исследованию Солнца Aditya-L1, сообщила Индийская организация космических исследований (ISRO).
Ракета-носитель PSLV C57 (Polar Satellite Launch Vehicle) со станцией на борту стартовала с национального космодрома на острове Шрихарикота в Бенгальском заливе.
«Аппарат вывел спутник точно на намеченную орбиту. Первая солнечная обсерватория Индии начала свой путь к точке L1 (точка Лагранжа) системы Солнце — Земля», — говорится в сообщении в организации.
L1 находится на расстоянии около 1,5 млн км от Земли. Станция пробудет на околоземной орбите 16 дней, а после будет двигаться к месту назначения вокруг L1 ещё 110 дней. Это расположение позволит обсерватории непрерывно и беспрепятственно наблюдать за Солнцем без влияния затмений.
Фото: Место назначения Aditya-L1. ISRO.
На Aditya-L1 установлено в общей сложности семь полезных грузов (приборов) для наблюдения за фотосферой, хромосферой и самыми внешними слоями Солнца с помощью детекторов электромагнитных полей, частиц и магнитного поля.
Ожидается, что миссия соберёт информацию, которая позволит учёным понять проблемы нагрева короны Солнца, выброса корональной массы, активности перед вспышкой и ее характеристик, динамики космической погоды и других.
Это вторая космическая миссия Индии, которую ISRO запустила в этом году. 23 августа автоматическая лунная станция Chandrayaan-3 с ровером «Прагьян» успешно села на поверхность Луны в районе Южного полюса, где, как полагают учёные, находятся залежи водяного льда. Таким образом Индия стала четвёртой страной после СССР, США и Китая, осуществившей посадку своего аппарата на Луне.
4 сентября ISRO сообщила, что «Прагъян» успешно выполнил все поставленные задачи и переведён в спящий режим. Данные, полученные им в ходе почти 11 дней работы, были отправлены на Землю с помощью посадочного модуля «Викрам».