2022-yilda AQShning Toshkentdagi elchixonasi murojaat qilgan O‘zbekiston fuqarolarining 47,04 foiziga B toifali viza (sayyohlik va ishbilarmonlik vizaci) berishdan bosh tortgan. Bu 2021-yildagi 45,98 foizlik ko‘rsatkichdan yuqori, ammo 2020-yildagi pandemiya davridagi — 74,14 foiz, 2019-yildagi — 68,06 foiz, 2018-yildagi — 61,76 foiz va 2017-yildagi — 50,29 foizdan kam.
“Biz uchun yuzma-yuz suhbatlar o‘tkazish juda qiyin bo‘lgan kovid davridagi turg‘unlikdan so‘ng o‘tgan yili ko‘proq odamlar bilan suhbatlashdik va 2022-yilda koronavirusdan oldingi 2019-yildagidan ko‘ra ko‘proq viza berdik. Bilasizmi, biz to‘liq ishga qaytdik va biz har qachongidan ham ko‘proq odamlar bilan suhbatlashyapmiz. Talabgorlar soni har qachongidan ham ko‘pligi aslida juda yaxshi belgidir”, — deydi u.
Elchining ta’kidlashicha, AQShga sayohat qilish istagida bo‘lganlar, jumladan, talabalar va tadbirkorlar soni ham ortib bormoqda. Elchixona AQShga borishni imkon qadar ko‘paytirish va osonlashtirish, shuningdek, ikki davlat manfaatlari yo‘lida imkon qadar ko‘proq aloqa o‘rnatish niyatida.
“Afsuski, har doim viza so‘rovi rad etiladigan odamlar bo‘ladi. O‘ylaymanki, siz ham juda yaxshi bilasiz, so‘nggi oylarda biz, masalan, O‘zbekistonning ko‘plab fuqarolari Meksikaga borib, so‘ng noqonuniy ravishda AQSh chegarasini kesib o‘tishga urinayotganiga guvoh bo‘ldik. Men ular bu ishni Disneyland`ga borish uchun qilishgan deb o‘ylamayman. To‘g‘rimi? Ular buni AQShda turistik viza bo‘yicha qonuniy bo‘lmagan iqtisodiy imkoniyatlarni ko‘rganlari uchun qiladi”, — dedi elchi.
Jonatan Xenikning ta’kidlashicha, O‘zbekistonning millionlab fuqarolari mamlakatdagi og‘ir iqtisodiy vaziyat tufayli oilasini boqish uchun Rossiyada mehnat qilmoqda.
“Va, tabiiyki, O‘zbekiston fuqarolari AQSh va boshqa mamlakatlardan iqtisodiy imkoniyatlarni izlaydi. Lekin, albatta, siz bilasizki, AQSh Kongressi tomonidan bizga qo‘yilgan majburiyatlar bor va biz AQShga viza bilan boradigan har bir kishi, sayyohlik vizasi bo‘ladimi yoki talabalik vizasi bo‘ladimi, bu vizalar bilan qonuniy ravishda sayohat qilishiga ishonch hosil qilishimiz kerak. Shuning uchun, kimdir viza uchun murojaat qilsa, lekin biz uning niyati AQShga sayyoh sifatida sayohat qilish emas, boshqa narsa ekanligini bilsak, afsuski, qonun bo‘yicha uning so‘rovini rad etishimiz kerak bo‘ladi”, — deb tushuntirdi u.
Diplomat AQSh chegarasini noqonuniy kesib o‘tishga uringan o‘zbekistonliklarning aniq sonini ayta olmadi.
“Aniq raqamni bilmayman. O‘ylaymanki, ko‘rganlarimiz ming nafar atrofida. Ochig‘ini aytganda, bu juda xavfli variant. Va men har qanday tomoshabiningizni bu imkoniyatni ko‘rib chiqishdan qaytargan bo‘lardim. Meksikadami yoki boshqa joydami, har doim bu odamlardan foydalanadigan, ularga keyinchalik bajarolmaydigan va’dalarini beradigan jinoyatchilar bor. Chegara orqali quruqlikdagi yo‘l ham juda va juda xavfli va, albatta, bilasizki, sizni qaytarib yubormasliklari va o‘zingiz uchun katta xarajat orttirib olmasligingizga hech qanday kafolat yo‘q”, — deya ogohlantirdi elchi.
U O‘zbekiston so‘nggi yillarda Diversity Visa dasturida (grin karta) g‘olib bo‘lganlar soni bo‘yicha mamlakatlar orasida doimo birinchi o‘rinlarda turganini eslatdi.
“Va bu, albatta, Qo‘shma Shtatlardagi imkoniyatlarga topishga harakat qilishning qonuniy yo‘li. Boshqa yo‘llar ham bor, masalan, AQShga borgan talabalar talabalik vizasi muddati tugaganidan keyin ma’lum muddat ishlash imkoniyatiga ega. Va bilasizki, agar sizga AQShdagi tadbirkorlik subyekti homiylik qilsa ham, AQShda qonuniy ishlash imkoniyati mavjud”, — dedi u.
2022-yilda AQShning Toshkentdagi elchixonasi “har qachongidan ham ko‘proq vizalarni rasmiylashtirdi”, — dedi diplomat.
“Buning sababi, arizalar soni ham ko‘proq. Demak, vizani rad etishlar soni ortib borayotgan bo‘lishi mumkin, ammo biz hali ham rekord miqdordagi vizalar beryapmiz. Men o‘z statistikamni ikki marta tekshiraman, sizga yolg‘on ma’lumot berishni xohlamayman. Ammo har bir viza berilganda, biz bu odamning AQShga qonuniy ravishda sayohat qilayotganini aniq bilmaymiz. Ular viza muddatidan o‘tib ketishlari mumkin. Kimdir AQShga sayohat qilganda va vizasi muddatidan o‘tib ketganda, biz AQSh rasmiylaridan bildirishnoma olamiz va bu ma’lumotlar AQShga kim qonuniy yo‘l bilan sayohat qilayotganini va u yerga kim noqonuniy harakatlar uchun borishga harakat qilayotganini yaxshiroq tushunishga yordam beradi”, — dedi Jonatan Xenik.

Посол США в Ташкенте Джонатан Хеник в интервью проекту Alter Ego прокомментировал высокий уровень отказов при выдаче американских виз гражданам Узбекистана.
В 2022 году посольство США в Ташкенте отказало в выдаче визы категории B (туристическая и бизнес-виза) 47,04% граждан Узбекистана, подавших заявки. Это выше показателя 2021 года, когда визу не выдали 45,98% узбекистанцев, но ниже пандемийного 2020 года — 74,14%, 2019 года — 68,06%, 2018-го — 61,76% и 2017-го — 50,29%.
«После спада в период ковида, когда нам, конечно, было очень трудно проводить личные интервью, в прошлом 2022 году мы провели беседы с большим количеством людей и выдали больше виз в 2022 году, чем до коронавируса в 2019 году. Вы знаете, что мы полностью вернулись к работе, и мы проводим собеседования с большим количеством людей, чем когда-либо. Тот факт, что претендентов больше, чем когда-либо, на самом деле является очень хорошим знаком», — сказал он.
Посол отметил, что всё больше людей заинтересованы в поездках в США, в том числе студенты и бизнесмены. Посольство намерено способствовать как можно большему количеству поездок в Соединённые Штаты, а также установлению по возможности большего количества контактов в интересах двух стран.
«К сожалению, всегда будут люди, которым будет отказано в визах. Я думаю, вы прекрасно знаете, в последние месяцы мы видели, например, многих граждан Узбекистана, отправившихся в Мексику, а затем нелегально пытающихся пересечь границу с Соединёнными Штатами. Я не думаю, что они делают это, чтобы поехать в Disneyland. Верно? Они делают это, потому что видят экономические возможности в Соединённых Штатах, которые легально им не доступны по туристической визе», — отметил посол.
Джонатан Хеник отметил, что миллионы граждан Узбекистана из-за сложной экономической ситуации на родине работают в России, чтобы содержать свои семьи.
«И естественно, что граждане Узбекистана будут искать экономические возможности в США и других странах. Но, конечно, вы знаете, что у нас есть обязательства, данные нам Конгрессом США, и мы должны убедиться, что все, кто направляется в Соединённые Штаты по визе, будь то туристическая виза или студенческая виза, едут по этим визам законно. Поэтому когда кто-то подаёт заявление на получение визы, но нам ясно, что его намерение состоит не в том, чтобы поехать в качестве туриста в Соединённые Штаты, а по какой-то другой причине, мы, к сожалению, по закону обязаны отказать им в этой визе», — объяснил он.
Дипломат не смог назвать точно число узбекистанцев, которые пытались незаконно пересечь границу США.
«Я не знаю точного числа. Я думаю, около тысячи, которых мы видели. Честно говоря, это очень опасный вариант. И я бы отговорил любого из ваших зрителей от рассмотрения такой возможности. Будь то в Мексике или где-то ещё, всегда есть готовые на всё преступники, которые используют таких людей, дают им обещания, которые они не могут выполнить. Путь по суше, через границу тоже очень и очень опасен, и, конечно, вы знаете, нет никаких гарантий, что вас просто не отправят обратно, причём с большими затратами для вас самих», — предупредил посол.
Он напомнил, что Узбекистан в последние годы всегда был в первых строчках среди стран по количеству людей, которые выиграли по программе Diversity Visa (грин-карта).
«И это, конечно, легальный способ попытаться найти возможности в Соединённых Штатах. Есть и другие способы, например, студенты, которые едут в США, имеют возможность работать в течение определённого периода после окончания их студенческой визы. И вы знаете, что есть даже возможность легально работать в США, если вас спонсирует бизнес-субъект в США», — заявил он.
В 2022 году посольство США в Ташкенте «одобрило больше виз, чем когда-либо прежде», отметил дипломат.
«Это потому, что количество заявок также выше. Так что может случиться так, что количество отказов в визе увеличивается, но мы всё ещё выдаём рекордное количество виз. Я дважды проверю свою статистику, я не хочу давать вам ложную информацию. Но при каждой выданной визе мы не знаем наверняка, что этот человек действительно легально едет в США. Вполне возможно, что они могут просрочить свою визу. Когда кто-то едет в США и просрочивает свою визу, мы получаем уведомление от властей США, и эта информация помогает нам лучше понять, кто путешествует в США на законных основаниях, а кто, возможно, пытается попасть туда для незаконных действий», — сказал Джонатан Хеник.