O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-avgust kuni Pokiston bilan harbiy-texnikaviy sohada hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni ratifikatsiya qilish bo‘yicha qonunni imzoladi. Hujjat Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasida e’lon qilindi.
Bitim 2022-yil 3-mart kuni Islomobod shahrida O‘zbekiston prezidentining Pokistonga davlat tashrifi doirasida imzolangan. 2023-yil may oyida O‘zbekiston Qonunchilik palatasi, iyun oyida esa Senat mazkur shartnomani ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi qonunni ma’qullagandi.
Avvalroq senatorlar qonunni ma’qullar ekan, O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi harbiy-texnikaviy hamkorlik ikki davlat qurolli kuchlarining mudofaa salohiyatini oshirish va mintaqaviy xavfsizlik asoslarini mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidlagan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5 августа подписал закон о ратификации соглашения с Пакистаном о военно-техническом сотрудничестве. Документ был опубликован в Национальной базе данных законодательства.
Соглашение было подписано в Исламабаде 3 марта 2022 года в ходе государственного визита президента Узбекистана в Пакистан. В мае 2023 года Законодательная палата Узбекистана приняла, а в июне Сенат одобрил закон о ратификации соглашения.
Ранее, одобряя закон, сенаторы отметили, что сотрудничество Узбекистана и Пакистана в военно-технической области служит повышению оборонительного потенциала вооружённых сил двух государств и укреплению основ региональной безопасности.