9-avgust kuni tushdan so‘ng Rossiyaning “Yandeks” kompaniyasining Qozog‘istondagi domeni — yandex.kz mamlakatda vaqtincha o‘z faoliyatini to‘xtatdi. Tengrinews.kz nashrining ma’lum qilishicha, kompaniya xizmatlaridan foydalanishda muammolar Ostona, Olmaota, Qarag‘anda, Chimkent va boshqa shaharlarda kuzatilgan.
Raqamli rivojlanish vazirligining tushuntirishicha, “Internet-resursni Qozog‘iston Respublikasi hududidan tashqarida apparat va dasturiy ta’minot tizimlariga joylashtirgani uchun” domen faoliyati to‘xtatilgan.
Vazirlik, shuningdek, ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarining joylashuvi, Qozog‘iston fuqarolarining shaxsiy ma’lumotlarini himoya qilish choralari, “huquqni muhofaza qilish va maxsus idoralar bilan qanday hamkorlik qilish kerakligi” haqida “batafsil ma’lumot” olish uchun “Yandeks” bilan bog‘langanini bildirdi.
Shuningdek, vazirlik “Yandeks.Taksi” xizmati foydalanuvchilarning Rossiyadan tashqaridagi safarlari haqidagi ma’lumotlarga Rossiya maxsus xizmatlarining kirishi haqidagi ma’lumotlarni rad etadi.
“Yandeks” keyinroq RBKga yandex.kz domeni “mahalliy registrator tomonidan uzib qo‘yilganini” tasdiqladi. Kompaniya Qozog‘istonda “oylik auditoriyasi taxminan 10 mln kishini tashkil etuvchi” xizmatlarning mavjudligini tiklash ustida ish olib borayotganini aytdi.
Keyinroq kompaniya sayt va xizmatlar odatdagidek ishlayotganini ma’lum qildi. “Biz Qozog‘iston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida zarur yechimlarni ishlab chiqish maqsadida regulyator bilan muloqotni davom ettirmoqdamiz”, — deyiladi kompaniya matbuot xizmati xabarida.
Avvalroq Meduza “Yandeks Go”ning nafaqat Rossiya, balki xorijdagi foydalanuvchilari ma’lumotlari ham endilikda faqat Rossiya data-markazlarida saqlanishi haqida yozgan edi. 1-sentabrdan boshlab, Rossiyaning yangi qonuniga ko‘ra, FSB dastur ma’lumotlariga kechayu kunduz kirish huquqini olishi kerak.
“Yandeks Go” — bu “Yandeks”ning taksi, taom, oziq-ovqat mahsulotlariga buyurtma berish, buyurtmalarni yetkazib berish, avtomobillarni ijaraga olish va transport jadvallarini ko‘rish uchun mo‘ljallangan ilovasi. U “Yandeks.Taksi” bazasida yaratilgan. Xizmat Gruziya, Estoniya, Norvegiya, Finlyandiya, Belarus, Qozog‘iston va O‘zbekiston kabi o‘nlab mamlakatlarda mavjud.
“Yandeks.Taksi” Rossiya huquq-tartibot idoralari xizmatga so‘rov orqali foydalanuvchilarning Rossiyadan tashqaridagi safarlari haqidagi ma’lumotlardan foydalana olmasligiga ishontirdi.
“Safar ma’lumotlarini faqat mahalliy qonunlarda belgilangan tartiblarga muvofiq safar qilingan mamlakatning huquq-tartibot idoralari olishi mumkin: Rossiya qonunchiligi ham, boshqa mamlakatlarning qonunchiligi ham shunday ishlaydi. 1-sentabrdan boshlab taksi to‘g‘risidagi qonun kuchga kirganidan keyin bu mantiq o‘zgarmaydi”, — deya kompaniyaning javobidan iqtibos keltiradi RBK.
2021-yilda “Yandeks” Spot nashriga “Yandeks Go” O‘zbekiston fuqarolarining shaxsiy ma’lumotlarini qonun talabiga binoan O‘zbekistondagi serverlarga joylashtirgani haqida xabar bergan edi.

Днём 9 августа домен российского «Яндекса» в Казахстане — yandex.kz — временно перестал открываться в стране. Издание Tengrinews.kz отмечало, что проблемы с доступом к сервисам компании наблюдались в Астане, Алмате, Караганде, Шымкенте и других городах.
Как объяснили в Министерстве цифрового развития, работа домена была приостановлена «за размещение интернет-ресурса на аппаратно-программных комплексах вне территории Республики Казахстан».
В министерстве также заявили, что обратились в «Яндекс» для получения «развёрнутой информации» о местоположении центров обработки данных, мерах защиты персональных данных граждан Казахстана и «способе взаимодействия с правоохранительными и специальными органами».
В ведомстве отметили, что сервис «Яндекс.Такси» отрицает информацию о доступе российских спецслужб к данным о поездках пользователей за пределами России.
В «Яндексе» подтвердили РБК, что домен yandex.kz был «разделегирован локальным регистратором». В компании сообщили, что она работает над восстановлением доступности сервисов в Казахстане, «ежемесячная аудитория которых составляет около 10 миллионов человек».
Позже в компании заявили, что сайт и сервисы работают в обычном режиме. «Мы продолжаем диалог с регулятором, чтобы выработать необходимые решения в рамках требований законодательства Республики Казахстан», — сообщила пресс-служба компании.
Ранее сайт «Медуза» писал, что данные клиентов, которые пользуются «Яндекс Go» не только в России, но и за границей, хранятся сейчас только в российских дата-центрах. С 1 сентября круглосуточный доступ к данным приложения по новому закону России должно получить ФСБ.
«Яндекс Go» — приложение «Яндекса» для заказа такси, еды, продуктов, доставки посылок, аренды машин и просмотра расписания транспорта. Оно было создано на базе «Яндекс.Такси». Сервис доступен в десятках стран, включая Грузию, Эстонию, Норвегию, Финляндию, Беларусь, Казахстан и Узбекистан.
В «Яндекс.Такси» заверили, что российские правоохранительные органы не получают доступ к информации о поездках пользователей вне России через запрос к сервису.
«Данные о поездках могут получить исключительно правоохранительные органы той страны, где поездка была совершена, по процедурам, прописанным в локальных законах: так работают и российское законодательство, и законодательство большинства других стран. После вступления в силу закона о такси с 1 сентября эта логика не изменится», — цитирует РБК ответ компании.
В 2021 году в «Яндекс» сообщали изданию Spot, что Yandex Go размещает персональные данные граждан Узбекистана на серверах в Узбекистане, как того и требует законодательство.