Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi ZoodPay xalqaro raqamli platformasiga qarshi ish ochdi, deya xabar qildi qo‘mita matbuot xizmati.
Ish qo‘zg‘atilishiga Zooduz Holding Limited (BAA) bilan O‘zbekistonda faoliyat yurituvchi ZoodPay mikrokredit tashkiloti asoschisi Orientswiss Tashkent kompaniyasi ustav kapitalidagi 99,99 foiz ulushni sotish bo‘yicha shartnoma tuzilgani sabab bo‘lgan. Bitim monopoliyaga qarshi organning oldindan roziligini olmasdan tuzilgan.
Qo‘mita mazkur kelishuv amaldagi “Raqobat to‘g‘risida”gi qonunning 17-moddasi ikkinchi qismi (aksiyalarni yoki ulushlarni olishda monopoliyaga qarshi talablar) talablarini buzganini qayd etgan.
Ya’ni ushbu moddaga muvofiq, quyidagi hollarda shaxs yoki shaxslar guruhi tomonidan xo‘jalik yurituvchi subyekt ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) aksiyalarni (ulushlarni) olish bo‘yicha bitim tuzilsa, monopoliyaga qarshi organning oldindan roziligini olish zarur bo‘ladi:
• bunday shaxs yoki shaxslar guruhi ko‘rsatilgan aksiyalarning (ulushlarning) 50 foizidan ortig‘ini tasarruf etish huquqini olsa;
• bitimda ishtirok etayotgan shaxslar aktivlarining jami balans qiymati yoki oxirgi kalendar yilda tovarlarni realizatsiya qilishdan olingan jami tushum BHMning 100 ming baravari miqdoridan ortiq bo‘lsa, bitim ishtirokchilaridan biri tovar yoki moliya bozorida ustun mavqeni egallab turgan xo‘jalik yurituvchi subyekt bo‘lsa.
Qo‘mita ma’lumotlariga ko‘ra, ulushlari sotilayotgan Orientswiss Tashkent aktivlarining balans qiymati hamda tovar aylanmasi BHMning 100 ming baravari miqdoridan ortiqligi aniqlangan. 4-avgust holatiga kompaniyaning ustav kapitali 54,27 mlrd so‘mni tashkil etadi. Uning ta’sischilari, Zooduz Holding Limited (99,99 foiz) va Amal Karimbayev (0,01 foiz) hisoblanadi.
Qo‘mita bu holat yuzasidan qonun buzilishini bartaraf etish bo‘yicha bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatma bergan hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksida belgilangan javobgarlikni qo‘llash choralari ko‘rmoqda.
Spot ma’lumotlariga ko‘ra, Zood platformasi O‘zbekistonda 2017-yildan buyon faoliyat yuritib keladi. ZoodMall orqali 1 milliondan ortiq foydalanuvchi tovarlarni “hozir sotib ol, keyinroq to‘la” (BNPL) tizimi bo‘yicha foizsiz bo‘lib to‘lashga xarid qilishi, tadbirkorlik subyektlari esa aylanma mablag‘lari uchun moliyalashtirishga ega bo‘lishi mumkin.
Xizmat yetakchi global va strategik hamkorlaridan 50 million dollardan ortiq investitsiyalarni jalb qilgan. Ulardan biri Britaniyaning Sturgeon Capital investitsiya fondi hisoblanadi.
Shveysariyaning Orientswiss S. A. kompaniyasi Zoodmall bozori, Zoodpay mikrokredit tizimi va Zood brendi ostida O‘zbekiston, Pokiston, Iroq va Livanda logistika va yetkazib berish xizmatlarini ko‘rsatuvchi Zoodship raqamli platformasiga egalik qiladi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана открыл дело против международной цифровой платформы ZoodPay, сообщила пресс-служба ведомства.
Причиной возбуждения дела стало заключение с компанией Zooduz Holding Limited (ОАЭ) договора купли-продажи 99,99% доли в уставном фонде Orientswiss Tashkent — учредителя микрокредитной организации ZoodPay, которая работает в Узбекистане. Сделка заключена без получения предварительного согласия антимонопольного органа.
Комитет указал, что договор нарушает требования части второй статьи 17 действующего закона «О конкуренции» (антимонопольные требования при приобретении акций или долей). В частности, предварительное согласие антимонопольного органа на такие сделки требуется, если лицо или группа лиц получает право распоряжаться более чем 50% акций (долей), суммарная балансовая стоимость активов или суммарная выручка от реализации товаров за последний год участвующих в сделке лиц превышает 100 тысяч БРВ либо одним из участников сделки является хозсубъект, занимающий доминирующее положение на товарном или финансовом рынке.
По данным антимонопольного органа, балансовая стоимость активов и оборот Orientswiss Tashkent превышали 100 тысяч БРВ (33 млрд сумов). По состоянию на 4 августа уставной капитал компании составляет 54,27 млрд сумов. Учредителями являются Zooduz Holding Limited (99,99%), а 0,01% доли принадлежит Амалу Каримбаеву.
Комитет вынес обязательное для исполнения предписание об устранении нарушения законодательства, а также принимает меры по применению ответственности, предусмотренные Кодексом об административной ответственности.
По данным Spot, платформа Zood работает в Узбекистане с 2017 года. Через ZoodMall более 1 млн пользователей могут покупать товары в рассрочку без процентов по системе «купи сейчас, заплати потом» (BNPL), а бизнес — получать финансирование оборотных средств.
Сервис привлёк свыше 50 млн долларов инвестиций от ведущих глобальных и стратегических партнёров. Одним из них стал британский инвестфонд Sturgeon Capital.
Швейцарская компания Orientswiss S. A. владеет маркетплейсом Zoodmall, микрокредитной системой Zoodpay и цифровой платформой Zoodship, предоставляющей услуги логистики и доставки в Узбекистане, Пакистане, Ираке и Ливане под брендом Zood.