Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov 27-iyul kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida fuqarolarga kredit berish hajmining o‘sishi sabablarini sanab o‘tdi va nima uchun aholining qarz yukidan xavotirlanishga hojat yo‘qligini tushuntirdi. Bu haqda “Gazeta.uz” muxbiri xabar qildi.
Unga ko‘ra, birinchi yarim yillikda banklar tomonidan 116 trillion so‘mlik kreditlar ajratilgan, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 1,3 barobar ko‘p hisoblanadi. Bu o‘sish, asosan, aholiga ajratilayotgan chakana kreditlar hisobidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Iyun oyi yakuniga ko‘ra, jismoniy shaxslarga ajratilgan kreditlar 46 trillion so‘mni (jami kreditlarning 39,6 foiz) tashkil etib, 1,7 barobarga oshgan.
Qayd etilishicha, aholining avtokreditlar, mikroqarzlar, mikrokreditlar va ipoteka kreditlariga talabi oshgan. Uy xo‘jaliklari o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalariga ko‘ra, respondentlarning aksariyati kelgusida uy-joy, mebel, maishiy texnika va avtomobillar sotib olmoqchiligini uchun kredit olishni rejalashtirayotgani ma’lum qilgan.
Markaziy bank rahbarining fikricha, chakana kreditlarga bo‘lgan talab ortib borayotganining asosiy sabablaridan biri aholining kelajakdagi daromadlari o‘sishiga ishonchining ortishi hisoblanadi. Berilayotgan kreditlar asosan iste’molni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan bo‘lib, bu kelajakda talab inflyatsiyasi uzoqroq muddat saqlanib qolishini anglatadi.
Nurmuratov kreditlash hajmining o‘sishi inson omilining qisqarishi va kredit berish jarayonining soddalashtirilgani bilan bog‘liq ekanini ta’kidladi. Gap barcha banklarda mijozning to‘lov qobiliyatini va uning belgilangan talablarga muvofiqligini baholovchi skoring modelini joriy etilishi haqida bormoqda.
Jismoniy shaxslarga berilgan kreditlar hajmi o‘sishining ikkinchi sababi bu o‘tgan yillardagi bazaning past bo‘lgani hisoblanadi.
“Oxirgi bir yarim yil ichida aholiga kredit berish keskin oshganini nafaqat umumiy kreditlar hajmida kuzatdik, chunki o‘tgan yillardagi baza past edi. Shu sababli, kreditlash hajmi o‘tgan yilga nisbatan 1,7 barobar oshgani haqida gapiradigan bo‘lsak, qarab ko‘rsangiz bu kichik ko‘rsatkich”, — dedi Mamarizo Nurmuratov.
Regulyator rahbari aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan kreditlar hajmi asosidagi aholining qarz yuki va fuqarolarning daromadlarini hisobga olgan holda “ularni bezovta qiladigan” darajaga yetmaganini ta’kidladi.
“Biroq, shunga qaramay, biz chakana kreditlash segmentida “qizib ketish”ning oldini olish maqsadida makroprudensial choralarni ko‘ra boshladik. Pul-kredit siyosati vositalari yordamida bu yo‘nalishda biron bir natijaga erishish qiyin. Odamlar uchun emas, balki banklar uchun qo‘shimcha talablar, xavf va tahdidlarni baholashning qo‘shimcha mexanizmlari, qo‘shimcha zaxiralar yaratilishi hisobiga [chakana kreditlashning] biroz pasayishini kutmoqdamiz”, — dedi Markaziy bank raisi.
Mamarizo Nurmuratovning ta’kidlashicha, chakana kreditlarning yillik o‘sish sur’ati iyun oyida o‘tgan oylarga nisbatan birmuncha pasaygan.
Shu bilan birga, Markaziy bankning ikkinchi chorakdagi pul-kredit siyosati sharhida qayd etilishicha, 2023-yil 1-iyul holatiga iqtisodiyotga ajratilgan kreditlarning yillik o‘sishi 25,1 foizni, aholiga ajratilgan kreditlarning yillik o‘sishi 54 foizni tashkil etgan. Chakana kreditlarning o‘sish sur’ati aholining kreditlarga bo‘lgan talabi yuqoriligi bilan izohlanadi. Sharhda aytilishicha, aholiga kreditlar berish hajmining keskin ortishi qarz yukining oshishi hisobiga moliyaviy va makroiqtisodiy barqarorlik uchun risklar yuzaga kelishi ehtimolini oshirishi mumkin.
Bunda “kreditga chanqoqlik” monetar shart-sharoitlarning qattiqligidan ko‘ra kuchliroq omil hisoblanib, aholi kreditlari o‘sishini muvozanatlash uchun makroprudensial va pul-kredit siyosati chora-tadbirlaridan uyg‘unlikda foydalanish zarur, deya qayd etgan Markaziy bank.
aholiga berilgan kreditlar, мамаризо нурмуратов, марказий bank, chakana kreditlash
Kredit o‘sishining YAIM o‘sishiga nisbatining haqiqiy ko‘rsatkichi va uning potensial darajasi o‘rtasida ijobiy tafovutning shakllanishi, shuningdek, jismoniy shaxslarni kreditlashning ularning umumiy daromadlari o‘sishiga nisbatan tezroq o‘sib borishi iqtisodiyotda qarz yukining oshishidan dalolat beradi, deya qayd etgan regulyator.
Kelajakda aholiga berilgan kreditlar hajmi o‘sishi, ularning umumiy daromadlari oshishiga nisbatan yuqoriroq sur’atda o‘sishi bank tizimi kredit portfelining sifatiga ta’sir qilishi mumkin. Bu, o‘z navbatida, makroprudensial siyosat choralarini kuchaytirishni talab qiladi.

Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов на пресс-конференции 27 июля назвал причины роста объёмов кредитования граждан и объяснил, почему не стоит беспокоиться о долговой нагрузке населения, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По его словам, за первое полугодие банки выдали кредиты на 116 трлн сумов, что в 1,3 раза больше, чем за соответствующий период прошлого года. Этот рост в основном поддерживается за счёт розничных кредитов населению. По итогам июня кредиты, выделенные физлицам, составили 46 трлн сумов (39,6% от общего объёма) и увеличились в 1,7 раза.
Отмечается, что увеличился спрос населения на автокредиты, микрозаймы, микрокредиты и ипотеку. Согласно результатам опросов домохозяйств, большинство респондентов сообщили, что в будущем планируют взять кредиты на покупку жилья, мебели, бытовой техники и автомобилей, в связи с чем их расходы увеличатся.
Глава ЦБ считает, что одной из основных причин увеличения спроса на розничные кредиты является повышение уверенности населения в будущем росте доходов. Выданные кредиты в основном направлены на поддержку потребления, а это значит, что инфляция спроса будет сохраняться в течение более длительного периода времени в будущем.
Нурмуратов отметил, что рост объёмов кредитования объясняется сокращением человеческого фактора и упрощением процесса выдачи заёмных средств. Речь идёт о внедрении во всех банках скоринговой модели, которая оценивает платёжеспособность клиента и его соответствие установленным требованиям.
Вторая причина — увеличение объёма кредитов, выданных физлицам, что связано с низкой базой прошлых лет.
«В последние полтора года мы видим резкий рост кредитования населения, не только в общем объёме кредитов, потому что прошлая база была низкой. Поэтому, когда говорим о росте кредитования в 1,7 раза по сравнению с прошлым годом, если посмотреть, то это небольшая цифра», — заявил Мамаризо Нурмуратов.
Глава регулятора отметил, что долговая нагрузка населения с учётом объёма кредитов на душу населения и доходов граждан не достигла уровня, «который может нас тревожить».
«Однако, несмотря на это, чтобы предотвратить „перегрев“ в сегменте розничного кредитования, мы начали принимать макропруденциальные меры. С помощью инструментов денежно-кредитной политики сложно достичь каких-либо результатов в этом направлении. Мы ожидаем некоторого снижения [в сфере розничного кредитования] за счёт внедрения дополнительных требований не к людям, а к банкам, дополнительных механизмов оценки рисков и угроз, создания дополнительных резервов», — указал председатель ЦБ.
Мамаризо Нурмуратов отметил, что годовой темп роста розничных кредитов несколько замедлился в июне по сравнению с показателями предыдущих месяцев.
При этом в обзоре денежно-кредитной политики за второй квартал Центробанк указывал, что по состоянию на 1 июля 2023 года годовой прирост кредитов в экономику составил 25,1%, годовой прирост кредитов населению — 54%. Темпы роста розничных кредитов объясняются высоким спросом населения на кредиты. Резкое увеличение выдачи кредитов населению может повысить вероятность возникновения рисков для финансовой и макроэкономической стабильности за счёт увеличения долговой нагрузки, говорилось в документе.
В этом случае «кредитный голод» считается более сильным фактором, чем жёсткость монетарных условий, и необходимо гармонично использовать меры макропруденциальной и денежнокредитной политики, чтобы сбалансировать рост кредитов домашних хозяйств, отмечали в ЦБ.
Формирование положительного разрыва между фактическим показателем отношения кредитного роста к росту ВВП и его потенциальным уровнем, а также опережение роста кредитования физлиц по сравнению с ростом их совокупных доходов свидетельствуют об увеличении долговой нагрузки в экономике, указывал регулятор.
Увеличение показателя роста кредитов населению к росту их совокупных доходов в будущем может отразиться на качестве кредитного портфеля банковской системы. Это, в свою очередь, потребует усиления мер макропруденциальной политики.