Yilning birinchi yarmida Rossiya valyutasining keskin qadrsizlanishi O‘zbekiston iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Bu haqda 27-iyul kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov ma’lum qildi, deb xabar beradi “Gazeta.uz” muxbiri.
Iyun oyida Rossiya rubli dollarga nisbatan 14 foizga, yil boshidan esa 26 foizga qadrsizlandi. Regulyator rahbari rublning qadrsizlanishi O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari bo‘yicha salbiy ta’sir ko‘rsatishini qayd etdi.
“Ikkinchi yirik savdo sherigimizdagi pul qadrsizlanishi bizga ham ta’sir qiladi. Qaysi ma’noda? Rossiyadan pul o‘tkazmalarining qisqarishiga ta’sir qiladi. Avval aytib o‘tganimdek, dastlabki olti oyda pul o‘tkazmalari hajmi 5,2 mlrd dollar atrofidani tashkil etgan bo‘lsa, o‘tgan yili [shu davr uchun] 6,5 mlrd dollarni tashkil etgan. Bu pasayish o‘tgan yilgi pul o‘tkazmalarining noodatiy darajada yuqoriligi bilan bog‘liq”, — degan MB rahbari barcha pul o‘tkazmalarining qariyb 80 foizi Rossiyaga to‘g‘ri kelishini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek, Mamarizo Nurmuratov rubl kursining pasayishi eksportchilar daromadi kamayishiga ham olib kelishini aytdi.
“Bu iqtisodiy aloqalarga ham ta’sir qiladi, chunki eksportchilarimiz Rossiyaga mahsulot yetkazib berayotganda mahsulot tannarxi Rossiya bozoridagi narxlarga qarab belgilanadi. Valyuta kursining o‘zgarishi munosabati bilan Rossiya bozoridagi narxlar eksportchilarimizning dollar hisobidagi tushumining pasayishiga olib keladi”, — dedi u.
Markaziy bank raisining ta’kidlashicha, yil yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari hajmi 11−11,5 mlrd dollar atrofida bo‘lishi kutilayotgani, bu 2022-yilgi ko‘rsatkichlardan 32−35 foiz kamroq ekanini ta’kidladi. Rossiyadan tushumlarning kamayishi, jumladan, rubl devalvatsiyasi bilan ham bog‘liq bo‘ladi, dedi u.
O‘tgan yil oxirida Rossiya O‘zbekistonning asosiy savdo sherigi sifatida o‘z o‘rnini mustahkamlandi, uning tovar aylanmasidagi ulushi 17,9 foizdan 18,6 foizga oshdi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 22,9 foizga o‘sib, 9,28 mlrd dollarni tashkil etdi. Rossiyaga eksport hajmi 46,8 foizga oshib, 3,07 mlrd dollarni, import esa 13,7 foizga oshib, 6,2 mlrd dollarni tashkil etdi.
Biroq 2023-yilning birinchi yarmi yakunlariga ko‘ra, Xitoy 5,28 mlrd dollarlik (ulushi — 18,1 foiz) tovar aylanmasi bilan birinchi o‘ringa chiqdi, Rossiya esa ikkinchi o‘ringa tushdi — 4,4 mlrd (15,1 foiz). Shu bilan birga, Rossiya bozori O‘zbekiston eksporti uchun asosiy bozor bo‘lib qolmoqda.
Rubl kursi bilan nima sodir bo‘lmoqda?
RBK ma’lumotlariga ko‘ra, rublning asosiy xorijiy valyutalarga nisbatan zaiflashishi iyun oxiridan beri davom etmoqda. Iyul boshida u yevro uchun 100 rubl va dollar uchun 90 rubllik psixologik chegaralardan oshib ketdi. Ayni paytda Rossiya valyutasi 1 yevro 100,7 rubl va 1 dollar 91,8 rubldan sotilmoqda.
Rossiya banki rahbari Elvira Nabiullina 21-iyul kuni regulyator ma’lumotlariga ko‘ra, iyun va iyul oylarida rubl kursi harakatining asosiy omili importning ko‘payishi bilan eksportning kamayishi bo‘lganini ma’lum qildi. U moliyaviy hisoblar bo‘yicha oqimlarni valyuta kursiga ta’sir etuvchi yana bir omil deb hisoblaydi.
Rossiya moliya vaziri Anton Siluanovning qayd etishicha, rublning zaiflashishi birinchi navbatda savdo balansi — valyutaning mamlakatga kirib kelishi va chiqib ketishi bilan bog‘liq. Shuningdek, u o‘tgan yili uglevodorodlarning eksport narxlari yuqori bo‘lganini, import esa pasayganini ta’kidladi. “Hozir import tiklandi, eksport qilinadigan mahsulotlar narxi o‘tgan yilgi darajadan past. Bu, ayniqsa, gaz narxida yaqqol ko‘zga tashlanmoqda: o‘tgan yili ular hozirgi darajadan 5 baravar yuqori bo‘lgan paytlar bo‘lgan”, — dedi vazir.

Резкое обесценивание российской валюты в первом полугодии негативно отразится на экономике Узбекистана. Об этом на пресс-конференции 27 июля заявил председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
В июне российский рубль подешевел к доллару на 14%, а с начала года — на 26%. Глава регулятора отметил, что девальвация рубля отрицательно повлияет на Узбекистан с точки зрения денежных переводов.
«Обесценивание денег у нашего второго крупного торгового партнёра влияет и на нас. В каком смысле? Влияет на сокращение денежных переводов из России. Как я отмечал ранее, за первые шесть месяцев объём переводов составил в районе 5,2 млрд долларов, в прошлом году [за этот период] было 6,5 млрд долларов. Это снижение связано с необычно большим объёмом переводов в прошлом году», — сказал он, отметив, что около 80% всех переводов приходится на Россию.
Мамаризо Нурмуратов также сообщил, что ослабление рубля приведёт к падению выручки экспортёров.
«Это влияет и на экономические связи, потому что когда наши экспортёры поставляют товары в Россию, стоимость товара определяется ценами на российском рынке. Цены на российском рынке из-за изменения курса валют приведут к снижению выручки наших экспортёров в долларовом выражении», — уточнил он.
Председатель ЦБ заявил, что по итогам года объем денежных переводов в Узбекистан ожидается в районе 11−11,5 млрд долларов, что на 32−35% ниже показателя за 2022 год. Снижение поступлений из России будет в том числе связано с девальвацией рубля, отметил он.
По итогам прошлого года Россия укрепилась в качестве главного торгового партнёра Узбекистана, её доля в товарооботе выросла с 17,9% до 18,6%. Взаимная торговля выросла на 22,9% — до 9,28 млрд долларов. Объём экспорта в РФ вырос на 46,8% — до 3,07 млрд долларов, а импорт увеличился на 13,7% — до 6,2 млрд долларов.
денежные переводы, мамаризо нурмуратов, рубль, центральный банк
Источник: Статагентство.
Однако по итогам первой половины 2023 года на первое место вышел Китай с товарооборотом в 5,28 млрд (доля — 18,1%), Россия опустилась на второе место — 4,4 млрд (15,1%). При этом рынок РФ остаётся главным для экспорта Узбекистана.
Что происходит с курсом рубля
Как пишет РБК, ослабление рубля к основным иностранным валютам продолжается с конца июня. В начале июля он перешагнул через психологические отметки 100 рублей за евро и 90 рублей за доллар. В настоящее время российская валюта торгуется по цене 100,7 рубля за евро и 91,8 рубля за доллар.
Глава Банка России Эльвира Набиуллина 21 июля заявила, что, по мнению регулятора, основным фактором движения курса рубля в июне и июле стало снижение экспорта при возросшем импорте. Ещё одним фактором влияния на курс она считает потоки по финансовому счёту.
Министр финансов РФ Антон Силуанов заявил, что ослабление курса рубля прежде всего связано с торговым балансом — притоками и оттоками валюты в страну и из неё. Он также отметил, что в прошлом году экспортные цены на углеводороды были высокими, а импорт сократился. «Сейчас импорт восстановился, а цены на экспортируемые товары ниже прошлогоднего уровня. Особенно это видно по ценам на газ: в прошлом году были моменты, когда они в 5 раз превышали нынешний уровень», — сказал министр.