O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasining 14-avgustdagi qarori bilan Mulk tarixi ma’lumotlarini taqdim etish bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatishning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi, deya xabar qildi Norma.uz.
Davlat xizmatidan quyidagi usullar orqali foydalanish mumkin: DXMga tashrif buyurgan holda, YAIDXP yordamida hamda davreestr.uz sayti orqali.
Bunda ko‘chmas mulkning kadastr raqamini aks ettirgan holda so‘rovnoma to‘ldirib, BHMning 0,5 baravarini (165 ming so‘m) to‘lash lozim.
Natijalar quyidagi shakldagi ma’lumotnoma tarzida 3 ish kunida taqdim etiladi. Ma’lumotnomada ko‘chmas mulkka nisbatan amaldagi va oldingi huquqlar (qurilgan yili, maydon kvadraturasidagi o‘zgartirishlar),
davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan sana, huquqni belgilovchi hujjat turi, uni bergan organ va hujjat berilgan sana ko‘rsatiladi.

Кабинет министров Узбекистана постановлением от 14 августа утвердил регламент оказания госуслуги по предоставлению информации о истории недвижимости, сообщила Norma.uz.
Воспользоваться этой госуслугой заявители могут несколькими способами: лично в Центре государственных услуг (ЦГУ), онлайн на Едином портале интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) или на сайте davreestr.uz.
Гражданам необходимо заполнить опросник, в том числе указать кадастровый номер недвижимости, а также оплатить 0,5 базовой расчётной величины (165 тысяч сумов).
После подачи заявки результат предоставляется в течение трёх рабочих дней. Результат включает сведения о текущих и предыдущих правах на недвижимость, информацию о годах постройки и изменениях в площади объекта, а также дату государственной регистрации.
Предоставляются также сведения о виде правоустанавливающего документа, органе, его выдавшем, и дате его выдачи.