Qayd etilishicha, Bosh prokuratura tomonidan Ekolgiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi bilan hamkorlikda Farg‘ona viloyati hududida olib borilgan o‘rganishda, Norin-Farg‘ona irrigatsiya tizimidagi Katta Andijon kanali qirg‘og‘ida o‘sib turgan 1213 tup daraxt joriy yilning yanvar-fevral oylarida “Bag‘dodmaxsussuvpudrat” MCHJ mansabdor shaxslari va boshqalar tomonidan qasddan kesib tashlanib, o‘simlik dunyosiga 4,6 mlrd so‘m zarar yetkazilgani aniqlangan.
Holat yuzasidan Farg‘ona viloyati prokuraturasi tomonidan Jinoyat kodeksining 198-moddasi (Ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda ichki ishlar organi tomonidan dastlabki tergov harakatlari o‘tkazilmoqda. Bosh prokuratura tomonidan mazkur jinoyat ishi tergovi ustidan nazorat o‘rnatilgan.

На берегу Большого Андижанского канала на территории Ферганской области было обнаружено вырубленными 1213 деревьев, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Сотрудники Генпрокуратуры и областного управления Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в ходе расследования установили, что деревья были вырублены в январе-феврале.
Изучение показало, что это было умышленно сделано должностными лицами ООО «Багдодмахсуссувпудрат» и другими. Ущерб растительному миру оценён в 4,6 млрд сумов.
Прокуратура Ферганской области возбудила уголовное дело по статье 198 (повреждение или уничтожение посевов, леса, деревьев либо других растений) Уголовного кодекса.
Генпрокуратура установила контроль над следственными действиями, которые ведут органы внутренних дел.