13-iyun kuni Toshkentda Asia Connect: Aviation Strategy aviakonferensiyasi ochilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Markaziy Osiyo mamlakatlarida faoliyat yurituvchi aviakompaniyalar, aeroportlar, xizmat ko‘rsatuvchilar va aviatsiya nazorati organlarining 200 dan ortiq vakillari ishtirok etmoqda, deb xabar beradi “Gazeta.uz” muxbiri.
Anjumanda Uzbekistan Airports boshqaruvi raisi Ra’no Jo‘rayeva ham so‘zga chiqdi.
“Biz hozirda Urganch aeroportini modernizatsiya qilish va rivojlantirish, hattoki amalda yangisini qurish, shuningdek, Buxoro aeroportini rekonstruksiya qilish bo‘yicha ikkita loyihani tayyorladik. Katta ehtimol bilan, bu — xususiy sheriklarni tanlash bo‘yicha tanlovlar kuzda bo‘ladi”, dedi u.
Ra’no Jo‘rayeva Samarqand aeroportini davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida rivojlantirish tajribasi asosida ikkita yangi loyiha tayyorlangani va amalga oshirilishini ta’kidladi.
“Farg‘ona vodiysidagi aeroportlarni rivojlantirish bo‘yicha ham bir qancha loyihalar tayyorladik. Biz hozir Toshkent aeroportini rivojlantirish bilan yaqindan shug‘ullanyapmiz”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Uzbekistan Airports rahbari so‘nggi yillarda O‘zbekiston aeroportlari infratuzilmasini rivojlantirishga 200 mln dollardan ortiq sarmoya yo‘naltirilganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ayni paytda O‘zbekistonga 58 ta aviakompaniya parvoz qilmoqda, yo‘lovchilarning tranzit oqimi ham ortib bormoqda, ular o‘zlari uchun mamlakat aeroportlarida qulay tutash reyslarni ko‘rishmoqda.

В Ташкенте 13 июня открылась авиационная конференция Asia Connect: Aviation Strategy. В ней принимают участие более 200 представителей авиакомпаний, аэропортов, поставщиков услуг и регулирующих органов авиационной сферы, работающих в странах Центральной Азии, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
На конференции выступила председатель правления компании Uzbekistan Airports Рано Джураева.
«Мы сейчас подготовили два проекта по модернизации и развитию и даже строительству практически нового аэропорта „Ургенч“ и реконструкции аэропорта „Бухара“. Скорее всего, это будет осенью — конкурсы по отбору частных партнёров», — сказала она.
Рано Джураева пояснила, что два новых проекта подготовлены и будут реализованы по опыту развития аэропорта Самарканда на условиях государственно-частного партнёрства.
«Мы также подготовили несколько проектов по развитию аэропортов Ферганской долины. Занимаемся сейчас плотно развитием аэропорта „Ташкент“», — добавила она.
Глава Uzbekistan Airports отметила, что за последние годы в развитие инфраструктуры аэропортов Узбекистана было инвестировано более 200 млн долларов. По её данным, в настоящий момент 58 авиакомпаний летают в Узбекистан, также растёт транзитный поток пассажиров, они видят для себя удобные стыковки рейсов в аэропортах страны.