Vazirlar Mahkamasi 14-avgust kuni “Paxta xomashyosini yetishtiruvchilar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lash hamda hisobga olish muddatlarini muvofiqlashtirish to‘g‘risida”gi qarorni (379-son) qabul qildi.
Qarorga ko‘ra, 2023-yil hosilidan paxta-to‘qimachilik klasterlari tomonidan paxta xomashyosi to‘liq elektron tarozi orqali qabul qilinadi.
Bundan tashqari, QQSni paxta xomashyosi bo‘yicha yakuniy hisob-kitoblarni amalga oshirish muddatigacha to‘lash va hisobga olishga ruxsat etiladi.
2026-yil 1-aprelgacha paxta-to‘qimachilik klasterlari va qishloq xo‘jaligi korxonalari (fermer xo‘jaliklari) o‘rtasidagi hisob-kitoblar hamda QQSni hisobga olish quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
- paxta-to‘qimachilik klasterlari tomonidan paxta hosili uchun yakuniy hisob-kitoblar o‘z muddatida amalga oshirilmaganda, yuzaga kelgan soliq qarzdorligini QQS to‘lovchisi hisoblangan qishloq xo‘jaligi korxonalari (fermer xo‘jaliklari)ga 3 oy muddatga teng ulushlarda bo‘lib-bo‘lib to‘lash huquqi beriladi;
- paxta-to‘qimachilik klasterlariga qabul qilib olingan paxta hosili uchun elektron hisobvaraq-fakturada ko‘rsatilgan QQS summasini qishlok xo‘jaligi korxonalari (fermer xo‘jaliklari) tomonidan QQS budjetga to‘lab berilganidan so‘ng hisobga olishga ruxsat etiladi.
QQSni bo‘lib-bo‘lib to‘lash va hisobga olishning avtomatlashtirilgan dasturi ishga tushiriladi.
2023-yil 5-sentabrgacha hududlar va klasterlar kesimida paxta xomashyosini yig‘ib olish bilan bog‘liq ma’lumotlar shakllantiriladigan axborot tizimi ishga tushirilib, 2023-yil 15-sentabrdan “Agroplatforma” axborot tizimiga integratsiya qilinadi.

Кабинет министров 14 августа утвердил постановление «О согласовании сроков уплаты и учёта налога на добавленную стоимость для производителей хлопкового сырья», сообщила пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно документу, хлопковое сырье урожая 2023 года будет приниматься хлопково-текстильными кластерами полностью посредством электронных весов.
Кроме того, допускается уплата и учёт НДС до срока выполнения окончательных расчётов по хлопковому сырью.
До 1 апреля 2026 года расчёты между хлопково-текстильными кластерами и сельскохозяйственными предприятиями (фермерскими хозяйствами) и учёт НДС будут осуществляться в следующем порядке:
при несвоевременном проведении хлопково-текстильными кластерами окончательных расчётов за урожай хлопка сельскохозяйственным предприятиям (фермерским хозяйствам), являющимся плательщиками НДС, предоставляется право на погашение налоговой задолженности в рассрочку в течение 3 месяцев;
сумма НДС, указанная в электронном счёте-фактуре за урожай хлопка, поступивший в хлопково-текстильные кластеры, допускается к учёту сельскохозяйственными предприятиями (фермерскими хозяйствами) после уплаты НДС в бюджет.
Будет запущена автоматизированная программа учёта и уплаты в рассрочку НДС.
До 5 сентября 2023 года будет запущена информационная система, в которой будет формироваться информация, связанная со сбором хлопкового сырья в разрезе регионов и кластеров, а с 15 сентября 2023 года она будет интегрирована в информационную систему «Агроплатформа».