Farg‘onalik bloger Olimjon Haydarov jinoyat sodir etganlikda gumonlanib, 29-iyul kuni huquq-tartibot organlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida qo‘lga olindi. Bu haqda Farg‘ona viloyati IIB axborot xizmati xabar bermoqda.
U joriy yilning 12-iyun kuni “Qo‘qon Istiqlol” savdo kompleksida norasmiy savdo faoliyati bilan shug‘ullangan tadbirkorlarning ishonchiga kirib, ularda norozilik kayfiyatini uyg‘otish orqali savdo komplekslaridagi rekonstruksiya ishlari bo‘yicha salbiy mazmundagi maqolalarni o‘ziga tegishli ijtimoiy tarmoq kanallariga joylashtirgani aytilmoqda.
Qo‘shimcha ravishda, bloger “Qo‘qon Istiqlol” savdo kompleksi MCHJ rasmiylaridan tovlamachilik yo‘li bilan moddiy mablag‘ undirishga uringani, o‘zi tomonidan tayyorlangan “Qo‘qonda huquqiy demokratik boshqaruvmi yoki shar’iy boshqaruvmi?” nomli salbiy mazmundagi maqolani internet tarmoqlarida tarqatmaslik evaziga 10 ming AQSh dollarini tovlamachilik yo‘li bilan talab qilgani iddao qilinmoqda.
Bloger “umumiy qiymatda 7,5 ming AQSh dollarini qo‘lga kiritib, qo‘shimcha 2.500 AQSh dollarini olayotgan vaqtida tezkor tadbir ishtirokchilari tomonidan qo‘lga olingan”, deyiladi viloyat IIB axborotida.
Hozirda mazkur holat yuzasidan Qo‘qon shahar IIB tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yilning dekabrida bloger Olimjon Haydarov mitinglar tashkil etish va o‘tkazish tartibini buzganlik, yolg‘on axborot tarqatganlikda ayblanib, 21 mln so‘m miqdorida jarimaga tortilgan edi. U Farg‘onadagi zavod ishchilarining norozilik namoyishi aks etgan videoni e’lon qilgach, 7 ishchi hibsga olingandi. Shundan so‘ng, bloger sud qarori ustidan apellyatsiya shikoyati bergandi.

Правоохранительные органы Ферганской области в ходе оперативного мероприятия 29 июля задержали известного блогера Олимжона Хайдарова, сообщила пресс-служба областного УВД. В сообщении он называется «гражданином, представляющим себя как независимый блогер».
Ведомство сообщило, что Хайдаров 12 июня, «войдя в доверие предпринимателей, занимающихся неформальной торговлей в торговом комплексе „Коканд Истиклол“, путём возбуждения у них настроений недовольства, разместил в своих каналах в социальных сетях негативные статьи о работах по реконструкции в торговом комплексе».
«Кроме того, блогер пытался получить путём вымогательства финансовые средства у должностных лиц торгового комплекса ООО „Коканд Истиклол“. В обмен на нераспространение подготовленной им статьи „Коканд — правовое демократическое или шариатское управление?“ он путём вымогательства потребовал 10 тысяч долларов, в общей сложности получил от них 7500 долларов и был задержан при получении оставшихся 2500 долларов», — говорится в сообщении.
ОВД Коканда проводит доследственную проверку. В соцсетях появились фотографии задержания блогера лицами в масках.
Фото: t.me/haqiqatdaIlyos.
12 июля Хайдаров опубликовал у себя в Telegram-канале статьи о торговом комплексе в Коканде. Блогер написал, что около 2000 предпринимателей могут остаться без места после реконструкции рынка.
По его словам, до пожара они торговали между торговыми рядами у дороги, которая была разделена между продавцами. Хотя здесь торговать было запрещено, администрация рынка якобы дала разрешение на торговлю в обмен на деньги, которые «не шли в бюджет» — с ними не заключали договор аренды.
После пожара предпринимателям могут запретить торговать у дороги, поскольку ранее хокимият якобы обвинил их в пожаре на рынке. При этом в рамках реконструкции для этих торговцев не предусмотрены места в торговых рядах.