Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Raqamli sud ekspertizasi ilmiy-metodik markazi boshlig‘i va prokurori G‘ayrat Musayev hamda Xagani Gadjiyev “Gazeta.uz”ga O‘zbekistonda elektron to‘lov tizimlaridagi firibgarlikning yangi turi haqida ma’lumot berdi.
Charjbek (inglizcha Shargeback) — to‘lovchi tomonidan tovar yoki xizmat ko‘rsatuvchi uchun amalga oshirilgan to‘lovlarining (tranzaksiyalarning), tovar berilmasligi yoki xizmatlar ko‘rsatilmasligi natijasida mablag‘larning to‘lovchiga qaytarilish jarayoni.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, charjbek usulidan O‘zbekiston uchun yangi firibgarlik sxemalarida qo‘llanilmoqda. Ayrim tadbirkorlar ushbu usuldan foydalangan holda shunga o‘xshash noqonuniy xatti-harakatlardan jabr ko‘rishgan.
Masalan, mijoz internet-do‘kondan 8 mln so‘mlik noutbukni bank kartasi yordamida onlayn to‘lov orqali xarid qiladi. Bir muncha vaqt o‘tgach, karta egasi bunday operatsiyani amalga oshirmaganini asos qilib, xizmat ko‘rsatuvchi bankdan to‘lovni qaytarishni so‘raydi (charjbekni amalga oshiradi). Bank ushbu mablag‘ni tovar sotuvchisi hisobidan olib, mijozga qaytaradi. Sotuvchi xaridni ma’lum bir to‘lovchi tomonidan amalga oshirilganini isbotlay olmaydi, chunki u mijozni aniqlash uchun qo‘shimcha choralar ko‘rmagan.
Oqibatda bunday holatlarga tegishli choralarni amalga oshirmagan kompaniya charjbek mexanizmidan nohaq foydalanish natijasida zarar ko‘radi.
“Hozirda huquq-tartibot idoralari tomonidan charjbek yordamida firibgarlik holatlarini tekshirish va oldini olishning aniq metodologiyasi ishlab chiqilmagan. Banklarda ham ushbu mexanizmni suiiste’mol qilish holatlarini aniqlash va tadbirkorlarning qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha maxsus tartiblar hozircha mavjud emas”, — deyiladi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi xabarida.
Mutaxassislarning fikricha, biznes risklarini kamaytirish uchun ushbu masalalarni yanada chuqurroq o‘rganish zarur.
Rossiya Milliy moliyaviy tadqiqotlar agentligi (NAFI) tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotga ko‘ra, 2021-yilda mamlakatda kartalardan to‘lovlarni qabul qiluvchi kompaniyalarning 35 foizi charjbek hujumiga uchragan. Bunda qaytarilgan to‘lov cheklarining o‘rtacha qiymati 12,3 ming rublni (joriy kurs bo‘yicha taxminan 130 dollar) tashkil etgan. Naqd pulsiz hisob-kitoblar ulushining ortib borayotgani va normativ-huquqiy bazaning nomukammalligi ushbu jarayon katalizatorlari bo‘ldi.
O‘zbekiston Markaziy banki ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yilda chakana to‘lovlarning umumiy hajmida to‘lov kartalaridan foydalangan holda amalga oshirilgan operatsiyalar ulushi 65 foizga yetdi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu bilvosita charjbekning ehtimoliy xatarlari ortib borayotganidan dalolat beradi.
Klassik firibgarlik sxemasidan farqli o‘laroq, charjbek tartibi to‘lovchining aybini isbotlashni talab qilmaydi. Mijozning olingan tovar/xizmatlarning yo‘qligi yoki kompaniya tomonidan firibgarlikda gumon qilingani haqidagi bayonoti yetarli. Huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining ta’kidlashicha, isbotlash yuki tadbirkorning zimmasiga tushadi, bu masofaviy savdoning rivojlanishi sharoitida qiyin, ayniqsa mijoz boshqa davlat fuqarosi bo‘lsa.
Sud amaliyoti tahlili charjbekdan noinsoflik bilan foydalanishning quyidagi keng tarqalgan sxemalari mavjudligini ko‘rsatadi:
- tovarlarni keyinchalik pulni qaytarib olish maqsadida xarid qilish;
- to‘lovni karta bilan amalga oshirib, so‘ngra to‘lov o‘g‘rilangan karta amalga oshirilgan deya charjbekni amalga oshirish;
- boshqa fuqaroning kartasidan foydalanish;
- tovarni yetkazib berish xizmati bilan sotib olib, so‘ngra yetib kelmadi deya charjbekni amalga oshirish.
Qabul qilingan mablag‘larning qonuniyligini isbotlash vaqt va moliyaviy xarajatlarni talab qiladi. To‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘qotishlarga qo‘shimcha ravishda, kompaniyalar obro‘si to‘kilishi va tranzaksiyalar masalasida tez-tez tortishuvlar ro‘y bergani sababli jarimaga tortilishidan ham zarar ko‘radi.
Charjbekning ehtimoliy xatarlarini minimallashtirish uchun ekspertlar to‘lovni amalga oshirishda va xaridor to‘g‘risidagi ma’lumotlarni hamda xarid yoki xizmat parametrlarini sinchkovlik bilan tekshirishni (verifikatsiya) tavsiya qiladi.
Mutaxassislarning fikricha, bu muammolarni hal qilish uchun qonunchilikni takomillashtirish, mijozlarni identifikatsiyalash texnologiyalaridan foydalanish, tadbirkorlar bilan tushuntirish ishlarini olib borish zarur.
Asaxiy internet do‘koni asoschisi Firuz Allayev “Gazeta.uz”ga shu kabi holatlar mavjudligini tasdiqladi. Xususan, mijoz boshqa shaxsning kartasi orqali buyurtma bergan, keyin esa charjbek usulini qo‘llagan. Boshqa holatda xaridor chet el fuqarosining Visa kartasi yordamida iPhone sotib olgan. Onlayn do‘kon telefonni yetkazib bergan, ammo mijoz pulni qaytarib olgan. “Ish prokuraturaga o‘tkazildi, tergovchi iPhone uchun mablag‘larni qaytarib olib berdi”, — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ERP — biznesning barcha jabhalarini, jumladan, moliya, inson resurslari, ishlab chiqarish, ta’minot zanjiri, xizmatlar, xaridlar va boshqa jarayonlarni boshqarishga yordam beruvchi dasturiy ta’minot tizimi bu kabi shubhali vaziyatlarni aniqlashga yordam beradi.

О новом виде мошенничества в системах электронных платежей Узбекистана «Газете.uz» рассказали начальник и прокурор научно-методического центра цифровой криминалистики Правоохранительной академии Гайрат Мусаев и Хагани Гаджиев.
Чарджбек (англ. chargeback) — это механизм, при котором платёжная система отменяет транзакцию по банковской карте покупателя по его инициативе и возвращает ему деньги со счета продавца в принудительном порядке.
Как отметили эксперты, Некоторые предприниматели уже пострадали от противоправных действий с использованием этого инструмента.
В одном случае клиент совершил покупку ноутбука на сумму 8 млн сумов в интернет-магазине, оплатив онлайн банковской картой. Спустя некоторое время держатель карты инициировал возврат платежа в обслуживающий банк (произвёл чарджбек), мотивировав это тем, что не совершал подобную транзакцию. Банк вернул клиенту 8 млн сумов, списав эти средства с продавца товара. Продавец не смог доказать, что покупка была совершена конкретным плательщиком, поскольку не проводил дополнительных мер по идентификации клиента.
В итоге компания понесла убытки из-за недобросовестного использования механизма чарджбека ввиду отсутствия надлежащего реагирования на подобные инциденты.
«На данный момент у правоохранительных органов не выработана чёткая методика расследования и предотвращения мошенничества с применением чарджбека. У банков также пока отсутствуют специальные процедуры по выявлению злоупотреблений этим механизмом и защите законных интересов предпринимателей», — отметили в академии.
Эксперты считают, что необходимо дополнительно проработать эти вопросы для снижения рисков бизнеса.
Согласно исследованию Национального агентства финансовых исследований (НАФИ), в 2021 году в России при помощи чарджбека было атаковано 35% предприятий, принимающих карты. При этом средний чек возврата средств составил 12,3 тысячи рублей (около 130 долларов США по актуальному курсу). Катализаторами этого процесса стали растущая доля безналичных платежей и несовершенство нормативно-правовой базы.
По данным Центробанка Узбекистана, в 2022 году доля операций с использованием платёжных карт в общем объёме розничных платежей достигла 65%. По мнению экспертов, это косвенно указывает на рост потенциальных рисков чарджбека.
В отличие от классической схемы мошенничества, процедура чарджбека не требует доказательства вины получателя платежа. Достаточно заявления клиента об отсутствии полученных товаров/услуг или подозрении на мошенничество со стороны компании. Бремя доказывания ложится на предпринимателя, что затруднительно в условиях развития дистанционной торговли, особенно если клиент — гражданин другого государства.
Анализ судебной практики показывает типовые схемы недобросовестного использования чарджбека:
- приобретение товара с последующей инициацией возврата средств;
- оплата картой, впоследствии заявленной как похищенная, с целью чарджбека законным держателем;
- использование карты другого гражданина;
- покупка с доставкой и чарджбек по причине якобы неполучения.
Доказывание правомерности полученных средств требует временных и финансовых затрат. Кроме прямых убытков, компании несут репутационные потери и штрафы от платёжных систем в связи с фактами частого оспаривания транзакций.
Для минимизации возможных рисков эксперты рекомендуют проводить тщательную верификацию плательщиков при оплате и фиксировать данные о покупателе и параметры покупки или услуги.
По мнению специалистов, для решения этих проблем требуется совершенствование законодательства, применение технологий идентификации клиентов, а также разъяснительная работа с предпринимателями.
Основатель интернет-магазина Asaxiy Фируз Аллаев подтвердил «Газете.uz» наличие таких случаев. В одном случае клиент оформлял заказ через карту другого лица, а затем применял чарджбек. В другом покупатель оформил покупку iPhone через карту Visa иностранного гражданина. Интернет-магазин доставил телефон, но клиент вернул средства. «Дело перешло в прокуратуру, следователь вернул средства за iPhone», — рассказал он.
По его словам, такие подозрительные ситуации может выявить ERP — система программного обеспечения, которая помогает управлять всеми аспектами бизнеса, включая процессы в таких сферах, как финансы, кадры, производство, цепочка поставок, услуги, закупки