Kelgusi yilda O‘zbekistondagi maktablarda 250 ming o‘quvchi o‘rni yaratish rejalashtirilmoqda. Bu 2022-yilga nisbatan ikki baravar ko‘p, deyiladi dushanba kuni prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida o‘tgan yig‘ilishda.
Birinchidan, Investitsiya dasturida maktablar qurilishiga 3 trillion so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Bu 150 ming o‘quvchi o‘rni yaratish imkonini beradi.
Ikkinchidan, kam quvvat bilan ishlayotgan 61 ta kollej binolari o‘rnida yangi maktablar tashkil qilinadi. Bu bilan qo‘shimcha 42 ming o‘quvchi o‘rni yaratiladi.
Yana 50 ta maktab davlat-xususiy sheriklik asosida quriladi.
Yig‘ilishda xususiy sektorga qo‘shimcha sharoitlar yaratish orqali yiliga kamida 25 ming o‘quvchi o‘rni tashkil qilinishi ta’kidlandi.
“Tadbirkorlarga xususiy maktab tashkil qilishi uchun kreditning 7 foiz qismi budjetdan qoplab beriladi”, — dedi prezident.
“Yangi maktab qurish uchun yer maydonlari faqat maktab qurish uchun maqsadli auksionga chiqariladi”, — deya ta’kidladi u.
Shavkat Mirziyoyev mas’ullar oldiga mazkur tadbirlarni moliyalashtirish, shuningdek, muassasalarni kuz-qish mavsumiga tayyorlash vazifasini qo‘ydi.
Yig‘ilishda ta’kidlanishicha, so‘nggi olti yarim yil ichida (mamlakat prezidenti almashganidan keyin) 700 ming o‘quvchi o‘rni yaratildi. Bundan tashqari, 70 ming o‘ringa mo‘ljallangan 350 ta yangi xususiy maktab tashkil etildi.
Mamlakatda 320 ming xonadonli yangi uy-joy barpo etilgani bilan ularga mos quvvatdagi maktablar qurilmadi. Yangi qurilgan massiv va mahallalarda hozirning o‘zida 350 ming yangi o‘quvchi o‘rinlariga talab bor. Mavjud maktablar infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ham ko‘p ishlar qilinishi kerak, — dedi prezident.
Eslatib o‘tamiz, “O‘zbekiston-2030” strategiyasi loyihasida “Yiliga 500 ming talaba o‘rni” dasturini amalga oshirishni boshlash va 2023/2024 o‘quv yilida 500 ming o‘rin yaratish taklif qilingandi.
May oyi oxirida Shavkat Mirziyoyev prezidentlikka nomzod sifatida qilgan nutqida 2023-yilda 390 ming bola maktabni tamomlasa, 700 ming bola birinchi sinfga borishini ma’lum qilgandi. Kelgusi yilda bu raqam 1 millionga oshadi, degandi u.
Bir necha kun avval prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva maktablarda 1,2 million o‘quvchi o‘rni yetishmasligini ma’lum qildi. Har yili o‘rtacha 35−40 ta maktab tashkil etilmoqda, dedi u.
2021-yil may oyida o‘sha paytdagi xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov mamlakatdagi maktab o‘quvchilari soni (6,24 million) maktablarning loyihaviy quvvatidan (5,06 million) sezilarli darajada oshib ketgani haqida ma’lumot bergandi — farq 1,18 millionni tashkil qilgan. U sinflarning to‘laligi va ikki smenada dars o‘tilishi (o‘sha paytdagi maktablarning 70 foizida)ni aholining ko‘payishi va maktablarning 9 yillik ta’limga o‘tkazilishi (2010-yildan 2017-yilgacha) bilan izohlagan. 11 yillik ta’lim qaytilgach, 400 ga yaqin litsey va kollejlar maktabga aylantirilgan.

В следующем году в Узбекистане планируется создать 250 тысяч ученических мест в школах. Это в два раза больше, чем в 2022 году, говорилось на совещании под руководством президента Шавката Мирзиёева в понедельник.
Во-первых, в Инвестиционной программе на строительство школ намечается выделить 3 трлн сумов. За счёт этого будет создано 150 тысяч мест. Особое внимание будет уделено расширению 595 школ, работающих с коэффициентом мощности выше 2 (2 ученика на место).
Во-вторых, новые школы будут открыты на базе зданий 61 колледжа, работающего в неполную мощность. Это 42 тысячи мест.
Ещё 50 школ будут построены на основе государственно-частного партнёрства — 35 тысяч мест. С 2025 до 2030 года это количество должно составлять по 100, заявил Шавкат Мирзиёев.
Правительству и Министерству дошкольного и школьного образования поручено в течение месяца произвести расчёты и подготовить проектные предложения по привлечению 1 млрд долларов США и начать переговоры об этом с зарубежными и международными финансовыми организациями.
Не менее 25 тысяч ученических мест в год предлагается создавать за счёт предоставления дополнительных условий для частного сектора, говорилось на совещании.
Предприниматели, получившие кредит на организацию частной школы, получат из бюджета компенсацию 7% ставки по кредиту, сообщил президент.
Участки под строительство новых школ будут реализовываться с аукциона только для строительства школы, отметил он.
Шавкат Мирзиёев поставил перед ответственными лицами задачи обеспечить финансирование этих мероприятий, а также подготовить учреждения к осенне-зимнему сезону.
На совещании отмечалось, что за последние шесть с половиной лет (после смены президента страны) было создано 700 тысяч новых ученических мест. Кроме того, появилось 350 новых частных школ на 70 тысяч мест.
В стране было построено жильё на 320 тысяч квартир, но школ нужной вместимости построено не было. В новых массивах и махаллях есть спрос на 350 тысяч ученических мест. Предстоит также большая работа по улучшению инфраструктуры существующих школ, заявил президент.
Отметим, что в проекте стратегии «Узбекистан-2030» предлагалось начать программу «500 тысяч ученических мест в год» и уже в 2023/2024 учебном году создать 500 тысяч мест.
В конце мая Шавкат Мирзиёев в качестве кандидата в президенты заявлял, что в 2023 году школы окончили 390 тысяч детей, при этом в первый класс пойдут 700 тысяч. В следующем году эта цифра вырастет до 1 миллиона, отмечал он.
На днях помощник президента Саида Мирзиёева сообщила, что в школах не хватает 1,2 миллиона ученических мест. В среднем каждый год создаётся 35−40 школ, отметила она.
В мае 2021 года тогдашний министр народного образования Шерзод Шерматов сообщал, что число школьников в стране (6,24 миллиона) значительно превышает проектные мощности школ (5,06 миллиона) — разница составляла 1,18 миллиона. Переполненные классы и обучение в две смены (в 70% школ на тот момент) он объяснял ростом населения и переводом школ на 9-летнее образование (с 2010 до 2017 года). После возврата 11-летнего образования около 400 лицеев и колледжей были преобразованы в школы.