O‘zgidromet sinoptiklari O‘zbekistonda yozning noodatiy issiq bilan boshlanganiga izoh berdi.
Ularga ko‘ra, iyun oyining birinchi o‘n kunligida O‘zbekiston hududi bo‘ylab o‘rtacha harorat o‘rtacha yillik ko‘rsatkichlardan 2−4 daraja yuqori bo‘lgan.
Eng yuqori havo harorati o‘n kunlikning o‘rtalarida kuzatildi. Shu kunlarda havo kunduzi +38…+40 darajagacha, shimoliy, janubiy va cho‘l hududlarda ba’zi joylarda +42 darajagacha qizidi.
Birinchi o‘n kunning oxiriga kelib, nisbatan salqin havoning kirib kelishi O‘zbekiston hududi bo‘ylab harorat fonini biroz pasaytirdi. Eng sezilarli pasayish O‘zbekistonning shimoli-g‘arbiy hududlari — Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo harorati 7−10 darajaga pasaydi.
Respublikaning qolgan hududlarida havo haroratining pasayishi unchalik sezilarli bo‘lmadi, ammo harorat 4−6 darajaga pasaydi. Shunga qaramay, harorat foni hali ham me’yordan yuqori bo‘lib qolmoqda.
issiq, об-havo
Biroq shu hafta boshidan havo harorati yana ko‘tarila boshladi. Uning oxiriga kelib, xabar qilinganidek, issiqlik yana +37 … +40 darajagacha, janubiy va cho‘l zonasida +41 … +42 darajagacha ko‘tarilishi kutilmoqda.
“Iyun oyida bunday harorat qiymatlari, o‘z-o‘zidan, istisno emas. Ammo, yozning boshida havo harorati me’yordan sezilarli darajada bunday uzoq davr ko‘tarilishi O‘zbekistonda har yili kuzatilmaydi”, — deya ta’kidladi sinoptiklar.
Iyun oyining birinchi va ikkinchi o‘n kunligidagi bunday issiq havo oxirgi marta 2021-yilda kuzatilgandi. 2021-yilning iyuni tarixdagi eng issiq oy bo‘lgan. Iyun oyidagi maksimal harorat +42…+44 daraja, shimol, janub va cho‘l zonalarida esa +45…+46 darajaga yetgan.
“Shunday qilib, harorat qiymatlariga ko‘ra, ushbu yilning iyun oyi 2021-yilning eng issiq iyuniga “yeta olmadi”, — deya xulosa qildi O‘zgidromet.

Синоптики Узгидромета прокомментировали необычно жаркое начало лета в Узбекистане.
По их данным, средняя температура первой декады июня по территории Узбекистана была на 2−4 градуса выше среднемноголетних значений.
Наиболее высокие значения температуры воздуха наблюдались в середине декады. В эти дни воздух в дневные часы прогревался до +38…+40 градусов, по северу, югу и пустынной зоне местами до +42.
К концу первой декады заток относительно прохладного воздуха несколько снизил температурный фон по территории Узбекистана. Наиболее значительным было понижение температуры по северо-западным районам Узбекистана — по Каракалпакстану и Хорезмской области температура воздуха понизилась на 7−10 градусов.
По остальной территории республики понижение температуры было не таким выраженным, но все же ощутимым, температура понизилась на 4−6 градуса. Но, тем не менее, температурный фон оставался по-прежнему выше нормы.
жара, погода
Однако уже с начала этой недели температура вновь начала расти. К концу ее, как уже сообщилось, вновь ожидается усиление жары до +37…+40 градусов, по югу и пустынной зоне до +41…+42.
«Сами по себе такие значения температуры в июне не являются чем-то исключительным. А вот такой продолжительный период в начале лета, когда температура воздуха значительно превышает норму, бывает в Узбекистане не каждый год», — отметили синоптики.
Последний раз такая жаркая погода в первой и второй декадах июня наблюдалась в 2021 году. Июнь 2021 года оказался самым жарким за все годы наблюдений. Максимальная температура в июне достигала +42…+44 градусов, а по северу, югу и пустынной зоне — +45…+46 градусов.
«Так что по значениям температуры нынешний июнь „не дотягивает“ до самого жаркого июня 2021 года», — резюмировали в Узгидромете.