2023-yil 20-iyul kuni Farg‘ona shahar Yangi Asr ko‘chasida joylashgan qurilishi tugallanmagan bino yonidan 11 yoshli qizchaning murdasi zo‘rlash va qotillik alomatlari bilan topilgan. Bu haqda Bosh prokuratura xabar qildi.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 97 (Qasddan odam o‘ldirish), 118 (Nomusga tegish) va 119 (Jinsiy ehtiyojni zo‘rlik ishlatib g‘ayritabiiy usulda qondirish) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Tergov davomida ushbu jinoyat sodir etishda gumonlayotgan shaxs (2006-yilda tug‘ilgan) aniqlanib, protsessual tartibda ushlangan. Voqea sodir bo‘lgan kuni gumonlanuvchining yonida bo‘lgan ikki nafar sherikning ushbu jinoyatga aloqadorligi ham tekshirilmoqda.

20 июля возле недостроенного здания на улице Янги Аср (Новый век) в Фергане было найдено тело 11-летней девочки с признаками изнасилования и убийства. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана. Ранее об обнаружении тела девочки сообщил канал Vodiy24.uz.
Было возбуждено уголовное дело по статьям 97 (умышленное убийство), 118 (изнасилование) и 119 (насильственное удовлетворение половой потребности в противоестественной форме).
В ходе следствия был установлен и задержан подозреваемый в совершении преступления — молодой человек 2006 года рождения.
Проверяется причастность двух других человек, находившихся рядом с подозреваемым в день совершения преступления.