Kelgusi yildan boshlab Qozog‘istonning barcha oliy o‘quv yurtlari talabalari sun’iy intellektni o‘rganish bo‘yicha kursdan o‘tadi. Bu haqda mamlakat fan va oliy ta’lim vaziri Sayasat Nurbek ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Tengrinews.kz.
“Intellektual intellektni o‘zlashtirgan mutaxassislarga talab bo‘ladi, o‘zlashtirmaganlar esa ishidan ayriladi…Keyingi oy oxirida Nyu-Yorkda shartnoma imzolaymiz, keyingi o‘quv yilidan, ehtimol, keyingi kalendar yilida esa bu ishni yakunlasak, barcha o‘quv dasturlarida barcha talabalar sun’iy intellekt bo‘yicha kursda qatnashishi kerak bo‘ladi”, — dedi vazir inson kapitalini rivojlantirishga bag‘ishlangan forumda (Tengrinews.kz iqtibosi).
Uning ta’kidlashicha, vazirlik kursni majburiy fanga aylantirishni rejalashtirmoqda, shunda “yakunida barcha talabalar sun’iy intellekt sohasida asosiy kompetensiyalarga ega bo‘ladilar”.
Vazirning qo‘shimcha qilishicha, “bu innovatsion kurs bo‘ladi”, chunki hozirgacha dunyoning hech bir universitetida bunday fan o‘rgatilmagan.
Qozog‘istondagi harbiy qismlarda ham sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish rejalashtirilmoqda. Xususan, Mudofaa vazirligi harbiylar o‘rtasida “dedovshina” holatlarini aniqlash va yo‘q qilish uchun videokuzatuv tizimidagi Face ID funksiyasidan foydalanish niyatida.

Со следующего года студенты всех университетов Казахстана будут проходить курс по изучению искусственного интеллекта (ИИ). Об этом заявил министр науки и высшего образования страны Саясат Нурбек, пишет Tengrinews.kz.
«Специалисты, которые освоили ИИ, будут в спросе, а те, которые не освоили, лишатся своих рабочих мест… В конце следующего месяца мы в Нью-Йорке заключим контракт, и со следующего учебного года, может, календарного, если завершим эти работы, во всех учебных программах все студенты обязательно должны будут слушать курс по ИИ», — рассказал министр на форуме, посвящённом развитию человеческого капитала (цитата по Tengrinews.kz).
Он отметил, что министерство планирует сделать курс обязательной дисциплиной, чтобы «на выходе все студенты получали базовые компетенции в сфере ИИ».
Министр добавил, что «это будет инновационный курс», потому что пока ни в одном вузе мира такую дисциплину не преподают.
Технологии искусственного интеллекта также хотят внедрить в воинских частях в Казахстане. В частности, Министерство обороны намерено использовать в системе видеонаблюдения функцию Face ID, чтобы выявлять и искоренять факты дедовщины среди солдат.