Qozog‘iston 2023-yil oxirigacha O‘zbekiston va Qirg‘iziston bilan Sirdaryo havzasidagi suv-energetika resurslaridan foydalanish bo‘yicha kelishuvga o‘zgartirishlar kiritmoqchi. Bu Qozog‘istonning 2023−2029-yillarga mo‘ljallangan Suv resurslarini boshqarish tizimini rivojlantirish konsepsiyasini amalga oshirish bo‘yicha harakatlar rejasida ko‘zda tutilgan.
1998-yil mart oyida Bishkekda qabul qilingan hujjatga ko‘ra, Norin-Sirdaryo GES kaskadida ishlab chiqarilgan ortiqcha elektr energiyasi O‘zbekiston va Qozog‘istonga uzatiladi. Buning uchun Qirg‘iziston ekvivalent miqdorda energiya resurslari (ko‘mir, gaz, mazut, elektr energiyasi), shuningdek, boshqa mahsulotlar (ishlar, xizmatlar) yoki sug‘orish ehtiyojlari uchun suv omborlarida zarur yillik va ko‘p yillik suv zaxiralarini yaratish uchun kelishilgan holda pul ko‘rinishidagi kompensatsiyani oladi.
Suv omborlarining ishlash tartibi, elektr energiyasi hajmi va energiya ta’minoti suv xo‘jaligi va yonilg‘i-energetika tashkilotlari vakillarining qarorlari asosida har yili hukumatlararo bitimlar bilan tasdiqlanadi.
Bundan tashqari, dekabr oyigacha Qozog‘iston O‘zbekiston hukumati bilan transchegaraviy suv havzalarini birgalikda boshqarish va ulardan foydalanish bo‘yicha kelishuv imzolashni rejalashtirmoqda.
Konsepsiyada 2029-yilgacha iqtisodiyot tarmoqlari va aholining suv resurslaridan foydalanish bo‘yicha mavjud vaziyat saqlanib qolgan holda suv tanqisligi tufayli ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish sur’atlarining pasayish xavfi mavjudligi qayd etilgan.
Suvdan samarasiz foydalanish va transchegaraviy qaramlikdan tashqari, Sirdaryoning ekologik holati buzilgan. Sirdaryoning tranzit oqimi bilan O‘zbekiston hududidan ko‘p miqdorda neft mahsulotlari, fenollar va azotli birikmalar kabi ifloslantiruvchi moddalar keladi, deyiladi hujjatda.
Shu munosabat bilan Qozog‘iston Sirdaryo tubini tozalash va daryo deltasini tiklashni rejalashtirmoqda.
Bugungi kunda Qozog‘iston poytaxti Ostona bir manba hisobiga — 1969-yilda qurilgan va 500 ming kishiga mo‘ljallangan Ostona suv ombori suvi bilan ta’minlanadi. Hozirda shahar aholisi 1,3 million kishiga yetgan. Shuning uchun Ostona uchun ichimlik suvi zaxirasini yaratish rejalashtirilgan.
Iqlimiy prognozlarga ko‘ra, Markaziy Osiyoning ayrim hududlarida 2040-yilga borib suv resurslariga bo‘lgan bosim darajasi 2,8 barobar ortadi. Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev iyun oyi boshida Sirdaryo va Amudaryodagi suv sathi 2050-yilga borib qariyb 15 foizga kamayishini aytgandi. U mintaqada ekologik halokatning oldini olish maqsadida Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasini qo‘llab-quvvatlash uchun ko‘proq mablag‘ ajratishga chaqirgan.

До конца 2023 года Казахстан намерен внести поправки в соглашение с Узбекистаном и Кыргызстаном об использовании водно-энергетических ресурсов бассейна реки Сырдарья. Это предусмотрено планом действий по реализации Концепции развития системы управления водными ресурсами Казахстана на 2023−2029 годы.
Согласно документу, принятому в марте 1998 года в Бишкеке, излишки электроэнергии, выработанные каскадом Нарын-Сырдарьинских ГЭС, сверх нужд Кыргызстана передаются в Узбекистан и Казахстан. Компенсация за неё осуществляется поставками в Кыргызстан в эквивалентном объёме энергоресурсов (уголь, газ, топочный мазут, электроэнергия), а также другой продукции (работ, услуг) или в денежном выражении по согласованию для создания необходимых ежегодных и многолетних запасов воды в водохранилищах для ирригационных нужд.
Режим работы водохранилищ, объёмы перетоков электроэнергии и поставки энергоносителей утверждаются ежегодными межправительственными соглашениями на основе решений представителей водохозяйственных и топливно-энергетических организаций.
Кроме того, до декабря Казахстан планирует подписать соглашение с правительством Узбекистана о совместном управлении и использовании трансграничных водных объектов.
В концепции отмечается, что при сохранении текущей ситуации использования водных ресурсов в отраслях экономики и населением к 2029 году имеется риск снижения темпов социально-экономического развития из-за дефицита воды.
Помимо неэффективного водопользования и трансграничной зависимости, наблюдается нарушение экологического состояния реки Сырдарья. В большом количестве такие загрязняющие вещества, как нефтепродукты, фенолы и азотистые соединения поступают с транзитным стоком реки Сырдарья с территории Узбекистана, говорится в документе.
В связи с этим Казахстан планируется провести чистку русла Сырдарьи и восстановить дельту реки.
Сегодня водоснабжение столицы Казахстана Астаны осуществляется из единственного источника — Астанинского водохранилища, построенного в 1969 году и рассчитанного на 500 тысяч человек. В настоящее время население города достигло 1,3 миллиона человек. Для этого намечено создать резервный источник питьевой воды для Астаны.
Согласно климатическим прогнозам, в некоторых частях Центральной Азии нагрузка на водные ресурсы к 2040 году вырастет в 2,8 раза. Президент Казахстан Касым-Жомарт Токаев в начале июня заявлял, что уровень воды в двух Сырдарье и Амударье к 2050 году снизится примерно на 15%. Чтобы предотвратить экологическую катастрофу в регионе, он призвал выделять больше ресурсов на поддержку Международного фонда спасения Арала.