19-iyun kuni soat 17:00 ga qadar Buxoro va Navoiy viloyatlarida kuchli shamol tufayli bir necha o‘n minglab xonadonlar elektr uzatish tarmog‘idan uzildi, deya xabar berdi Energetika vazirligi matbuot xizmati.
Jumladan, Buxoro viloyatining Shofirkon, Peshko‘ va G‘ijduvon tumanlarida 6 ming, Navoiy viloyatining Nurota, Navbahor, Konimex va Karmana tumanlarida 23 560 iste’molchi elektr ta’minotidan uzildi.
Keyinroq vazirlik soat 18:00 ga kelib kuchli shamol oqibatida Samarqand viloyatining Paxtachi va Qo‘shrabot tumanlarida ham 9 ming xonadon elektr ta’minotisiz qolganini ma’lum qildi.
Oqibatda tumanlardagi jami 9 ming xonadon elektr energiyasisiz qolgan.
“Hududda kuchli shamol esishi pasaygandan so‘ng elektr ta’minoti qayta tiklanadi”, — deya qo‘shimcha qildi Energetika vazirligi.
Oxirgi kunlarda O‘zbekistonning turli hududlarida kuchli chang bo‘ronlari va chang bulutlari kuzatilmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlarda ulkan chang bulutlari qishloqlar va yo‘llarga yaqinlashib kelayotgani aks etgan videolar tarqalmoqda.
https://t.me/uzb_meteo/12392
2021-yilda “Gazeta.uz” chang bo‘ronlari qanday sodir bo‘lishi, ular nima uchun xavfli ekanligi va ular xavfining oldini olish uchun rasmiylar nima qilishi kerakligi haqidagi materialni e’lon qilgan edi.

К 17:00 вечера 19 июня из-за сильного ветра в Бухарской и Навоийской областях несколько десятков тысяч домохозяйств были отключены от сети электропередачи, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
В частности, отключены 6000 потребителей в Шафирканском, Пешкунском и Гиждуванском районах Бухарской области, а также 23 560 потребителей в Нуратинском, Навбахорском, Канимехском и Карманинском районах Навоийской области.
Позже министерство сообщило, что к 18:00 в результате сильного ветра без электричества также остались 9000 домохозяйств в Пахтачинском и Кошрабатском районах Самаркандской области.
В результате в районах в общей сложности 9 тысяч домохозяйств остались без электричества.
«Электроснабжение в районе будет восстановлено после того, как стихнет сильный ветер», — добавили в Минэнерго.
В последние дни сильные пыльные бури с формированием пылевых облаков наблюдались в Самаркандской и других областях Узбекистана.
В социальных сетях распространяются видео, как на посёлки и дороги надвигаются большие массивы жёлтой и коричневой пыли.
«Газета.uz» в 2021 году публиковала материал о том, как возникают пыльные бури, чем они опасны и что должны делать власти, чтобы купировать их угрозу.