Qayd etilishicha, Rossiya urushda 300 mingga yaqin askar yo‘qotgan, jumladan, ulardan 120 ming nafari halok bo‘lgan va 180 ming nafari yaralangan. Ukraina armiyasida esa halok bo‘lganlar 70 ming kishini, yaradorlar 120 ming harbiyni tashkil etgani aytilmoqda.
Shuningdek, ayni paytda Ukraina armiyasida 500 mingga yaqin, Rossiyanikida esa 1 mln 330 ming askar mavjud, deya ta’kidlaydi gazeta.
Nashr manbalarining ogohlantirishicha, haqiqiy raqamlarni aytish mushkul, chunki “Moskva o‘lganlar va yaradorlar sonini muntazam ravishda kam baholaydi, Kiyev esa rasmiy raqamlarni oshkor qilmaydi”.
AQSh prezidenti ma’muriyati Ukrainadagi urush qurbonlari haqidagi hisob-kitoblarni oxirgi marta 2022-yilning noyabrida e’lon qilgandi. O‘shanda Shtab boshliqlari birlashgan qo‘mitasi rahbari Mark Milli ikkala tomondan 100 mingdan ortiq harbiy halok bo‘lgani va yaralanganini aytgan.
NYT manbalarining aytishicha, jang maydonida qurbonlar soni Baxmut uchun og‘ir janglardan so‘ng keskin oshgan va 3 oy oldin Ukrainaning qarshi hujumi boshlanganidan beri har ikki tomon ham “katta yo‘qotishlarga” uchragan.
O‘lganlar va yaradorlar sonining ko‘pligi har ikki tomon sarflagan o‘q-dorilar miqdorini aks ettiradi, shuningdek, frontda tez tibbiy yordam ko‘rsatilmaganidan dalolat beradi, deb yozadi gazeta. Ta’kidlanishicha, shiddatli o‘qqa tutish tufayli yarador askarlarning evakuatsiya qilinishi qiyin kechmoqda, shifoxonalar va tez tibbiy yordam punktlari ko‘p hollarda gavjum bo‘ladi.
AQSh hisob-kitoblari sun’iy yo‘ldoshdan olingan suratlar, suhbatlarni tinglash, ijtimoiy tarmoqlar va OAV xabarlari hamda ikkala hukumatning rasmiy ma’lumotlariga asoslanadi. Biroq ma’lumotlar hatto mamlakat hukumati ichida ham farq qiladi, deya ta’kidlaydi NYT.
Shu yilning bahorida Pentagonning tarmoqlarga sizdirilgan hujjatlariga ko‘ra, Rossiyaning urushdagi yo‘qotishlari 189,5 mingdan 223 ming nafargacha, jumladan, 43 mingga yaqin halok bo‘lgan harbiyni o‘z ichiga oladi. Ukrainaning yo‘qotishlari esa fevralda 124,5 mingdan 131 minggacha, jumladan 17,5 ming nafar vafot etgan harbiyni tashkil qiladi.

Общее число военнослужащих с российской и украинской сторон, убитых и раненых за 18 месяцев войны в Украине, приближается к 500 тысячам человек, пишет The New York Times со ссылкой на американских чиновников.
По их данным, Россия потеряла на войне около 300 тысяч военных, включая до 120 тысяч погибших и от 170 до 180 тысяч раненых. Потери Украины оцениваются примерно в 70 тысяч погибших и от 100 до 120 тысяч раненых.
При этом армия Украины насчитывает около 500 тысяч человек, а армия России — один миллион 330 тысяч человек, уточняет газета.
Источники издания предупредили, что реальные потери оценить трудно, «поскольку Москва, как считается, обычно занижает число своих убитых и раненых, а Киев не раскрывает официальных данных».
Последний раз администрация президента США публично делились оценками потерь на войне в Украине в ноябре 2022 года. Тогда глава Объединённого комитета начальников штабов Марк Милли заявил, что с начала российского полномасштабного вторжения в феврале прошлого года каждая из сторон потеряла более 100 тысяч военных убитыми и ранеными.
Число жертв на поле боя резко выросло после тяжёлых боев за Бахмут, в ходе которого обе стороны понесли «тяжёлые потери», и с начала украинского контрнаступления три месяца назад, говорят источники NYT.
Высокое число убитых и раненых отражает количество боеприпасов, израсходованных обеими сторонами, а также указывает на отсутствие быстрой медицинской помощи на передовой, пишет издание. Из-за интенсивных обстрелов раненых солдат все труднее эвакуировать, а больницы и медпункты часто переполнены, отмечает NYT.
Оценки США основаны на спутниковых снимках, перехватах разговоров, сообщениях в соцсетях и СМИ, а также на официальных данных обоих правительств. Однако данные разнятся даже внутри правительства США, подчёркивает NYT.
В утёкших в сеть этой весной документах Пентагона приводились данные, что Россия потеряла от 189,5 до 223 тысяч человек, включая до 43 тысяч убитых. Потери Украины по состоянию на февраль в одном из документов оценивались от 124,5 до 131 тысяч человек, в том числе 17,5 тысячи убитых военных.