O‘zbekistonda aholining barcha tezkor va shoshilinch xizmatlarga murojaatlarini operativ hal qilish maqsadida yagona 112 tezkor raqami va dispetcherlik tizimi ishga tushiriladi. Bu haqda 28-iyul kuni Farg‘onada Shavkat Mirziyov ishtirokida o‘tayotgan Ichki ishlar vazirligi kengaytirilgan yig‘ilishida ma’lum qilindi.
Ushbu tizim 2024-yil 1-yanvardan Toshkent shahrida, 1-iyulga qadar vodiy viloyatlarida, kelasi yil yakuniga qadar esa barcha tuman va shaharlarda ishga tushirilishi shart.
Bu tizim AQShdagi 911 xizmatining analogi sanaladi. Nine-one-one uch xonali telefon raqami bo‘lib, har qanday politsiya, o‘t o‘chirish yoki shifokorga murojaat uchun favqulodda raqam hisoblanadi.
Shu orqali navbatchilik qismlari faoliyati ham tubdan qayta ko‘rib chiqiladi.
Ichki ishlar va Raqamli texnologiyalar vazirliklariga ikki oy muddatda har bir viloyat-tuman-mahalla kesimida ijtimoiy va kriminogen muammolarni raqamlashtirish orqali “Ijtimoiy vaziyat” axborot tizimini ishga tushirish topshirildi.
Bunda aholi noroziligiga sabab bo‘layotgan ijtimoiy muammolarning yagona reyestri shakllantiriladi, mas’ul idoralarning kuchi muammoga qarab manzilli yo‘naltiriladi.
Bundan buyon viloyat va tuman ichki ishlar rahbarlari har oyda kamida bir marta tuman va shahar kengashlariga jinoyatchilik ahvoli bo‘yicha hisobot berishi belgilandi.

Президент Шавкат Мирзиёев на совещании коллегии МВД Узбекистана в Фергане в пятницу поручил запустить единую диспетчерскую службу всех экстренных служб по номеру 112. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Задача внедрения службы, целью которой является предоставление гражданам возможности оперативно обращаться в экстренные службы, поставлена перед МВД и Министерством цифровых технологий.
Система должна заработать в Ташкенте с 1 января 2024 года, в областях Ферганской долины — с 1 июля следующего года и во всех районах и городах страны — до конца 2024 года.
В связи с этим будет также коренным образом пересмотрена деятельность диспетчерских частей, сообщил президент.
Напомним, четыре года назад правительство издавало постановление о запуске в Ташкенте в рамках проекта «Безопасный город» службы 112. Шесть лет назад президент подписывал документ о реализации проекта «Безопасный город», который до конца 2023 года должен был охватить весь Узбекистан.
На совещании президент поручил МВД и Министерству цифровых технологий в течение двух месяцев запустить информационную систему «Социальное положение». С её помощью будет создан единый реестр социальных проблем, вызывающих недовольство населения, и силы ответственных служб будут целевым образом направляться на решение этих проблем.
Отныне каждый руководитель органа внутренних дел области и района минимум раз в месяц должен отчитываться перед кенгашами районов и городов о состоянии в сфере преступности, сказал Шавкат Мирзиёев.