Ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonovning 2023-yil 10-avgustdagi buyrug‘i asosida ro‘yxatdan o‘tkazish davlat raqami belgilarini berish, yaroqsiz holga kelgan, shikastlangan yoki buzilganlari o‘rniga yangi ro‘yxatdan o‘tkazish davlat raqami belgilarini berishda undiriladigan to‘lovlar stavkalariga o‘zgartirish kiritildi. Bu ma’lumotni “Gazeta.uz”ga IIV matbuot xizmati tasdiqladi.
Xususan, 1-noyabrdan quyidagi miqdordagi to‘lovlar kuchga kiradi:
- avtotransport vositalariga ro‘yxatdan o‘tkazish davlat raqami belgilari (RO‘DRB) uchun — bazaviy hisoblash miqdori (BHM)ning 3,5 baravari miqdorida;
- mototransport vositalari, motorollerlar va tirkamalarga (yarim tirkamalar) raqamlar uchun — BHMning 1,75 baravari miqdorida;
- tranzit raqamlar uchun — BHMning 25 foizi miqdorida;
- yaroqsiz holga kelgan, buzilgan yoki shikastlangan bir juft raqamlar o‘rniga yangi raqamlar berish uchun — BHMning 3,5 baravari miqdorida;
- yaroqsiz holga kelgan, buzilgan yoki shikastlangan bir dona raqam o‘rniga yangi raqam berish uchun — BHMning 1,75 baravari miqdorida.
Shuningdek, yo‘qotilgan bir dona yoki bir juft raqamlar o‘rniga yangi bir juft raqamlar berish uchun BHMning 3,5 baravari miqdorida undiriladi. Yo‘qotilgan bir dona raqam (mototransport vositalari, motorollerlar va tirkamalar (yarim tirkamalar) uchun) o‘rniga yangi bir dona raqam berish uchun esa BHMning 1,75 baravari miqdori undiriladi.
RO‘DRBni o‘n ikki oy muddatdan so‘ng yana bir yil muddatga saqlaganlik uchun BHMning 1 baravari miqdorida undiriladi. Mehnat organlari tomonidan nogironligi bo‘lgan shaxslarga imtiyozli shartlarda taqdim qilingan transport vositasiga raqam berish uchun to‘lov undirilmaydi.
Hozirda BHM — 330 ming so‘mni tashkil etmoqda.
Eslatib o‘tamiz, oxirgi marta davlat raqami belgilarini berish uchun to‘lov miqdorlari 2011-yilda belgilangan va shundan buyon o‘zgarmagandi.

Приказом министра внутренних дел Узбекистана Пулата Бобожонова от 10 августа утверждено повышение ставок платежей, взимаемых при выдаче государственных регистрационных номерных знаков (ГРНЗ) для автотранспортных средств, а также замене пришедших в негодность, испорченных и повреждённых номеров. Эту информацию «Газете.uz» подтвердили в пресс-службе МВД.
Пошлина повышается в 2,3−3,5 раза с 1 ноября 2023 года:
• ставка за выдачу государственных номерных знаков увеличивается в 2,3 раза — с 1,5 до 3,5 базовых расчётных величин (с 495 тысяч до 1,155 млн сумов);
• ставка за выдачу ГРНЗ для мототранспортных средств, мотороллеров и прицепов (полуприцепов) — с 0,75 до 1,75 БРВ (с 247,5 тысячи до 577,5 тысячи сумов);
• выдача новых номеров взамен пары пришедших в негодность, повреждённых или испорченных номеров — с 1 до 3,5 БРВ (с 330 тысяч до 1,155 млн сумов);
• выдача нового номера взамен одного пришедшего в негодность, повреждённого либо испорченного — с 0,5 до 1,75 БРВ (с 165 тысяч до 577,5 тысячи сумов);
Ставка за выдачу транзитных государственных регистрационных номеров не меняется (0,25 БРВ, или 82,5 тысячи сумов).
Если ранее пошлина за выдачу новых номеров вместо утерянных составляла 3 БРВ как для автомобилей, так и для мототранспорта (990 тысяч сумов), теперь восстановление номеров для автомобилей будет стоить 3,5 БРВ (1,155 млн сумов), а для мототранспорта и прицепов — 1,75 БРВ (577,5 тысячи сумов).
Номера могут быть сданы в территориальный орган СБДД на хранение сроком на 12 месяцев. Плата за хранение номера ещё на один год составит 1 БРВ (330 тысяч сумов).
Плата за номерные знаки на автомобили, выдаваемые органами по труду лицам с инвалидностью на льготных условиях, не взимается.
В последний раз ставки пошлин за выдачу номеров менялись в 2011 году (ставки не менялись, но они были привязаны к базовой расчётной величине, которая повышается в среднем каждый год).