O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust, juma kuni tadbirkorlar bilan ochiq muloqot formatida navbatdagi uchrashuvni o‘tkazadi, deb xabar qildi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
“Gazeta.uz” muxbirining xabar berishicha, yig‘ilish allaqachon boshlangan. Uchrashuvga iqtisodiyotning turli tarmoqlaridan biznes vakillari taklif etilgan.
“Davlat rahbari tadbirkorlik faoliyatini kengaytirish va yangi loyihalarni amalga oshirish uchun yanada qulay sharoitlar yaratish, tadbirkorlikni rivojlantirishga to‘siq bo‘layotgan muammolarni bartaraf etish bo‘yicha muhim tashabbuslarni ilgari surishi kutilmoqda”, — deyiladi prezident matbuot xizmati xabarida.
Tadbir doirasida tadbirkorlarga davlat mukofotlarini topshirish marosimi ham bo‘lib o‘tadi.
Avvalroq Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi (ISSV) va Savdo-sanoat palatasi 2000 dan ortiq tadbirkorlar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalarini e’lon qilgan edi.
tadbirkorlar bilan muloqot
Respondentlarning 12 foizi xo‘jalik sudlari faoliyatiga qoniqarsiz baho bergan (Qashqadaryoda — 33 foiz, Toshkent shahrida — 26 foiz, Toshkent viloyatida — 24 foiz).
Shuningdek, so‘rovnoma qatnashchilarining 11 foizi elektr ta’minoti korxonalaridan (Toshkent viloyati — 23 foiz, Namangan viloyati — 23 foiz, Toshkent shahri — 18 foiz), yana 9 foizi gaz ta’minoti korxonalaridan (Namangan — 21 foiz, Surxondaryo — 17 foiz, Andijon — 15 foiz) norozi.
Bundan tashqari, tadbirkorlarning 45 foizi elektr ta’minotida uzilishlar (Namangan — 79 foiz, Toshkent — 64 foiz, Samarqand — 57 foiz), 17 foizi gaz bilan bog‘liq muammolar haqida ma’lum qilgan.
Respondentlarning 30−45 foizi elektr energiyasi, gaz va suv narxini 1,2 barobar oshirishga rozi.
So‘rovda qatnashganlarning 62 foizi soliq islohoti ularning faoliyatiga ijobiy, 8 foizi salbiy ta’sir ko‘rsatdi deb hisoblaydi. Murojaatlarning 3 foizi kontragentlar faoliyati bilan bog‘liq jarimalar haqida (Toshkentda — 7 foiz, Samarqandda — 5 foiz, Andijonda — 4 foiz). Tadbirkorlarning qariyb 8 foizi QQSni qaytarish muammosiga duch kelgan.
Respondentlarning 73 foizi kreditlar bo‘yicha yuqori foiz stavkalarini, 25 foizi — kredit olish uchun ko‘plab hujjatlar talab etilishi haqida gapirgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в пятницу проводит очередную встречу с предпринимателями в формате открытого диалога, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
Корреспондент «Газеты.uz» сообщает, что встреча уже началась. На встречу приглашены представители бизнеса из различных отраслей экономики.
«Глава государства выдвинет важные инициативы, направленные на создание ещё более благоприятных условий для расширения предпринимательской деятельности и реализации новых проектов, устранение проблем, препятствующих развитию предпринимательства», — говорится в сообщении пресс-секретаря президента.
В рамках мероприятия также состоится церемония вручения государственных наград предпринимателям.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли (МИПТ) и Торгово-промышленная палата ранее сообщили результаты опроса среди более 2000 предпринимателей.
диалог с предпринимателями, шавкат мирзиёев
12% респондентов дали неудовлетворительную оценку деятельности экономических судов (в Кашкадарье — 33%, Ташкенте — 26%, Ташкентской области — 24%).
11% опрошенных недовольны предприятиями электроснабжения (Ташкентская область — 23%, Наманганская область — 23%, Ташкент — 18%), ещё 9% — предпритиями газоснабжения (Наманган — 21%, Сурхандарья — 17%, Андижан — 15%).
Кроме того, 45% предпринимателей заявили о перебоях с электричеством (Наманган — 79%, Ташкент — 64%, Самарканд — 57%), у 17% — проблемы с газом.
30−45% опрошенных согласны на повышение цен на электричество, газ и воду в 1,2 раза.
62% респондентов заявили, что налоговая реформа оказала положительное влияние на их деятельность, 8% — негативно. 3% обращений связано со штрафами из-за деятельности контрагентов (в Ташкенте — 7%, Самарканде — 5%, Андижане — 4%). Около 8% предпринимателей столкнулись с проблемой возврата НДС.
73% опрошенных заявили о высоких процентных ставок по кредитам, 25% — о большом количестве документов для получения займа. У 19% респондентов занизили оценку залога.