Yangi shaharsozlik qoidalari, Parij meri Ann Idalgoning ta’kidlashicha, mahalliy bioiqlim dasturining bir qismi sifatida joriy etilmoqda, bu shaharning “harorat ko‘tarilishiga qaramay, kelgusi yillarda ham jozibali va yoqimli” bo‘lib qolishiga imkon beradi.
Parij rasmiylarining qaroriga Herzog & de Meuron tomonidan ishlab chiqilgan “uchburchak” Tour Triangle minorasining qurilishi atrofidagi bahs-munozaralar ham ta’sir qildi. Uni qurilish ishlari o‘n yildan ortiq davom etgan sud jarayonlari va aholining noroziligidan so‘ng 2021-yilda boshlangan edi.
Ishlar yakuniga yetgach, Tour Triangle Eyfel minorasi va Monparnas minorasidan keyin shahardagi uchinchi eng baland bino bo‘ladi.
1977-yildan 2010-yilgacha Parijda shahar binolarining balandligini 37 metrgacha cheklash amaliyoti amalda edi. Bu taqiq Monparnas minorasi qurilgandan so‘ng joriy etilgan. 2010-yilda Parijning o‘sha paytdagi meri Bertran Delanoe shaharda balandligi 180 metr bo‘lgan ofis minoralari va 50 metrlik turar-joy binolarini qurishga ruxsat bergan.
“Bizga endi Triangle va Duo (Parijning 13-okrugida joylashgan hamda balandligi 180 va 125 metr bo‘lgan ikki minoradan iborat Tours Duo majmuasi — tahr.) minoralari kerak emas. Biz Parijni va uning osmonini “betonlashtirishni” to‘xtatishimiz kerak “, — deya izoh berdi “Yashillar” partiyasi boshqaruvi a’zosi Emil Mene.

Городской совет Парижа ограничил высоту новых зданий во французской столице 37 метрами, или 12 этажами, сообщает Euronews. Запрет стал частью нового плана урбанизации (Plan Local d’Urbanisme), который нацелен на продвижение более экологичного строительства в черте городе.
Новые правила городского планирования вводятся в рамках местной биоклиматической программы, которая, по словам мэра Парижа Анн Идальго, позволит городу оставаться «привлекательным и приятным в ближайшие годы, несмотря на повышение температуры».
Ещё одним фактором, повлиявшим на решение властей Парижа, стали споры вокруг строительства «треугольной» башни Tour Triangle, спроектированной бюро Herzog & de Meuron. Строительные работы начались в 2021 году после более чем десятилетних судебных разбирательств и негативной реакции горожан.
После завершения работ Tour Triangle станет третьим по высоте зданием в городе после Эйфелевой башни и башни Монпарнас.
С 1977 по 2010 годы в Париже уже действовал запрет, ограничивающий высоту городских зданий 37 метрами. Его ввели как раз после строительства башни Монпарнас. В 2010 году тогдашний мэр Парижа Бертран Деланоэ разрешил строить в городе офисные башни высотой в 180 метров и 50-метровые жилые дома.
«Нам больше не нужны башни Triangle и Duo (комплекс Tours Duo из двух башен высотой 180 метров и 125 метров, расположен в 13-м округе Парижа — ред.). Мы должны прекратить „бетонировать“ Париж и его небо», — прокомментировал изменение член совета партии «Зелёных» Эмиль Менье.