“Rayffayzenbank” — Rossiya banki hamda Avstriyaning Raiffeisen Bank International (RBI) banklar guruhining sho‘ba korxonasi — O‘zbekiston va boshqa qator davlatlar, jumladan, Rossiyaning o‘ziga yevroda pul o‘tkazmalari to‘xtatilganini e’lon qildi, deb xabar qildi bank matbuot xizmati.
“3-iyuldan boshlab, agar oluvchi bank quyidagi mamlakatlardan birida joylashgan bo‘lsa, yevrodagi chiquvchi to‘lovni amalga oshirib bo‘lmaydi: Rossiya, Ozarbayjon, Armaniston, Belarus, Gruziya, Iordaniya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Moldova, BAA, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston. Yangi shartlar mijozlar — jismoniy shaxslar, yakka tartibdagi tadbirkorlar va yuridik shaxslarga taalluqlidir”, — deyiladi xabarda.
Qaror korrespondent banklar tomonidan qo‘yilgan cheklovlar bilan izohlanadi.
Bank mijozlarga pul o‘tkazmasi valyutasini o‘zgartirish yoki to‘lovni amalga oshirish uchun boshqa usullardan foydalanishni tavsiya qilmoqda. Yangi shartlar “Rayffayzenbank”ning Rossiyadagi mijozlari o‘rtasida yevrodagi pul o‘tkazmalariga taalluqli emas. Mijozlar o‘z hisoblari o‘rtasida yevro o‘tkazishlari yoki ushbu bankning boshqa mijoziga yuborishlari mumkin.
“Rayffayzenbank” Rossiyadagi tizimli ahamiyatga ega bank bo‘lib, 2022-yil oktabrida aksiyalari, shuningdek, ustav kapitalidagi ulushlari bilan bitimlar tuzish taqiqlangan 45 ta tashkilot ro‘yxatiga kiritilgan, deb yozadi RBK.
Reuters agentligiga ko‘ra, Yevropa Markaziy banki RBI’dan Rossiyadan chiqishni talab qilmoqda. RBI Rossiya filialining kelajagi variantlarini o‘rganishda davom etayotganini aytdi. May oyida Reuters agentligi RBI uchinchi tomon xaridorini topish ilinjida bir necha oy davom etgan muvaffaqiyatsiz qidiruvdan so‘ng Rossiyaning Raiffeisen sho‘ba korxonasini o‘z aksiyadorlariga o‘tkazishga moyilik bildirgani haqida yozgan edi.

«Райффайзенбанк» — российский банк и дочерняя компания австрийской банковской группы Raiffeisen Bank International (RBI) — сообщил о прекращении переводов в евро в Узбекистан и ряд других стран, включая саму Россию, сообщила пресс-служба банка.
«С 3 июля исходящий платёж в евро не получится провести, если банк получателя находится в одной из следующих стран: Россия, Азербайджан, Армения, Беларусь, Грузия, Иордания, Казахстан, Кыргызстан, Молдова, ОАЭ, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан. Новые условия касаются клиентов — физических лиц, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц», — говорится в сообщении.
Решение объясняется ограничениями, вводимыми на стороне банков-корреспондентов. «Райффайзенбанк» рекомендовал клиентам изменить валюту исходящего перевода или использовать другие способы для платежа.
В банке клиентам рекомендуют изменить валюту исходящего перевода или использовать другие способы для осуществления платежа. Новые условия не касаются переводов в евро между клиентами «Райффайзенбанка» в России. Клиенты могут перевести евро между своими счетами или отправить их другому клиенту этого банка.
«Райффайзенбанк» — системно значимый банк в России, в октябре 2022 года он вошёл в список 45 организаций, в отношении которых вводится запрет на совершение сделок с их акциями, а также долями в уставном капитале, пишет РБК.
Как сообщает Reuters, Европейский центральный банк требует от RBI уйти из России. RBI заявила, что продолжает изучать варианты будущего российской «дочки». В мае Reuters писал, что RBI после нескольких месяцев безуспешных поисков стороннего покупателя склонилась к тому, чтобы передать российскую «дочку» «Райффайзен» собственным акционерам.