Toshkent viloyati Yangiyo‘l tumanida Zara va Columbia brendlari ostida kiyim-kechak ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda, deya xabar berdi viloyat hokimligi matbuot xizmati.
Hokimlik vakillari mazkur loyihani Turkiya sarmoyasi ishtirokidagi Medex Textile xorijiy korxona rahbari Yavuz Orxan bilan muhokama qilgan.
zara
Foto: Toshkent viloyati hokimligi matbuot xizmati
Loyiha ikki bosqichda — dastlab trikotaj gazlamalar ishlab chiqarish va bo‘yashni yo‘lga qo‘yish, so‘ngra tayyor kiyim-kechak ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar hajmi 25 million dollarga baholanmoqda.
Kompaniya vakillarining so‘zlariga ko‘ra, loyiha doirasida 500 ta yangi ish o‘rni yaratish, yiliga 20−30 mln dollarlik mahsulot eksport qilish mo‘ljallanmoqda.
Paxta tolalarini tayyorlash va yigirish bilan shug‘ullanuvchi Medex Textile korxonasi 2013-yilning noyabr oyidan buyon faoliyat yuritib kelmoqda. Korxona ishlab chiqarilgan mahsulotlarning 80 foizi Rossiya, Turkiya, Ukraina, Polsha, Xitoy va Vengriyaga eksport qilinadi. Ustav kapitali 6,75 million dollar bo‘lgan kompaniya ta’sischilari Demezoglu Tekstil Ve Insaat Sanayi Ticaret AS va Mehmet Demez o‘g‘li hisoblanadi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq portfeliga Inditex guruhining Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Pull & Bear, Oysho va Stradivarius kabi brendlari kiruvchi Cenomi Group O‘zbekiston bozoriga kirishi xabar qilingandi. U Tashkent City Mall loyihasida taqdim etilishi mumkin.

В Янгиюльском районе Ташкентской области планируется организовать производство одежды под брендами Zara и Columbia, сообщает пресс-служба областного хокимията.
Представители хокимията обсудили проект с главой иностранного предприятия с турецкими инвестициями Medex Textile Явузом Орханом.
Проект планируется реализовать в два этапа — сначала запустить производство и покраску трикотажных тканей, а затем производить готовую одежду. Объём прямых инвестиций оценивается в 25 млн долларов.
Представитель иностранной компании сообщил, что в рамках проекта намечено создание 500 новых рабочих мест и экспорт продукции на 20−30 млн долларов США в год.
Предприятие Medex Textile, которое занимается прядильным производством, действует с ноября 2013 года. 80% производимой продукции отправляется на экспорт в Россию, Турцию, Украину, Польшу, Китай и Венгрию. Учредителями компании с уставным капиталом в 6,75 млн долларов являются Demezoglu Tekstil Ve Insaat Sanayi Ticaret AS и Мехмет Демезоглу.
Spot напоминает, что 17 июня 2022 года «Узтекстильпром» присоединился к международной инициативе Social and Labor Convergence Program (SLCP). Идею присоединения в SLCP предложили представители Inditex — в ходе встречи с руководством, на которой обсуждалась организация пошива Zara и других брендов в Узбекистане.