AQSh Erondan sanksiyalarni yumshatish evaziga Rossiyaga Ukrainadagi urushda foydalanayotgan hujum dronlarini yetkazib berishni to‘xtatishga harakat qilmoqda, deb yozdi Financial Times amerikalik va eron rasmiylari o‘rtasidagi manbalarga tayanib.
Bu masala AQSh prezidenti Jo Bayden ma’muriyati tomonidan Qatar va Ummondagi Eron vakillari bilan bilvosita muzokaralarda ikki marta ko‘tarilgan. Bundan tashqari, AQSh Erondan Rossiyaga dronlar uchun ehtiyot qismlarni yuborishni ham to‘xtatishni istaydi.
Muzokarachilar ishtiroqchilari ikki tomonlama munosabatlarda deeskalatsiyaga erishishiga umid qilmoqda. Buning uchun Eron ham uranni 60 foizdan ortiq boyitishdan voz kechishi, Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik bilan hamkorlikni yaxshilashi va amerikaliklarga hujum qilmaslik majburiyatini olishi kerak, dedi manbalar nashrga.
Buning evaziga Vashington Eronga qarshi yangi sanksiyalarni (inson huquqlari bilan bog‘liq bo‘lganlar bundan mustasno) joriy qilmaydi va neftga nisbatan allaqachon kiritilgan cheklovlarni “qat’iy nazorat qilmaydi”.
Nashrning ta’kidlashicha, Eron AQShni Yevropadagi ittifoqchilarini mamlakatga bosimni yumshatishga ko‘ndirishga ham harakat qilmoqda. Tehron Eronning ballistik raketa dasturini cheklovchi yadroviy kelishuv qoidalari oktabr oyida tugashi ortidan Buyuk Britaniya, Germaniya va Fransiya yangi sanksiyalar joriy qilishi mumkinligidan xavotirda, dedi Eron rasmiysi.
Rossiya armiyasi muntazam ravishda Ukraina shaharlarini Eronning Shahed-136/131 hujum dronlari bilan o‘qqa tutmoqda. 2022-yil noyabrida Eron rasmiylari bosqindan bir necha oy muqaddam Rossiyaga “oz sonli” dronlarni yetkazib berganini tan olgan, biroq yetkazib berishda davom etayotganini inkor etgan edi.

США добиваются от Ирана прекращения поставок ударных беспилотников России, которые она использует в войне в Украине, в обмен на смягчение санкций, пишет Financial Times со ссылкой на источники среди американских и иранских чиновников.
Вопрос об этом дважды затрагивался администрацией президента США Джо Байдена на непрямых переговорах с представителями Ирана в Катаре и Омане. Кроме того, США хотят, чтобы Иран перестал отправлять России и запасные части для дронов.
Участники переговоров надеются, что стороны добьются деэскалации в двухсторонних отношениях. Для этого Ирану также необходимо отказаться от обогащения урана выше 60%, улучшить сотрудничество с Международным агентством по атомной энергии и взять на себя обязательство не нападать на американцев, рассказали источники изданию.
Взамен Вашингтон не станет вводить новые санкции (за исключением тех, которые касаются прав человека) против Ирана и не будет «строго следить» за уже введёнными ограничениями в отношении нефти.
Иран также добивается, что США убедили европейских союзников ослабить давление на страну, отмечает газета. По словам иранского чиновника, Тегеран обеспокоен тем, что Великобритания, Германия и Франция могут ввести новые санкции после того, как в октябре истечёт срок действия положений ядерного соглашения, которое ограничивает программу Ирана по баллистическим ракетам.
Российская армия регулярно обстреливает города Украины иранскими ударными беспилотниками «Shahed-136/131». В ноябре 2022 года власти Ирана признали, что поставили России «маленькое количество» дронов за несколько месяцев до начала вторжения, но отрицали, что поставки продолжаются.